Відходи та їх переробка
.1 Використання побічних продуктів та відходів виробництва
Технологія хлібопекарських дріжджів
На 16 мелясно-спиртових заводах України на основі виділення дріжджів із зрілої бражки випробляють 75 тис. т хлібопекарських дріжджів на рік. Цехи хлібопекарських дріжджів при великих спиртових заводах за своєю потужністю не поступаються спеціалізованим дріжджовим заводам.
Технологія дріжджів складається з таких технологічних стадій: виділення дріжджів із зрілої мелясної бражки, промивка водою й одержання дріжджового концентрату, пресування; формування та упаковка; зберігання.
.2 Стічні води
.2.1 Загальні відомості
Вода - одне з найцінніших природних багатств. Незважаючи на значні водні ресурси Землі, природні запаси прісної води обмежені. Вони виснажуються внаслідок зростання споживання води для господарських цілей. Задоволення потреб промисловості, сільського господарства й населення у воді - найважливіша проблема.
Використовувана промисловими підприємствами і комунальними об'єктами чиста вода майже повністю повертається у водоймища у вигляді стічних вод, які містять різні забруднення. Через це погіршується санітарний стан поверхневих вод і обмежується можливість їх використання як джерел водопостачання.
Біля 3О % загального споживання води у харчовій промисловості припадає на долю спиртових заводів. Загальна витрата води на виробництво 1000 дал спирту із зерна складає 1756 м3, у тому числі артезіанської води - 479, річкової чи ставкової - 1009, відпрацьованої - 268 м3. Враховуючи повторне використання води для транспортування і миття картоплі, витрата артезіанської, річкової чи ставкової води на виробництво спирту із зерна й картоплі практично однакова.
Питома витрата води на одержання 1000 дал спирту з меляси залежить від схеми комплексної переробки сировини.
При виробництві спирту, особливо з меляси, утворюється велика кількість сильно забруднених стічних вод. На спиртових заводах, які переробляють крохма-левмісну сировину, післяспиртову барду використовують для кормових цілей у на-тивному вигляді чи для приготування білково-вітамінного продукту.
.2.2 Характеристика стічних вод
Стічні води спиртових заводів, що переробляють крохмалевмісну сировину, поділяють на три категорії:
·теплообмінні;
·після гідравлічного транспортування і миття картоплі;
·після замочування зерна, дезинфекції і гідроподачі солоду, миття технологічного обладнання, приміщень, лютерна вода, господарсько-побутові стоки.
Стічні води мелясно-спиртових заводів ділять на чотири категорії:
·теплообмінні;
·після продування парових котлів і регенерування фільтрів хімічного водоочищення;
·лютерна вода, конденсати вторинної пари, які утворюється при випаровуванні барди;
після миття обладнання, промивні та фільтр-пресні води дріжджових цехів, господарсько-побутові стоки, первинна і вторинна барда.
Ступінь забруднення стічних вод визначають за фізико-хімічними і біологічними показниками - кольорністю, прозорістю, запахом, вмістом сухого залишку, рН, біохімічним споживанням кисню (БСК), хімічним споживанням кисню (ХСК) та ін. Від показника рН залежить можливість безпосереднього скиду стічних вод у природні водоймища чи необхідністю попередньої нейтралізації. БСК показує, яку кількість кисню у міліграмах необхідно витратити на біологічне окислення органічних речовин у 1 л стоків при температурі 20° С.
Теплообмінні води у виробничому циклі не забруднюються, тому склад їх залежить від якості води джерела водопостачання. Однак, у випадку несправності технологічного обладнання (нещільність прокладок, корозія теплообмінної поверхні) охолоджуючі рідини, потрапляючи у воду, забруднюють її.
Цікаві статті з розділу
Ліс як об'єкт правової охорони
В
Україні прийнято чимало нормативно правових актів щодо використання лісових
ресурсів та цінних властивостей лісу, а також щодо його охорони. На жаль на
практиці застосування цієї норматив ...
Визначення небезпечної швидкості вітру
Значення небезпечної швидкості вітру
на рівні Флюгера (10м над рівнем землі) знаходять за формулами (2.18.). (2.19),
(2.20.):
при f< 100= 0.5,<0.5; (2.18.)
= . 0.5<<2; (2.19.) ...
Розробка проекту збалансованого природокористування на території Миколаївської області
Людське
суспільство впливає на навколишнє середовище головним чином у процесі
виробничої діяльності.
Основною
сферою і формою взаємодії виробництва і навколишнього середовища є природок ...