Характеристика фауни
Щеврик лучний представлений на 7 із 11 обстежених біотопах. Найвища чисельність гніздових пар в цьому році відмічена на Плоскогірї -4 пари. На Північно-Щебенистому степу і на АЗС відмічено по 2 пари. На Придонецькому схилі, Присадибній ділянці, Пасовищі та на Східній гряді було враховано по 1 парі.
Щеврик польовий в минулому році на гніздуванні не зафіксований. Представлений на 5 біотопах десятьма гніздовими парами. В основному зосереджений на Плоскогір’ї - 5 пар. На АЗС відмічено 2 пари і по одній на Північно-щебенистому, Плакорному степу і Східній гряді.
До категорії «Дуже рідкісні» входять дрімлюга, очеретянка велика, вівсянка чорноголова,кам‘янка лиса, плиска біла, крутиголовка, горихвістка чорна, зяблик, ворона сіра, рибалочка голубий.
Дрімлюга, як і в минулому році представлений на двох біотопах. На Східній гряді 2 гніздові пари і 1 пара - на Плоскогір’ї.
Чисельність очеретянки великої порівняно з минулим роком зменшилась на 9 гніздових пар. Можливо такий різкий спад чисельності обумовлений посушливим літом. В поточному році під час обліків виявлено всього 3 пари в Долині р. Каратиш - 2 і 1 пара на Плоскогір’ї.
Чисельність вівсянки чорноголової порівняно з минулим роком зменшилась на 1 пару. В попередньому році, представлена на гніздуванні на двох біотопах, а в поточному на трьох. На Плоскогір’ї було відмічено 2 пари, на Східній гряді і в Долині р. Каратиш по 1 парі.
Чисельність кам‘янки лисої за останні два роки стабільна і знаходиться в межах 3 - 5 пар. Під час обліків відмічено 3 гніздові пари. Це на дві пари менше ніж в минулому році. Під час обліків відмічено 2 пари на Плоскогір’ї і 1 на Західній гряді.
Чисельність плиски білої за останні роки коливається від 1 до 6 пар. В поточному році представлена всього на одному біотопі. Три гніздові пари під час сезонних обліків виявлені на Абсолютно заповідній ділянці. Порівняно з минулим роком кількість гніздових пар зменшилась в двічі.
Крутиголовка представлена лише на одному біотопі. Порівняно з минулим роком чисельність даного виду знизилась від 6 пар до 1. Одна гніздова пара виявлена на Плакорному степу.
Горихвістка чорна як і попередній вид представлена на одному біотопі. Лише одна гніздова пара відмічена на Придонецькому схилі. В минулому році на гніздуванні спостерігалося дві пари.
Зяблик в попередні роки на гніздуванні в заповіднику не виявлений. В цьому році відмічений на 3 біотопах. На Плоскогір’ї - 2 пари і по 1 парі на Плакорному степу і Абсолютно заповідній ділянці.
Ворона сіра на гніздуванні в заповіднику, за останні роки, відмічена вперше. Представлена 1 парою на Східній гряді.
Рибалочка голубий в минулому році на гніздуванні був відмічений двома гніздовими парами. В поточному році під час сезонних обліків не виявлений.
Також для характеристики стану орнітофауни заповідника був проведений аналіз сезонних міграцій птахів в районі заповідникаи в 2010 році [16].
Для розподілу видів по групах чисельності мігрантів використані слідуючи терміни:
1. «Масовий» вид - вид з чисельністю мігрантів в 5001 особин і більше;
2. «Дуже багаточисельний»- 3001-5000;
. «Багаточисельні» - 1001-3000;
. «Звичайні»- 501-1000;
. «Небагаточисельні» - 101-500;
. «Малочисельні» - 51-100;
. «Рідкісні» - 11-50;
. «Дуже рідкісні» - 1-10.
Для порівняльної характеристики кількості мігрантів одного й того ж виду по роках введена наступна термінологічна шкала:
. «Не відрізняється, або мало відрізняється» - коли частка від розділу більшої кількості особин виду з порівнювального року на меншу кількість особин цього виду в другий рік знаходиться в межах - (1-1,09).
2. «Незначно» - збільшили, або зменшили свою кількість - (1,1: 1,5).
. «Помітно» - (1,6-2);
. «Значно» - (2,1-5);
. «Сильно» - (5,1-10);
. «Набагато» - ( 10,1-50);
. «Вражаюче» - (51-100);
. «Колосально» збільшили, або «Катастрофічно» зменшили (в 100 і більше раз).
Весняний переліт мігрантів в видовому відношенні (98 видів), порівняно з минулорічним (100 видів) суттєво не відрізнявся.
До категорії «масових» (5001 і більше) цієї весни відносимо 5 видів птахів: серпокрилець чорний, жайворонок польовий, шпаки звичайний та рожевий і грак.
Цікаві статті з розділу
Особливості фітоценозів Корецького лісництва Рівненського лісгоспу
Ліс регулює водний стік, пом’якшує клімат навколишнього середовища, водний
режим ґрунтів і, особливо, пасовищних земель, покращує погодні умови, захищає
поля від суховіїв, пилових бур, захищ ...
Оцінка стану екологічної системи басейну річки Інгул
Нині екологія стала теоретичною основою та науковою базою для розробки питань охорони природи й раціонального використання її ресурсів, визначення стратегії й тактики гармонізації взаємин людського су ...
Міжнародні природоохоронні організації
Міжнародні природоохоронні організації відіграють величезну роль на
даному етапі розвитку суспільства. Їхнє створення було викликано
катастрофічними змінами в навколишнім середовищі, вони бу ...