Структурно-функціональні особливості реалізації регіональної екомережі в контексті стратегії збалансованого розвитку
. Екологічно неузгоджене землеробство, промислове виробництво, комуна-льна сфера, лісництво, рибництво, рекреація призвели до знищення середовищ існування (біотопів) рослин і тварин, втрати всіх таксонів біорізноманіття Поділля (44 види фауни, внесених до Червоної книги України, вже зникло, але ще зустрічаються в інших регіонах України). Сьогодні 164 видам тварин (137 видам хребетних, 27 видам безхребетних) і 245 видам рослин (237 видам вищих судинних рослин, 3 видам папоротеподібним, 5 видам плауноподібним) загрожує небезпека.
. До складу регіональної екомережі Поділля віднесено 62 ключові території і 38 екокоридорів. Серед них 2 ключові території міжнародного рівня (площею 285935 га), 9 - національного рівня (272810,7 га), 16 - міжрегіонального рівня (44512,13 га), 35 - місцевого рівня (55029,1 га). Загальна площа природних ядер складає 658286,93 га, що становить 10,8% від загальної площі регіону. Кількість екокоридорів - 38, серед них: 4 - національного рівня (площею 504301 га), 16 - міжрегіонального рівня (1064549 га), 18 - локального рівня (354178 га, це малі і середні річки 2 і 3-го порядку, деякі лісові ділянки, водно-болотні угіддя, лісосмуги). Площа екокоридорів складає 1923028 га, що становить 31,55% від загальної площі регіону. Площа ключових і сполучних територій екомережі Поділля складає 2581314,9 га, що становить 42,35% від загальної площі регіону. Площі буферних зон, які встановлюють навколо ключових і сполучних територій, уточнюються. Кількість відновлювальних територій, визначених у структурі екокоридорів націо-нального і регіонального рівня, - 132, що мають площу 191407,35 га, яка становить 3,14% від загальної площі регіону. Площа структурних елементів екомережі Поділля (ключових, сполучних і відновлювальних територій) складає 2772722,2 га, що становить 45,49% від загальної площі регіону.
. Структурно-функціональні особливості розподілу 1363 об’єктів природно-заповідної мережі Поділля площею 449544,91 га і рівнем заповідності - 8,07% з позицій біогеографічної системи показують, що вона не є оптимальною. Для цього треба створити географічно-репрезентативну мережу заповідних об’єктів, враховуючи фізико-географічне і лісотипологічне районування України.
. Для реалізації завдань збереження біорізноманіття треба провести оптимізацію землекористування. Враховуючи надмірно високу й еконебезпечну розораність земель Поділля (62,8%), її рекомендовано скоротити в середньому на 22,8%. Зменшення частки орних земель треба проводити за рахунок вилучення сильно еродованих і малопродуктивних земель. Значну їх частину з крутизною схилів більше 70 треба відвести під заліснення, що сприятиме зростанню лісистості тери-торії в середньому до 19-20%. Іншу частину вилучених орних земель з крутизною схилів менше 70 треба відвести під залуження, що дасть можливість збільшити ча-стку пасовищ і сіножать до 18-19%. Проведення цих оптимізаційних заходів доз-волить збільшити частку екологічно стійких угідь з 29,4% до 45% та істотно роз-ширити екостабілізаційну і соціально-економічну роль регіональної екомережі.
. Для оптимізації використання біотичних ресурсів Поділля, збереження їх різноманіття та ландшафтної структури, розширення до європейських норм мере-жі природно-заповідних об’єктів і територій, а також для сприяння розвитку національної і європейської екомережі доцільно створити українсько-молдовський трансбіосферний резерват “Дністровський каньйон”, забезпечити ефективне функціо-нування новостворених національних природних і регіональних ландшафтних пар-ків “Кармелюкове Поділля”, “Кременецькі гори”, “Дністровський каньйон”, “Мурафа”, “Середнє Побужжя”, “Дністер”. З метою забезпечення репрезентативності екомережі та створення еколого безпечного каркасу території доцільно використати систему комплексного моніторингу заповідних об’єктів та регіональні програми “Екомережа Поділля”, “Екологічна безпека Поділля”. Для ефективної реалізації регіональної екомережі необхідно створити ефективний фінансово-економічний механізм її управління з відповідним нормативно-правовим, інформаційним і фінансовим забезпеченням.
Цікаві статті з розділу
Оцінка забруднення та визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів
З давніх-давен людина поклонялася землі, а точніше – ґрунту.
Йому присвячували легенди і билини, його оспівували у поемах і піснях. Вона
наділяла його генетичною властивістю живого – родючіс ...
Екологічні проблеми Високопільського району Херсонської області
Ми, молодь 21 століття, вступаємо в життя в епоху бурхливого розвитку не тільки науки й техніки, а й негативних наслідків НТР та демографічного вибуху. Людству загрожує загибель в найближчі десятилітт ...
Екологія міських систем
Що являє собою місто? Передусім,
місто уже на початку свого існування являло собою факт концентрації населення
знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села характерним і донині є
протиле ...