Екологічна оцінка впливу мисливської авіфауни на агроценози Центрального Придніпров`я
Кількість кликунів щороку зменшується, тому їх треба ретельно охороняти. На території області відмічений в Липівському орнітологічному заказнику в осінній період з 2006 по 2008 рр. [5].
Лебідь-шипун
(Cygnus olor). Великі птахи, розміром такий, як і попередній вид. Маса до 12 кг. Забарвлення сніжно-біле. Навколо дзьоба чорна гола шкіра (вуздечка), основа дзьоба теж чорна. Самець і самка мають на дзьобі великий, добре помітний наріст, але у самки він трохи менший. Молоді птахи бурувато-сірі, димчасті, тільки шия і горло брудно-білі. Наросту на дзьобі в них немає. Оперення дорослого птаха з'являється після третього осіннього линяння [3, 10, 13].
Поширені в багатьох районах помірної смуги Європи і Азії, але місцями, спорадично. Зимують на узбережжях Чорного, Каспійського, Середземного морів та Індійського океану. На Україні гніздяться в незначній кількості у плавнях пониззя Дунаю, Дністра, Дніпра. Улюблені місця - плавневі зарості надводної рослинності з внутрішніми мілководними водоймами [3, 10, 13].
У природі відрізняються від інших видів лебедів наявністю помітного навіть здалеку наросту на дзьобі. Під час плавання шия зігнута, дзьоб опущений до води. Самці в шлюбний період піднімають угору краї зігнутих крил і час від часу тріпочуть ними. Під час польоту крила шипунів видають дуже характерні звуки - ритмічне порипування,
яке можна почути навіть на значній відстані [3,13]. екологічний мисливський птах черкаський
Живляться головним чином рослинною їжею - стеблами, корінцями рослин і дрібними водяними безхребетними. Гніздовий період починається в квітні. Гніздо будує самка. Це велика незграбна споруда із стебель очерету, сучків та інших рослинних матеріалів на острівцях або мілководдях в заростях очерету. Усередині гніздо вимощене пухом, як у попереднього виду. Повна кладка з 7-9 зеленувато-жовтуватих великих яєць. Насиджує самка. Самець в цей час плаває поблизу гнізда, щоб у разі небезпеки прийти на допомогу. Насиджування триває 35 днів. Пташенята піднімаються на крило в кінці липня, на початку серпня.
Лебеді можуть завдавати шкоди паркам, що мають естетичне, рекреаційне та історико-культурне значення вищипуючи рослинний покрив, який виконує закріплюючу та естетичну функцію на березі водойми, яка була штучно створена.
Гуска сіра
(Anser anser). Великі птахи, дуже схожі на свійську гуску. Маса дорослих самців 5-6 кг. Самці і самки мають однакове буро-сіро-біле забарвлення. Молоді птахи відрізняються від дорослих відсутністю на череві і грудях темних плям. Раніше сірі гуси були дуже поширені майже по всій помірній смузі Євразії. Нині область поширення значно скоротилася внаслідок багаторічних переслідувань і зміни ландшафтів.
Сірі гуси гніздяться в окремих районах, де збереглися умови для їхнього існування. Зимують у південних районах Євразії і в Північній Африці. В Україні гніздяться постійно в плавнях Дунаю, Дністра і в незначній кількості в пониззях Дніпра, а також на окремих великих болотах у Полтавській і Черкаській областях. Улюблені місця - багаті водяною рослинністю великі площі заболочених земель, плавні в пониззях великих річок[3,13]. Динаміка чисельності в умовах регіону досліджень наведена на рисунку 3.3.
Рисунок 3.3. Динаміка чисельності гусей за 2002-2010 роки на території Черкаської області
Цікаві статті з розділу
Визначення нормативів гранично - допустимого викиду (ГДВ)
ГДВ
встановлюється для кожного діючого підприємства, при умові, що викиди від
даного підприємства разом з іншими джерелами викидів (із врахуванням
перспективи їх розвитку) не створюють максимальної ...
Еколого-економічні проблеми водокористування та шляхи їх вирішення
Водні запаси на Землі
величезні, вони утворять гідросферу - одну з потужних сфер нашої планети.
Гідросфера - найважливіший елемент біосфери. Вона поєднує всі води земної кулі,
включаючи оке ...
Оцінка родючості ґрунтів
З сучасних
природних і природно-антропогенних процесів в області розвиваються інтенсивні
лінійний розмив і площинний змив, на схилах долин та балок ґрунти середньо- і
сильнозмиті трапляються зсуви. ...