Відходи та їх переробка
Високоефективну технологію біогазу на стічних водах спиртових заводів розробили фахівці УкрНДІспиртбіопроду. Спиртова промисловість України, яка переробляє мелясу на спирт, скидає у відстійники біля 3,0 .4,5 млн. м3/рік концентрованих стічних вод або 200 .300 тис. т забруднюючих речовин за БСК. Таким чином під полями фільтрування зайнято 1500 га родючих земель. Це приводить до забруднення водоймищ і навіть питної води стоками, а також атмосфери сполуками з неприємними запахами, які утворюються при гнитті органічних речовин стічних вод.
Ученими інституту розроблена технологія одержання біогазу та біологічної очистки стічних вод спиртзаводів.
Технологія характеризується використанням самих нових анаеробних біореакторів з адаптованим гранульованим активним мулом, що дозволяє в 10 раз зменшити об'єм метантенків. Доочистка води здійснюється спеціально підібраною асоціацією мікроорганізмів в аеробних умовах.
Промислові дослідження показали, що запропонована технологія дозволяє:
· досягти ефективності очистки БСК 99,9 %;
· одержати на одному заводі середньої потужності біля 5,5 млн. м3 біогазу на рік, що відповідає 4 млн. м3 природного газу;
· очистити стічні води з будь-якою концентрацією забруднень до показників, які дозволяють їх передачу у відкриті водоймища;
· скоротити час анаеробно-аеробної енергії, порівнюючи з комунальними очисними спорудами;
· зекономити паливо на виробництво спирту від спалювання біогазу на 50 %. Інвестиції на будівництво установки окуплюються протягом 1 року.
2.5 Маловідходні та безвідходні технології
Основним напрямом у зменшенні матеріалоємності спиртового виробництва є розробка та широке впровадження маловідходних та безвідходних технологій (МВТ та БВТ) з замкнутим циклом по відношенню до навколишнього середовища.
В умовах ринкової економіки переведення виробництва на замкнуті цикли є фундаментальним напрямом у рішенні проблеми раціонального використання природно-сировинних ресурсів.
Резервом зменшення матеріалоємності спиртового виробництва є вторинні сировинні ресурси (ВСР). Підвищення ступеня переробки первинної сировини, комплексне її використання з впровадженням сучасних екологічно чистих технологій є першорядним завданням.
Концепція безвідходної технології базується на двох взаємопов'язаних аспектах.
Перший аспект пов'язаний з розширенням ресурсних можливостей, залученням до виробництва некондиційних та нетрадиційних видів сировини, комплексною її переробкою, максимальним використанням відходів та побічних продуктів, з отриманням додаткової кількості цільових продуктів, кормів та добрив.
Другий аспект пов'язаний з екологічністю технологічних процесів. Антропо-логенне навантаження на навколишнє середовище не повинно перевищувати здатність екологічної системи зберігати свій природний стан.
Таким чином, безвідходна технологія повинна розглядатись як сукупність технологічних операцій, процесів, виробництв, які забезпечують максимальне і комплексне використання сировини, побічних продуктів та відходів з одночасним зменшенням їх шкідливого впливу на навколишнє середовище.
Маловідходна технологія є проміжною стадією при розробці безвідходних технологій. Під час маловідходного виробництва шкідливий вплив на довкілля не перевищує рівня дозволеного санітарними нормами та правилами, однак з технологічних, економічних та організаційних причин частина сировини переходить у відходи та побічні продукти, які не знаходять раціонального використання.
Мало- та безвідходні технології повинні забезпечувати досягнення наступних цілей:
· комплексну переробку сировини з використанням усіх її складових шляхом створених нових екологічно чистих технологічних процесів;
Цікаві статті з розділу
Еколого-біологічні дослідження місцевості
Найважливішим засобом екологічної освіти є організація різноманітних
видів діяльності школярів безпосередньо в природному середовищі, в світі
природи. Дане положення вимагає створення «учбов ...
Вплив природних та соціально-економічних умов на екологічний стан рослинної продукції Борівського району Харківської області
В сучасних економічних умовах Борівський район Харківської області тяжіє до аграрно-промислової господарської спеціалізації. Це, з одного боку, зумовлено історичними традиціями, які ґрунтуються на вис ...
Методологічні аспекти екологічного менеджменту
Менеджмент є наукою, яка динамічно розвивається з початку 20ст.
Екологічний менеджмент виокремився в самостійну галузь дещо пізніше, наприкінці
20ст. Вчені, державні діячі, уряди багатьох кр ...