Екологічна оцінка впливу мисливської авіфауни на агроценози Центрального Придніпров`я
Рисунок 3. 6. Динаміка чисельності качок за 2002-2010 роки на території Черкаської області
Уманський національний дендрологічний парк «Софіївка» є раєм для багатьох видів водоплавних птахів (Лебідь шипун, гуска сіра, гуска біла, гуменник, крижень, широконіска, чирянка велика, чирянка мала, огар (9 видів)). Проведене анкетне опитування серед співробітників парку показало досить вагомий вплив гусеподібних птахів на штучно створений трав’яний покрив з декоративних рослин по берегам водойм. Цей вплив був виражений витоптуванням і в першу чергу виїданням штучних насаджень травостою, який наносився в основному крупними видами водоплавних - гуси та лебеді. Перелік видів рослин, яким птахи завдають шкоди на території парку наведений в додатку В.
2 Ряд Куроподібні
(Galioformes)
Птахи великих і середніх розмірів. Ноги оперені до пальців. Літають важко. Заселяють лісисті місцевості та відкриті ландшафти. Гніздяться на землі. Плігами. Виводкові. Переважно рослиноїдні [13]. На території черкаської області поширені 3 види. Динаміка чисельності куроподібних птахів наведена на рисунку 3.7.
Рисунок 3. 7. Динаміка чисельності куроподібних за 2002-2011 роки на території Черкаської області
Перепілка
(Coturnix coturnix). Найменші представники з ряду куроподібних у фауні України. Маса 120-150 г. Забарвлення дорослих птахів строкате: самці зверху бурі, з жовтувато-білими і чорними повними смужками і жовтуватими поздовжніми рисками; знизу воло іржаве, груди й черево блідувато-іржаві. По боках тіла поздовжні бурі та руді смуги. У самки і молодих птахів воло не іржаве, а білувате, в самки - з бурими плямами, в молодих птахів - однотонне. Поширені в помірній, почасти субтропічній смугах Європи, Азії і в Північній Африці. Птахи перелітні. Зимують у Південній Європі, Азії, в Екваторіальній Африці. В Україні гніздяться майже всюди, крім гірських районів Карпат і великих лісових масивів Полісся. Улюблені місця перебування - трав'янисті луки в заплавинах річок, посіви злакових і багаторічних трав, цілинні степові ділянки, сінокоси, лісові зруби тощо. В умовах регіону досить поширений вид.
Живляться перепели переважно насінням і зеленими частинами рослин, а також комахами та іншими дрібними безхребетними тваринами. Прилітають в Україну у квітні, коли вже добре піднімаються трави. Гнізда роблять в ямці на землі. Вони дуже добре замасковані в траві і знайти їх дуже важко. Повна кладка з 9 - 18 жовтуватих, з бурими плямами яєць, у травні - червні і навіть у першій половині липня. Насиджують 15-17 днів. Пташенята стають дорослими через півтора місяця, але можуть перелітати на недалеку відстань в разі небезпеки, коли ще зовсім малі. Насиджує яйця і водить виводок самка. У вересні - жовтні вона відлітає разом з молодими птахами на зимівлю. На Чорноморському узбережжі Криму і Кавказу восени буває дуже багато перепелів, що затримуються тут перед тим, як перелітати через море.
Цінні мисливські птахи, полювання на яких має великий спортивний інтерес. Проте останнім часом їхня кількість помітно зменшується в зв'язку зі скороченням площ сінокосів, трав'янистих лук, цілинних земель, осушення зволожених земель. Корисні для сільського господарства, як винищувачі комах-шкідників. Потребують повної охорони. Динаміка популяцій перепілки за три роки в ТОВ МГ «Черкаське» наведена в додатку Б (рис. Б.2).
Цікаві статті з розділу
Психологічні аспекти екології
Сучасна
наукова психологія є досить розмаїтою системою дисциплін і галузей. Однією з
них є екологічна психологія. Розвиток суспільства і його взаємодія з
навколишнім середовищем показує що ...
Стан захисту лісів Чернігівської області
Лісова промисловість – одна з найстаріших галузей, яка,
займаючись заготівлею, механічною обробкою та хімічною переробкою деревини,
виробляє конструкційні матеріали: круглий ліс, вироби з де ...
Вплив живих організмів на географічну оболонку
В епоху науково-технічного прогресу особливого значення набувають знання
про життєві процеси на Землі в цілому. Важливу роль у цих процесах відіграють
живі організми. За мільярди років, які ...