Екологічна оцінка впливу мисливської авіфауни на агроценози Центрального Придніпров`я
У межах регіону досліджень за П. П.Орловим (1948) відмічено 56 видів птахів того чи іншого мисливського призначення [12, 8] (див додаток А). З них в межах регіону гніздувалися лише 29 видів (у великій кількості - 7 видів, меншій - 12, в малій - 10 видів). На теперішній час за даними нашого аналізу тогочасного анотованого списку птахів, що тоді входили в число мисливських - 8 видів занесені до Червоної книги України (2009) [14] і перебувають під державною охороною. Станом на 2011 в списках обласного управління лісового і мисливського господарства Черкаської області відмічено 17 видів птахів, по яким велися обліки, а саме, гуска сіра, гуменник, слува (вальдшнеп), баранець звичайний (бекас), припутень (вяхирь), горлиця звичайна, фазан, куріпка сіра, перепілка, крижень широконіска, чирянка мала, лебеді, лиска, курочка водяна, норець великий. Динаміка екологічних груп дичини в умовах регіону досліджень наведена на рисунку 3.1. (Види брали які відмічені Орловим як мисливські).
Рисунок 3.1 Динаміка екологічних груп мисливських птахів в умовах регіону досліджень: 1 - борова дичина; 2 - степова дичина; 3 - болотно-лучна дичина; 2 - водоплавна дичина
В законі України «Про мисливське господарство та полювання» (стаття 19) [9] наведений перелік видів птахів на які дозволяється полювати, в умовах регіону відзначені такі види - норець великий, крижень та широконіска, лиска, курочка водяна, кулики (слуква, баранець звичайний), голуби (горлиця звичайна та припутень), гуси (гуска сіра та гуменник), фазан, куріпка сіра та перепел. На всі ці вище перераховані види в умовах регіону можна отримати ліцензію на відстріл (звичайно ж в сезон який закріплений державним законодавством).
1 Ряд Гусеподібні
Лебеді - належать до одних із самих крупних птахів серед гусеподібних. Вони внесені в реєстр мисливських видів птахів, за ними ведеться облік чисельності (динаміка чисельності лебедів наведена на рисунку3.2), але полювання на них категорично заборонене, оскільки птахи знаходяться під охороною. На території області є 2 види.
Рисунок 3.2. Динаміка чисельності лебедів за 2002-2011 роки на території Черкаської області
Лебідь-кликун
(Cygnus cygnus).
Великі птахи. Маса до 10 кг, зрідка до 13. Дорослі птахи сніжно-білого кольору, дзьоб жовтий, з чорним кінчиком, ноги чорні. Самці трохи більші за самок. Молодий птах димчастий зверху, білий знизу. Голова і шия темніші, світло-бурі.
Поширені в тайговій, частково тундровій зонах Євразії, на схід до Камчатки і Далекосхідного краю. Птахи перелітні. Зимують на узбережжі морів і внутрішніх водоймах помірної і південної смуг Євразії. Під час весняних (у березні - на початку квітня) і осінніх (у жовтні - листопаді) міграцій, на зимівлі і під час линяння бувають біля узбережжя і островів Чорного моря (Чорноморський заповідник, Лебедині острови). Улюблені місця перебування - мілководні водойми [3, 10, 13].
Птахів легко визначити в польоті і на воді завдяки білому забарвленню і характерному зовнішньому вигляду. Від лебедя-шипуна відрізняються відсутністю наросту на дзьобі. Шию тримають майже прямо, крил під час плавання не піднімають.
Гніздяться з квітня до початку вересня. Гнізда роблять на землі або мілководді з палок, стебел очерету і вимощують їх мохом, травою і власним пухом, який самка вищипує у себе на грудях. Повна кладка з 4 - 6 великих білих або трохи жовтуватих яєць, у травні, в північних районах - у червні. Насиджує самка, але самець завжди знаходиться неподалік від гнізда. Пари у кликунів формуються не на один рік. Період насиджування 35 - 40 днів. Пташенята стають на крило в кінці липня - на початку серпня.
Цікаві статті з розділу
Моніторинг поверхневих вод Сандракського водосховища
Кожен майбутній економіст, спеціаліст народного господарства, кожна свідома людина повинна обов’язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні на ...
Еколого-економічна оцінка техногенних родовищ Кривбасу
У світі за останні декілька десятиліть видобуто більше корисних копалин, ніж за всю попередню історію. Людство, в пошуках нових джерел мінеральної сировини, почало освоювати шельфи і дно морів та океа ...
Очищення води за допомогою озонування
Прогрес людства, розвиток культури і саме життя знаходяться в прямій
залежності від запасів, збереження і використання води.
Загальні запаси води на земній кулі за оцінкою М.І. Львовича ск ...