Екологічна оцінка впливу мисливської авіфауни на агроценози Центрального Придніпров`я
Куріпка сіра(Perdix perdix). Птахи середніх розмірів. Маса до 500 г. У дорослих самців верхня частина тіла бурувато-сіра, з хвилястим візерунком. Голова зверху бура. Лоб, щоки і горло вохристого, рудого кольору. Нижня частина тіла сіра, з темними смужками. На череві велика каштаново-коричнева пляма. У самки верхня частина тіла буріша, каштанової плями на череві немає або вона слабо помітна. У молодих птахів оперення світло-буре, з білуватими штрихами. На голові немає рудого кольору [3].
Поширені в помірній і південній смугах Європи і Західної Азії, на схід до річки Обі й передгір'їв Алтаю. Птахи осілі. В Україні поширені майже по всій території, крім високогір'я Карпат і великих лісових масивів Полісся, де їх можна зустріти лише на полях, зрубах, згарищах, на луках, у долинах річок. Визначити їх дуже легко за особливостями поведінки і характерним яскравим забарвленням. З сильним шумом і хлопанням крил піднімаються із землі і низько та швидко летять по прямій. Восени і взимку тримаються зграйками по 10-15 особин [3]. Після великого снігопаду зариваються в сніг. Гнізда роблять у ямці, на землі. У кладці багато, до 20 і більше яєць. Забарвлення яєць однотонне, зеленувато або бурувато-коричневе. Повна кладка в травні - червні. Насиджує самка 20-22 дні, але виводок пташенят водять обидва птахи. Самка самовіддано захищає пташенят, відводить від них хижаків, удаючи із себе хвору або поранену. У тритижневому віці пташенята вже можуть перелітати на коротку відстань.
Живляться сірі куріпки насінням трав, зеленими частинами рослин, улітку (особливо молоді птахи) охоче поїдають комах та інших безхребетних тварин, знищуючи чимало шкідників сільського господарства (клопа-черепашку, колорадського жука, яких інші птахи майже не їдять). Кількість цих птахів в окремі роки змінюється, бо вони дуже чутливі до несприятливих погодних умов, особливо до зимових ожеледей і сильних снігопадів.
Узимку цих мисливських птахів слід підгодовувати і ретельно охороняти. Їх також варто розводити штучно на спеціальних птахофермах і потім випускати в мисливські угіддя. Динаміка популяцій куріпки сірої за три роки в ТОВ МГ «Черкаське» наведена в додатку Б (рис. Б. 1).
Фазан
(Phasianus colchicus). Птах розмірами зі свійську курку. Маса самців до 1500, самок до 1200 г. Дорослі самці мають яскраве забарвлення: голова зелена, з металічним блиском, на шиї «білий нашийник». Інші частини тіла червоно-коричневі, з чорними плямами. Стернові пера хвоста довгі, з чорними смужками. Самка і молоді птахи пісочно-бурі, з темними плямами. У старих самок на волі і передній частині спини оперення має червоний металічний блиск [3, 13].
Фазани на Україні - мішані форми, гібриди кількох географічних рас звичайного, або колхідського, фазана, поширеного і менш вдало акліматизованого. Гніздяться в південних приморських областях і в Закарпатті. У інших районах живуть у невеликій кількості в мисливських господарствах. Тепер їх штучно розводять у деяких господарствах на спеціальних фермах.
В природних умовах на території Черкаської області зустрічається досить рідко. Був акліматизований Чигиринською райрадою УТМР у 1993 - 1994 рр. в декілька етапів. По кілька десятків особин випускали у долині Тясмину неподалік від сіл Медведівка та Трушівці, де їх неодноразово спостерігали [4].
Гнізда роблять на землі, в ямці, добре маскують їх у траві або кущах. У кладці до 18 - 20 однотонних блакитних, шоколадного або оливково-коричневого кольору яєць. Насиджує самка, 23 - 25 днів. Пташенята стають дорослими через 2 місяці і тримаються виводками до зими. Живляться ягодами, бруньками, пагонами і насінням рослин, а також дрібними безхребетними тваринами, переважно комахами, іноді дрібними хребетними - ящірками, земноводними.
Цікаві статті з розділу
Екологічне значення сукцесій
Якщо біогеоценоз не перебуває в стані швидкої або середньої сукцесії, то
продукція, біомаса й видове багатство в ньому коливаються навколо певного
середнього значення в результаті процесів с ...
Екологічні проблеми сучасного суспільства
Змістовні орієнтири нашого життя забезпечує філософія, а нашій культурі - самопізнання. Справедливо, що істинна філософія є духовною квінтесенцією епохи, живою душею культури. Звичайно, соціальні джер ...
Дослідження екологічного стану техногенного навантаження на навколишнє природне середовище підприємством Чернігівське Хімволокно
До основних антропогенних джерел забруднення природного середовища
відноситься промисловість – 45,4%. Промислові комплекси України являються
головними споживачами води в державі.
Однією ...