Оцінка лісових ресурсів модельних підприємств Криму, Буковинських Карпат і Передкарпаття, Центрального Лісостепу, Західного Полісся щодо їх відповідності принципам збалансованого лісокористування та
Отже, метою нашого дослідження на прикладі на прикладі території степового Криму було вдосконалення способів створення полезахисних лісових насаджень в умовах богарного і зрошуваного землеробства з урахуванням особливостей, зумовлених вибором деревної породи, характеристики її саджанців та умов вирощування дерев.
Для пошуку шляхів і методів вдосконалення способів створення полезахисних лісових насаджень в зазначених умовах необхідно було дослідити особливості формування ПЗЛН залежно від вибору деревних порід, їх характеристики та умов їх вирощування. Оскільки системи ПЗЛН є багатофункціональними просторово-цільовими елементами в структурі агроландшафтів, було застосовано приннципи комплексного підходу. Стаціонарні досліди було закладено на земельних ділянках, що нині входять до складу Інституту сільського господарства Криму НААН на постійних пробних площадках площею по 0,05-0,10 га. У дослідженні враховано результати вивчення цієї проблеми В.С.Паштецьким в рамках НДР зазначеного інституту, здійснених впродовж 1985-2009 рр.
Для удосконалення видового складу ПЗЛН, разом із поширеними породами - дубом звичайним (Quercus robur L.) та в’язом дрібнолистим (Ulmus pumila L), досліджували характер росту і розвитку дуба звичайного пірамідальної форми (Q. Robur «Fastigiata» DC.), горіха грецького (Juglans regia L.), платана східного (Platanus orientalis L.) та інших порід.
Проблему формування оптимальних ПЗЛН досліджували з таких питань: інтенсивності росту головних порід (дуба звичайного пірамідальної форми, дуба каштанолистого (Q. castaneifolia C.A.M.), горіха грецького, тополі пірамідальної (Populus pyramidalis Rosier.) в двохрядних лісосмугах на зрошуваних землях (дослід №1); лісосмуг з дуба звичайного залежно від площі живлення дерев (дослід №2); в'яза дрібнолистого в лісосмугах з різною кількістю рядів (дослід №3); лісосмуг з платана східного залежно від площі живлення дерев і різних схем посадки дерев на різних ґрунтах (досліди №4, №5 і №6).
Характеристика проведених дослідів. Дослід №1. Аналіз росту і розвитку росту і розвитку головних порід (дуба звичайного пірамідальної форми, дуба каштанолистого, горіха грецького, тополі пірамідальної в дворядних лісосмугах на зрошуваних землях. У досліді на чорноземі середнього ступеня еродованості заклали п’ять варіантів: варіант №1 - тополя пірамідальна, розміщення посадкових місць 3 х 3 м (контроль); варіант №2 - дуб звичайний, 3 х 3 м; варіант №3 - дуб каштанолистий, 3 х 3 м; варіант №4 - горіх грецький, 4 х 4 м; варіант №5 - горіх грецький, 4 х 6 м. Дерева було висаджено із сформованими штамбами окремо по зазначених секціях. Підготовку ґрунту здійснювали за системою чорного пару.
Дослід №2. Аналіз росту і розвитку лісосмуг з дуба звичайного залежно від площі живлення дерев. Інтенсивність росту дуба звичайного вивчали в трирядній лісовій смузі, закладеній на чорноземі середнього ступеня еродованості восени лунковим способом з шириною міжрядь 4 м і розміщенням лунок в ряду через 1, 2, 3 м. Контрольний варіант - схема розміщення посівних місць 1 х 4 м. В кожну лунку висівали 5-7 жолудів, обробку ґрунту в рядах, захисних зонах і міжряддях здійснювали за допомогою плуга-розпушувача ПРВН-2,5А.
Дослід №3. Аналіз росту і розвитку лісосмуг з в'яза дрібнолистого в лісосмугах з різною кількістю рядів. Варіанти досліду: варіант №1 - 2-рядна лісосмуга (контроль), варіант №2 - 3-рядна, варіант №3 - 4-рядна лісосмуга.
Лісосмуга була висаджена на чорноземі середнього ступеня еродованості восени трьома секціями по 300 м за зазначеними варіантами з шириною міжрядь - 4 м, відстань між посадочними місцями в ряду - 2 м. Для обробки ґрунту в перші роки застосовували КРЛ-1, з чотирирічного віку ПРВН-2,5А. Для створення кращих умов для обробки і формування штамбу в 2-5-літньому віці здійснювали зрізання стовбурової порості дерев до висоти 1,3-1,5 м.
Цікаві статті з розділу
Природно-заповідний фонд Харківської області
Екологічна ситуація, що склалась сьогодні на планеті,
потребує пошуку ефективних засобів і шляхів захисту навколишнього природного
середовища від знищення. На сьогодні всім зрозуміло, що нео ...
Екологічні проблеми спиртової промисловості
Технологія спирту - це наука про способи та процеси переробки різних видів сировини у етиловий спирт.
Спиртова промисловість на початку XX сторіччя була представлена малими заводами, кожний з яких ви ...
Ліс – народне багатство Закарпаття
„У
лісі я знайшов для себе джерело безконечних відкриттів...”
М.
Пришвін
Одним із найкращих
багатств, якими наділена наша держава і вся планета Земля, являється ліс. Справді, в лі ...