Характеристика фауни
1 Плазуни
Прудка ящірка. В поточному році розподіл прудкої ящірки по території заповідника і щільність в його біотопах вивчались в першій декаді червня на постійних маршрутах шириною 10 м і довжиною 300 м. В цей час тварини легко помітні завдяки, по-перше, ще рідкому і не високому травостою, по-друге, тому, що ящірки в цей час знаходяться в зеніті статевої активності.
В цьому році облік даного виду проводився лише на 3 біотопах. Чисельність прудкої ящірки на цих ділянках дещо відрізняється від показників минулого року. Різниця сягає до 20 особин в сторону зменшення.
Таке явище мабуть пояснюється дуже високою середньою температурою на протязі першої декади червня.
2 Орнітофауна
Облік гніздових видів птахів у заповіднику «Кам’яні Могили» проводився методом реєстрації заселених і незаселених сорочих гнізд, підрахунком по голосах співаючих самців соловейка та обліком гніздових пар решти гніздових видів на їх гніздових ділянках по всій території заповідника. Всього відмічено 36 видів птахів (1788 гніздових пар), що на 225 пари більше ніж в минулому році [16].
До масових на гніздуванні по результатах обліків потрапляє трав’янка лучна. Кількість гніздуючи пар даного виду на 2011 рік збільшилась на 95 пар (з 209 - в 2009 р до 304 - в 2010 р) і перейшла з категорії «багаточисельних» в дану категорію. Також з тієї категорії потрапили сюди вівсянка садова, збільшивши свою чисельність на 73 пар (з 202 - в 2009 р. до 275- в 2010 р.) і кропив’янка сіра з результатом 261 гніздових пар проти 216 в 2009 р., збільшивши свою чисельність на 45 пар.
Трав’янка лучна присутня на всіх обстежених біотопах. Домінує на Плоскогір’ї (69 пар), але найбільш сконцентрована на Абсолютно заповідному степу (АЗС), Східній гряді, Плакорному та Північно-щебенистому степах. На інших біотопах представлена від 18 до 13 гніздових пар. Менше ніж в інших біотопах гніздуючих птахів відмічено на Західній гряді - 5 і в Колодязній балці - 2 пари.
Вівсянка садова виявлена на всіх біотопах. Найвища чисельність даного виду спостерігалась на Плоскогір’ї і Абсолютно заповідній ділянці. Бідніше представлена на Східній гряді, Плакорному степу, Північно-щебенистому степу. На Пасовищі, Придонецькому схилі, Долині річки Каратиш та Присадибній ділянці від 18 до 13 пар. На Західній гряді і Колодязній балці враховано всього 6 і 3 пари відповідно.
Кропив’янка сіра присутня на всіх біотопах. Найвища чисельність даного виду відмічена на Плоскогір’ї і дещо менше на Абсолютно заповідній ділянці. На Східній гряді, Плакорному та Північному щебенистому степах відмічено по 36, 29 і 28 пар. На Присадибному схилі, Пасовищі, Придонецькому степу, та в долині річки Каратиш чисельність значно нижча. На Західній гряді і в Колодязній балці враховано 5 і 2 гніздовій пари.
До «дуже багаточисельних» потрапляє жайворонок польовий, перекочуваший з категорії масових в минулому році, зменшивши свою присутність з 334 до 244 пари. Він представлений на всіх біотопах, окрім Західної гряди та Колодязної балки. Основними місцями концентрації даного виду є Плоскогір’я, Абсолютно заповідний степ та Східна гряда. Дещо нижча чисельність польового жайворонка на Північно - щебенистому і Плакорному степах. На інших біотопах від 22 до 28 пар. Найбідніше представлений в Долині річки Каратиш та на Присадибній ділянці по 2 і 7 пар відповідно.
До «багаточисельних» уже третій рік стабільно входить кам’янка звичайна, чисельність якої за останні три роки знаходиться в межах від 193 до 146 пар. В цьому році порівняно з минулим кількість гніздових пар знизилась на 47. Також сюди попадає соловейко східний, порівняно з минулим роком чисельність якого збільшилась на 41 пару.
Кам‘янка звичайна представлена на восьми з одинадцяти обстежених біотопів. Основні місця гніздування зосереджені на Східній гряді (84 пари), в 2,5 рази менша чисельність даного виду на Плоскогір’ї. На Плакорному степу і на Західній гряді відмічено по 8 гніздових пар. Найменші запаси на Придонецькому схилі, Пасовищі і АЗС від 5 до 1 пари. На гніздуванні в Долині річки, в Колодязній балці і на Північно - щебенистому степу не зафіксована.
Соловейко східний представлений на всіх біотопах окрім Західної гряди. Основні місця концентрації зосереджені на Східній гряді та на Плоскогір’ї, по 32 і 28 пар відповідно. Майже в двічі менше на АЗС (17 пар) і в Долині річки (15). На інших біотопах відмічено від 7 до 11 гніздових пар. Найбідніше він представлений на Плакорному степу і на Пасовищі - по 3 пари.
Цікаві статті з розділу
Розрахунок розсіювання шкідливих речовин
Розподіл в атмосфері забруднюючих
речовин, що викликаються з промислових джерел забруднення, підкоряється законам
турбулентної дифузії. На процес розсіювання викидів суттєво впливає стан
атмосфери, ...
Екологічна оцінка стану довкілля Коростишивського району та розробка заходів з його поліпшення
Мета роботи: розробка
комплексу заходів по покращенню питної води Коростишівського району, проведення
аналізу між використанням води Житомирської області та Коростишівського району.
Пробл ...
Гідрологічний нарис басейну річки Дністер
Вода є джерелом життя
на Землі. Ріки і озера дають воду для зрошення та обводнення земель, служать
цілям транспорту, водопостачання та джерелом утримання енергії. Окрім того, що
вода – вели ...