Оцінка лісових ресурсів модельних підприємств Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся щодо їх відповідності принципам збалансованого лісокористування та
Одним з пріоритетних завдань міжнародної політики охорони навколишнього природного середовища та протидії негативним наслідкам змін клімату є збереження й раціональне використання торфових боліт. Це зумовлено тим, що одним з найуразливіших типів водно-болотних угідь є торфові болота. Це надзвичайно важливі екосистеми з унікальним біорізноманіттям, вони мають фітоісторичне, ботаніко-географічне значення, виконують водорегулюючу функцію. В сучасних умовах торфові болота перебувають під загрозою деградації. Антропогенна діяльність призвела до порушення динамічної рівноваги в водно-болотних екосистемах, трансформації структури та порушення зв’язків між їх основними компонентами, що зумовлено низькою стійкістю таких екосистем до різких коливань природних умов, їх генезисом і ландшафтним розподілом. Подібних кардинальних змін вони зазнають після меліорацій та, часто необґрунтованого з екологічних та економічних позицій, використання цих територій, як сільськогосподарських угідь [10, 14]. Великомасштабні пожежі торфовищ трапляються в Російській Федерації, Білорусі, країнах Прибалтики, Польщі. В Україні пожежі на торфовищах найчастіше виникають у межах Українського Полісся, Передкарпаття, Малого Полісся, де зосереджені головні масиви торфових ґрунтів. В земельному кодексі України вказано, що «торфовища з глибиною залягання торфу більше 1 м і осушені незалежно від глибини .», належать до особливо цінних земель, а отже, потребують особливої охорони і раціонального використання.
На сьогодні в Україні близько 1 млн. га осушених торфовищ, основна частина яких знаходиться в Правобережному Поліссі в межах саме Рівненської області. Площа земель меліоративного фонду Рівненської області становить 534,8 тис. га (26,7% від загальної площі земель), з яких меліоровані торфові ґрунти займають 32% меліорованих земель області [5]. Серед низки небажаних процесів, що простежуються на осушених торфовищах, є їх деградація під впливом пірогенного фактору. В особливо посушливі роки затяжні пожежі на торфовищах регіону можуть тривати до кількох тижнів, завдаючи значних матеріальних збитків, порушуючи екологічну рівновагу НПС та завдаючи непоправної шкоди людству. Та, не зважаючи, на важливість біосферної ролі торфовищ, проблема пірогенної деградації є маловивченою. Тому дослідження причин виникнення пожеж на торфовищах, особливостей проходження та наслідків пірогенної деградації цих екосистем щодо впливу цього явища на довкілля є актуальним.
Пірогенну деградацію торфового ґрунту досліджували на напівстаціонарних дослідних ділянках експедиційним методом на осушувально-зволожувальній системі «Суйми» у межах фізико-географічної області Малого Полісся на території с. Дермань ІІ Здолбунівського району Рівненської області (заплава витоки р. Устя). Площа родовища становить близько 47 га, з яких 0,07 га пробної ділянки вигоріли в результаті локальної торфової пожежі 2011 р. Об’єктом дослідження був осушений меліорований торфовий грунт (контроль, вересень 2010 р.) та пірогенно-деградований торфовий ґрунт (наступний рік після пожежі, червень 2012 р.). Предмет досліджень - трансформація морфологічних особливостей, фізико-хімічних властивостей ґрунту; хімічних властивостей поверхневих вод торфовища під впливом процесів пірогенезу.
Для характеристики будови профілю непорушеного торфового ґрунту наведемо опис розрізу, закладеного в долині р. Устя Рівненської області, Здолбунівського району, с. Дермань ІІ у 2010 р. Поверхня ґрунту задернована. Глибина ґрунтових вод - 235 см.
Нd (0-6 см) - дернина;
Нк (6-37 см) - гумусований наносний мінеральний горизонт, темно-коричневий, неоднорідний, легко-суглинковий, грудкувато-зернистої структури, свіжий, щільний, пронизаний корінцями рослин;
Цікаві статті з розділу
Органічна речовина ґрунтів екосистем басейну Верхнього Дністра
Актуальність
теми. Знеліснення є однією із найбільших екологічних проблем, що постали перед
людством в кінці ХХ - на початку ХХІ століття. Вона носить комплексний характер
і пов’язана із по ...
Оцінка родючості ґрунтів
З сучасних
природних і природно-антропогенних процесів в області розвиваються інтенсивні
лінійний розмив і площинний змив, на схилах долин та балок ґрунти середньо- і
сильнозмиті трапляються зсуви. ...
Лісові ресурси європейських країн
Лісове
господарство в Європі є важливою складовою економіки та принципово важливим з
екологічної точки зору.
В
данній курсовій роботі було проаналізовано стан лісів
Європи, їх екологічн ...