Відходи та їх переробка
Для очистки мелясної барди використовують поля фільтрації (ґрунтові фільтри), які розташовують на легких піщаних ґрунтах, які мають добру фільтрованість. Площу для полей фільтрації ділять на дренажні ділянки (карти) по 0,25 .0,4 га і огороджують валками, в які закладають трубопроводи для транспортування стоків. Дренажні ходи діаметром 8 . 10 мм розміщують на глибині 1 . 1,5 м з відстанню 5 . 10 м. На поверхні ділянок стічні води розподіляють з допомогою жолобів. Карти полів фільтрації заповнюють стічними водами шаром 5 . 10 см.
Біологічні водоймища - штучні або природні водоймища, призначені для біологічної і фізичної очистки стічних вод. Особливу роль для очистки у біологічних водоймищах відіграють водорості і бактерії, що розкладають органічні речовини стічних вод, після чого водорості використовують для синтезу своєї біомаси продукти, що утворилися. Під дією сонячного світла водорості виділяють кисень, необхідний для аеробного окислення органічних сполук мікроорганізмами. Біологічні водоймища повинні бути неглибокими, щоб необхідне для фотосинтезу сонячне світло надходило у внутрішні шари води.
Для прискорення окислювальних процесів біологічні ставки обладнують аеруючими пристроями, що підвищує їх продуктивність з очистки стічних вод у 5 . 10 разів.
Для штучної біологічної очистки стоків використовують біологічні фільтри, у яких забруднені води окислюють киснем повітря за участю мікроорганізмів, що утворюють біологічну плівку на поверхні наповнювача фільтра.
Найбільш поширені зрошувальні біологічні фільтри різних типів. При аеруванні стічних вод розвивається суміш мікроорганізмів, головним чином бактерій і простіших, яку називають активним мулом. Очистка стічних вод відбувається внаслідок споживання органічних забруднень мікроорганізмами активного мулу, адсорбції і коагуляції завислих і колоїдних речовин, а також окислення органічних сполук киснем повітря. Процес очистки стічних вод активним мулом складається з таких основних стадій: видалення із стоків завислих часток, аерування суміші стічних вод з активним мулом, відділення очищених стічних вод від суспензії активного мулу і повернення його в аераційну камеру (аеротенк).
Анаеробний біологічний метод очистки стічних вод застосовують для виробничих стічних вод з високою концентрацією органічних речовин - БСКп= 10 тис.мг 02/л і більше. Цей спосіб є попереднім ступенем перед аеробною доочисткою.
У процесі очистки стоків і одержання біомаси активного мулу потрібне додавання фосфорного живлення. Цікавить спосіб очистки, у якому в активний мул вводять культури АхоюЬасІег сгоесоссш і Васіїїиз те§атегіит, що дозволяє проводити процес без додавання біогенних речовин азоту і фосфору.
У колишньому СРСР розроблений спосіб біологічної очистки концентрованих стоків з використанням пліснявих і дріжджоподібних грибів і бактерій, який здійснюють при температурі 36 .41° С. Ефект очистки становить 70 .85%. У одержаній біомасі міститься до 60% протеїну, її можна використовувати як корм для тварин.
.2.5 Особливості біологічної очистки лютерної води
Лютерна вода, яка містить органічні кислоти, - агресивний сток, її очищають таким чином.
Лютерну воду температурою 100 . 105° С охолоджують водою у кожухотруб-частому теплообміннику до 30 .35° С і направляють в усереднювач, куди подають розчини лугів і поживних солей. Вміст усереднювана перемішують стисненим повітрям. Лютерна вода з РН 7,5 .7,8 надходить у аеротенк-змішувач, де очищується з допомогою активного мулу.
Лютерна вода має БСК5 200 .1000 мг 02/л. Витрати каустичної соди на під-луження 0,1 кг/м3. Як поживні солі використовують діамонійфосфат, який містить азот і фосфор. Витрати солі, визначені у співвідношенні БСК5:М:Р=100:7:1, при розрахунку по азоту складають 0,15 кг/м3.
Цікаві статті з розділу
Флора вільноплаваючих рослин Чернігівщини
Актуальність. Ми живемо в епоху гострого
конфлікту між людським суспільством та природою, коли нераціональна
господарська діяльність порушила динамічну рівновагу біосфери нашої планети, що
...
Екологічні коридори екологія та економіка
Поняття про екологічний коридор тісно пов’язане з поняттям
екологічної мережи (екомережа); він є невід’ємною складовою екомережі і може
включати в себе різні за функціональним призначенням к ...
Проблеми утилізації твердих побутових відходів в малих містах (а прикладі смт. Ставище)
У результаті неконтрольованих демографічних
процесів ряду азіатських країн відбувся різкий ріст чисельності населення
Землі, що уже перевищує 6,4 млрд. докорінно змінився вплив людини на при ...