Вплив екологічних факторів на ґрунтовий покрив та продуктивність агроландшафтів Старобільської схилово-височинної області
теми. Екологічний стан ґрунтового покриву аграрних ландшафтів України викликає занепокоєння багатьох науковців сучасності. За інтенсивного недостатньо збалансованого землекористування ґрунти деградують з багатьох причин. Головними серед них є ерозія ґрунтів, інтенсивне використання ґрунтів у аграрній сфері, несприятливе співвідношення дестабілізуючих і екологостабільних угідь, надмірна розораність земель, забруднення ґрунтів, втрата біологічного різноманіття агроландшафтів тощо.
Найбільш істотними факторами деградації агроландшафтів є ерозійні процеси. Водна ерозія призводить до погіршення багатьох властивостей ґрунту, зокрема зменшується гумусовий шар, втрачається гумус та елементи живлення, порушується структура ґрунту, його екологічні та продуктивні функції, знижується врожайність сільськогосподарських культур. Внаслідок значного скорочення обсягів застосування органічних і мінеральних добрив на сільськогосподарських угіддях України за останні 10-15 років склався від’ємний баланс гумусу й основних поживних елементів. Вміст гумусу скоротився з 3,5 % до 3,2 %, а втрата ґрунтами поживних речовин перевищує допустимий рівень в 2-3 рази.
Значне антропогенне навантаження на земельні ресурси Старобільської схилово-височинної області зумовлює порушення структурно-функціональної організації агроландшафтів, знижує їхню стійкість та продуктивність, активізує деградаційні процеси. У зв’язку з цим актуальною є оцінка екологічного стану ґрунтового покриву агроландшафтів, дослідження процесів його деградації, продуктивності аграрних ландшафтів та розробка заходів щодо поліпшення екологічного стану ґрунтового покриву орних земель, підвищення продуктивності й екологічної стійкості агроландшафтів зазначеної території.
Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано згідно з тематичним планом наукових досліджень Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н. Соколовського», завдання 01.02.01-021 «Розробити теоретичні засади та комп’ютерну технологію оцінювання ерозійної небезпеки та ґрунтозахисної оптимізації агроландшафтів України» на період 2008-2010 рр. (державний реєстраційний № 0106U004781), НТП УААН 01 «Родючість, охорона і екологія ґрунтів».
Мета і завдання дослідження. Мета дослідження - оцінка факторів, які впливають на ґрунтовий покрив, продуктивність і стійкість агроландшафтів та розробка заходів щодо поліпшення їхнього екологічного стану. Реалізація поставленої мети зумовила необхідність виконання наступних завдань:
– оцінити ступінь порушення екологічної рівноваги агроландшафтів за співвідношенням угідь та рівнем антропогенного навантаження на земельні ресурси;
– дослідити динаміку показників вмісту гумусу та поживних елементів орних земель;
– провести екологічну оцінку орних земель відносно вмісту важких металів;
– виявити вплив метеорологічних факторів та агрохімічних показників ґрунту на врожайність сільськогосподарських культур;
– встановити середньобагаторічні втрати ґрунту в агроландшафтах внаслідок ерозійних процесів;
– провести екологічну оцінку водних екосистем агроландшафтів щодо забруднення продуктами ерозії;
– дослідити екологічний стан ґрунтового покриву агроландшафтів за водно-фізичними властивостями ґрунтів;
– обґрунтувати пропозиції щодо поліпшення екологічного стану ґрунтового покриву орних земель та підвищення продуктивності й екологічної стійкості агроландшафтів.
Об’єкт дослідження - екологічний стан агроландшафтів на схилових землях.
Цікаві статті з розділу
Сталий розвиток Чернігівської області
На початку ХХ століття зміни
природного середовища розглядалися як побічний ефект розвитку промисловості.
Екологічні проблеми, що виникали з часом намагалися розв’язувати в межах
охорони пр ...
Роль лісу в екологічній стабілізації ландшафтів
Біорізноманітність
України є її національним багатством. Особливості географічного положення
України рельєф, клімат та історичний розвиток зумовили формування на її
території багатої рослин ...
Сучасні напрямки природоохоронної пропаганди
Всім добре відомо, що таке реклама. Її вплив на свідомість
окремих осіб та суспільну свідомість в цілому останнім часом стає все
помітнішим. Не важко помітити, що реклама стосується речей. П ...