Відходи та їх переробка
Для проектування відстійників користуються методом технологічного моделювання процесу осідання. Горизонтальні відстійники - це прямокутні резервуари, виготовлені із залізобетону. Вони обладнані пристроями для водозабору та водо-розподілу, а також для виділення осаду. Продуктивність відстійника становить 30-50 тис. м3/добу. Вертикальні відстійники застосовують у реагентному методі очищення води продуктивністю 3000 м3/добу і каламутності вихідної води не більше як 2500 мг/дм . Це круглі або квадратні в перерізі залізобетонні резервуари з центральною циліндричною трубою і конічною нижньою частиною. Вода із змішувача надходить через центральну трубу зверху вниз, а у самому відстійнику вода рухається знизу вгору зі швидкістю 0,5-0,6 мм/с. Завислі речовини осідають під дією сили гравітації.
На підприємствах спиртової промисловості при розділенні стічних вод ефективним способом їх очистки є флотація, яка ґрунтується на різній змочуваності мінералів водою. Процес полягає у специфічній взаємодії завислих речовин з бульбашками тонкодиспергованого у воді повітря з подальшим утворенням на поверхні води шару піни з речовинами, які вилучають. Оптимальні розміри часточок знаходяться в межах від 10"5до 10"3 м.
Очищувати воду флотацією можна від твердих завислих часточок, нафтопродуктів, масел та інших емульгованих рідких речовин і окремих іонів розчиненій речовин. Щоб прискорити флотацію твердих часточок, крізь водну суспензію пропускають дрібні бульбашки повітря, які підіймаючись угору, захоплюють із собою гідрофобні тверді часточки. У результаті такого очищення на поверхні води утворюється шар піни, наповнений твердими часточками.
Щоб збільшити стійкість бульбашок і утворення стабільної піни, в суспензію додають піноутворювачі - поверхнево-активні речовини, які знижують поверхне-
вий натяг води і утворюють адсорбційні плівки на поверхні бульбашок. До активних піноутворювачів слід віднести деякі фракції кам'яновугільної смоли, соснову олію, деревний дьоготь тощо.
Сьогодні існує декілька методів насичення води бульбашками повітря: вакуумні, коли повітря виділяється з розчину; напірні та ерліфтні установки; імпелерні, коли флотація реалізується механічним диспергуванням повітря; безнапірні і пневматичні установки; флотація з поданням повітря крізь пористі матеріали; електро-флотація, суть якої полягає в тому, що в нижній частині флотатора розміщується електродна система.
Найбільш перспективним способом очистки стічних вод підприємств спиртової промисловості є біологічне очищення, суть якого полягає у застосування гідробіонтів (мікроорганізмів) для звільнення води від небажаних домішок.
Досягнення останніх десятиліть мікробіології, гідробіології та біотехнології дають змогу зтверджувати, що сучасні біологічні методи можна успішно використовувати для очищення стічної води від усіх без винятку розчинених у ній органічних сполук у будь-яких концентраціях, від іонів важких металів, нітратів, сульфатів, хроматів, а також від хвороботворних бактерій, вірусів тощо. Завдяки біологічному очищенню стічних вод можна не тільки знешкодити стічні води, а й відтворити якість води, використаної в промисловому виробництві. З точки зору відносної дешевизни, прибутковості, надійності та екологічної бездоганності біологічне очищення стічної води підприємств харчової промисловості має безсумнівну перспективу закріпній свою чільну роль в охороні водного басейну від забруднень.
До промислових методів біотехнології очищення належить обробка стічних вод аеробними (у біофільтрах, аеротенках тощо) та анаеробними (у метантенках, біореакторах тощо) організмами.
Природне і штучне біологічне очищення води було, є і буде основним методом охорони природних вод від хімічного та біологічного забруднення.
Цікаві статті з розділу
Глобальні катастрофи, як прояв соціогеоекологічної кризи
Вчення про біосферу останнім часом займає ключові
позиції в еволюційному вченні, оскільки природний відбір є головним
направляючим еволюційним фактором, що включає пристосування організмів д ...
Історичний аналіз створення та розвитку екологічного права в Україні
Актуальність
теми. Еколого-правова наука України ще зовсім молода.
Екологія
- це наука, яка висвітлює проблеми взаємодії живих організмів з тим природним
середовищем, в якому вони перебу ...
Літосфера
Літосфера - кам'яна оболонка Землі,
яка включає земну кору завтовшки від 6 (під океанами) до 80 км (гірські
системи). Земна кора складена гірськими породами. Частка різних гірських порід
у ...