Вплив екологічних факторів на ґрунтовий покрив та продуктивність агроландшафтів Старобільської схилово-височинної області
Предмет дослідження - зміна екологічної стійкості та продуктивності агроландшафтів при тривалому інтенсивному їх використанні.
Методи дослідження. Для виконання поставлених завдань використано такі методи: теоретичні методи для аналізу та узагальнення результатів ґрунтово-агрохімічного обстеження ґрунтів та кількісних показників продуктивності сільськогосподарських культур; польові методи для вивчення екологічного стану агроландшафтів, водно-фізичних властивостей ґрунту, визначення інтенсивності ерозійних процесів; лабораторні методи для визначення фізичних властивостей ґрунтів; хімічні методи - для визначення оцінки якості води; математико-статистичні методи для встановлення достовірності вибіркових сукупностей нормальному закону розподілу; кореляційно-регресійний метод для встановлення залежності врожайності сільськогосподарських культур від метеорологічних факторів та фізико-хімічних властивостей ґрунтів; картографічні методи для визначення середньобагаторічних втрат ґрунту через водну ерозію.
Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що в роботі вперше на території Старобільської схилово-височинної області проведено агроекологічну оцінку земель сільськогосподарського призначення за співвідношенням угідь та рівнем антропогенного навантаження на земельні ресурси; проведено екологічну оцінку орних земель щодо забруднення важкими металами; визначено кореляційну залежність між показниками біологічної продуктивності агроландшафтів і метеорологічними факторами; визначено багаторічні втрати ґрунту на балковому водозборі з впровадженою контурно-меліоративною організацією території та оцінено її ефективність; дістало подальший розвиток визначення динаміки показників вмісту гумусу й основних поживних елементів орних земель за тривалий період сільськогосподарського використання.
Практичне значення одержаних результатів. Розроблений у дисертаційній роботі спосіб захисту ґрунтів від водної ерозії (пат. 61543 Україна, МПК А01В 13/16 (2006.01); опубл. 25.07.2011, Бюл. № 14.) передбачає удосконалення роботи існуючих полезахисних лісових смуг шляхом створення системи пройомів та перемичок у їхніх міжряддях, що попередить розмивання ґрунту в улоговинах стоку, підвищить стокорегулювальну здатність лісових смуг, їхню протиерозійну надійність, екологічну стійкість агроландшафтів. Спосіб захисту ґрунтів від водної ерозії впроваджений в СТОВ «Оріон» Марківського району Луганської області.
Система оцінки екологічного стану ґрунтового покриву агроландшафтів, методика розрахунку середньобагаторічних утрат ґрунту на водозбірних площах аграрних ландшафтів та заходи щодо поліпшення екологічного стану агроландшафтів, розроблені в ході роботи над дисертацією, впроваджені в навчальний процес кафедри гідрометеорології СНУ ім. В. Даля при викладанні дисциплін: «Меліоративне ґрунтознавство», «Ерозієзнавство», «Гідротехнічні та меліоративні споруди».
Особистий внесок здобувача. Автором особисто проаналізовано наукову літературу з теми дисертації; проведено польові та лабораторно-польові дослідження; виконано математичну та статистичну обробку отриманих даних; здійснено узагальнення результатів досліджень, апробацію отриманих результатів, підготовку наукових праць до друку, написання та оформлення дисертації.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертації викладені в наукових статтях, доповідях на наукових і науково-практичних конференціях: ХІІ Міжнародній науково-практичній конференції «Університет і регіон» (Луганськ, 2007 р.); ІІ Всеукраїнській молодіжній науковій конференції «Вода - джерело життя на Землі» (Луганськ, 2008 р.); ІІІ Міжнародній конференції «Відновлення порушених природних екосистем» (Донецьк, 2008 р.); Всеукраїнській студентській науково-практичній конференції «Проблеми відтворення та охорони біорізноманіття України в світлі вчення про ноосферу» (Полтава, 2009 р.); ХІ Всеукраїнській науковій конференції студентів, магістрантів, аспірантів «Екологічні проблеми регіонів України» (Одеса, 2009 р.); ІV Всеукраїнській науковій конференції «Гідрологія, гідрохімія, гідроекологія» (Луганськ, 2009 р.); ІІІ науково-технічній конференції «Эколого-географические исследования в речных бассейнах» (Воронеж, 2009 р.).
Цікаві статті з розділу
Екологічна проблема Дніпра
Вода
є незамінною складовою існування і розвитку життя на Землі. Легка доступність
води для більшості людей призвела до того, що на неї почали дивитися як на
невичерпний дар природи. Однак ...
Аграрна фітомеліоративна зона урбанізованих районів
Фітомеліоративну роль в умовах великих міст і міських
агломерацій відіграють не лише зелені насадження, але й усі
сільськогосподарські землі, які в період вегетації продукують кисень,
зволо ...
Техногенні катастрофи, як фактор загрози біорізноманіттю
П`ять тисячоліть тому, коли з'явились
перші міські поселення, почала формуватися і техносфера — сфера, яка містить
штучні технічні споруди на Землі. Звичайно, тоді це були тільки елементи
т ...