Відходи та їх переробка
Методи очистки стічних вод розподіляються на такі групи: механічні, фізико-хімічні, хімічні та біологічні.
Для стічних вод, що містять переважно завислі, плаваючі та грубоемульговані тверді і рідкі нерозчинні забруднюючі речовини, застосовують механічну очистку, яка ґрунтується на використанні гравітаційних і відцентрових сил, а також проціджуванні і фільтруванні. Іони важких металів та інші токсичні речовини при механічній очистці не затримуються.
Коли виділення забруднень із стічних вод можливе тільки внаслідок хімічних реакцій між забруднюючими речовинами і реагентами, які вносять у стічні води, застосовують хімічне очищення, що ґрунтується на використанні хімічних або електрохімічних окисно-відновних процесів, у результаті яких забруднення перетворюються на нові нешкідливі сполуки, які частково чи повністю випадають в осад або виділяються у вигляді газів.
Фізико-хімічне очищення (ФХО) стічних вод характеризується такими процесами як сорбція, екстракція, коагуляція, електрокоагуляція, флотація, іонний обмін, кристалізація, електродіаліз, випарювання, ректифікація, мембранна технологія, спалювання тощо. Методи ФХО виробничих стічних вод в основному передба-
чають вилучення з них цінних речовин і тому належать до регенеративних або ре-купераційних методів.
Біохімічне або біологічне очищення стічних вод застосовують для очищення слабоконцентрованих вод, які містять переважно органічні речовини.
Здійснюють очистку стічних вод на очисних установках, спорудах і станціях, які можуть бути цеховими, заводськими, загально-заводськими, районними або міськими.
На підприємствах спиртової промисловості в основному здійснюють очищення всіх стічних вод на заводських очисних спорудах (станціях). Методи очищення стічних вод такі, які цього потребують перед передаванням їх до районних або міських станцій біохімічного очищення, або перед скиданням у водойми, або перед поверненням у систему оборотного водопостачання підприємства.
Особливої уваги на підприємствах спиртової промисловості заслуговують біологічні методи очищення від органічних речовин. Ґрунтуються ці методи на застосуванні мікроорганізмів, які використовують органічні сполуки як поживні речовини і джерело енергії. Органічні сполуки при цьому зазнають деструктивного розкладання внаслідок окислення при аеробному і відновних процесах з утворенням метану при анаеробному очищенні.
Біологічні очисні споруди для аеробного очищення стічних вод складаються з аеротенків, де стоки перемішуються і насичуються повітрям, або з біофільтрів, де стоки фільтруються крізь шар щебеню, який аерується. У першому варіанті комплекс мікроорганізмів, що розвиваються, утворює пластівці, які осідають у вигляді активного мулу; у другому - щебінь обростає мікроорганізмами, які утворюють біологічну плівку.
Анаеробне очищення стічних вод у метантенках широко використовується на підприємствах харчової промисловості з одержанням енергетичного біогазу і біоорганічних добрив (активного мулу).
Очищення стічних вод відстоюванням здійснюється шляхом осідання завислих часточок під дією сили гравітації. При цьому спостерігається поступове збільшення концентрації дисперсної фази в апараті в напряму згори вниз. На дно відстійника осідає шар осаду шламу, який періодично або безперервно видаляється.
Швидкість руху часточок у рідкому середовищі при відстоюванні залежить від розміру часточок, їх густини і форми, а також від властивостей дисперсного середовища, його в'язкості і в кінцевому рахунку від режиму руху часточок.
Щоб збільшити швидкість осідання завислих часточок і потужність очисних споруд, слід прагнути до збільшення їх розміру і густини, а також до зменшення в'язкості і густини дисперсійного середовища. Досягти цього можна коагуляцією за допомогою коагулянтів, у результаті чого утворюються пластівці з вищою густиною. А зменшення густини і в'язкості водної суспензії досягають її розбавленням.
Цікаві статті з розділу
Кліматичні умови
Клімат
області помірно континентальний. Пересічна температура січня - 8,0° на півночі,
- 7,3° на півдні, липня відповідно + 18,6° і +19,8°. Період з температурою
понад +10° становить 149 - 161 день ...
Глобальні катастрофи, як прояв соціогеоекологічної кризи
Вчення про біосферу останнім часом займає ключові
позиції в еволюційному вченні, оскільки природний відбір є головним
направляючим еволюційним фактором, що включає пристосування організмів д ...
Визначення небезпечної швидкості вітру
Значення небезпечної швидкості вітру
на рівні Флюгера (10м над рівнем землі) знаходять за формулами (2.18.). (2.19),
(2.20.):
при f< 100= 0.5,<0.5; (2.18.)
= . 0.5<<2; (2.19.) ...