Вплив техногенного забруднення атмосфери на лісові насадження правобережжя Середнього Придніпров’я
Тема затверджена наказом в університеті № ____ від ____________
Термін подачі студентом завершеної випускної роботи 01.06. 2011 р.
Випускна робота може бути подана у рукописній формі, машинописному чи комп’ютерному наборі.
Загальний обсяг роботи не повинен перевищувати 65 сторінок.
Структура дипломної роботи і орієнтовні обсяги розділів: титульна сторінка (1 стор.), зміст роботи (1 стор.), завдання на роботу (3 стор.), реферат і ключові слова (1 стор.), вступ (3 стор.), огляд літератури (15-20 стор.), завдання, матеріали та методика досліджень (2 стор.), результати досліджень (15-10 стор.), охорона праці (5 стор.), висновки та пропозиції (2 стор.), список використаної літератури (4-5 стор.).
Вихідні дані:
1. опрацювати не менше 30 літературних джерел для викладу розділу „Огляд літератури” за темою;
2. для написання розділу „Результати досліджень” необхідно з використанням архівних, облікових, статистичних даних Черкаської дослідної станції біоресурсів Інституту розвитку і генетики тварин НААН України, Черкаського держлісгоспу Черкаського ОУЛГ та Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Черкаській області, а також наукових джерел і власних польових досліджень поглибити сучасні уявлення про негативний вплив техногенного забруднення атмосфери на лісові насадження Правобережжя середнього Придніпров’я, дослідити динаміку стану лісових насаджень залежно від просторового їх розміщення відносно джерел викидів фітотоксикантів м. Черкаси;
. вимоги до охорони праці в Україні.
Висновки та пропозиції.
Список використаних джерел.
Ілюстрація дипломної роботи: за текстом роботи навести рисунки, що розкривають (підтверджують) певні положення, факти, явища, про які йде мова.
Календарний план виконання роботи
Етапи виконання роботи |
Дата виконання |
Опанування методики виконання роботи |
до 25 грудня 2010 р. |
Робота над літературою, написання огляду |
до 27 січня 2011 р. |
Написання підрозділу 2.1. |
до 11 лютого 2011 р. |
Написання підрозділу 2.2. |
до 25 лютого 2011 р. |
Написання розділу 3 |
до 23 травня 2011 р. |
Написання розділу “Охорона праці” |
до 21 березня 2011 р. |
Висновки, пропозиції, список використаної літератури |
до 25 травня 2011 р. |
Літературне оформлення роботи, підготовка презентації |
до 30 травня 2011 р. |
Подача роботи на рецензію |
до 01 червня 2011 р. |
Після завершення літературного оформлення випускної роботи в повному обсязі необхідно доповісти основні її положення, висновки та пропозиції на засіданні кафедри прикладної екології.
Дипломна робота викладена на 65 сторінках комп’ютерного тексту, складається з 4 розділів, висновків, пропозицій, списку використаної літератури із 45 джерел, ілюстрована 5 таблицями і 14 рисунками.
У дипломній роботі на тему: „Вплив техногенного забруднення атмосфери на лісові насадження Правобережжя середнього Придніпров’я” проаналізовано кількісно-якісний стан та особливості забруднення атмосфери викидами промислових підприємств м. Черкаси, вплив сірко- та азотовмісних фітотоксикантів на лісові екосистеми проектованого національного парку «Черкаський бір» та розроблено практичні рекомендації щодо підвищення стійкості лісових екосистем до цього негативного чинника.
В результаті проведених досліджень певним чином поглиблено сучасні уявлення про аеротехногенне пошкодження лісових насаджень Правобережжя середнього Придніпров’я. Досліджено динаміку викидів в атмосферу фітотоксичних речовин промисловими підприємствами м. Черкаси упродовж 2006-2010 років, а також їх вплив на санітарний стан і структуру лісових насаджень. Установлено просторову залежність стану та інших лісівничо-таксаційних показників деревостанів від їх розміщення відносно джерел викидів.
На засадах міжнародної співпраці Україна виконує завдання щодо збереження ландшафтів, біорізноманіття, екологічного нормування антропогенних навантажень на навколишнє природне середовище (НПС) тощо. Це спонукає до активізації досліджень з питань оцінки стану природних екосистем зелених зон навколо промислових міст, що комплексно негативно впливають на НПС. Серед природних екосистем ландшафтної сфери лісові об’єкти є важливими структурними компонентами щодо продукування біомаси, регулювання природних процесів, очищення довкілля від забруднення, покращення умов життя, рекреації, збереження біорізноманіття та інших екосистем, у програмах оптимізації структури ландшафтів. Проте, в урбанізованих промислових регіонах ліси зелених зон зазнають істотного антропогенного навантаження, що спричиняє їх деградацію, порушення структури біорізноманіття та зниження екологічної, рекреаційної та іншої ролі. В умовах рівнинного рельєфу, зокрема, на Правобережжі середнього Дніпра, особливо вразливими щодо фітотоксикантів є соснові лісостани, старші за середньовікові. Порушення цілісності та структурно-функціональної організації лісових екосистем ускладнює розбудову екологічної мережі України, збереження Черкаського бору, найбільшого в Україні острівного масиву сосни звичайної природного походження, ключову територію національного рівня.
Більшість досліджень антропогенних змін лісових екосистем присвячено певним структурно-функціональним компонентам, а не всій екосистемі, недостатньо проаналізовані зміни екосистем у часі та просторі. Дослідження впливу різних екологічних чинників, зазвичай, недостатньо узгоджують з наявним екологічним фоном та не враховують взаємодію супутніх факторів НПС. Це призводить до отримання неповної інформації, особливо в умовах впливу комплексу чинників різного походження, інтенсивності, небезпеки тощо. Наявні системи діагностичних показників антропогенної трансформації лісових екосистем потребують уточнення з урахуванням особливостей розподілу ефектів деградації у структурі екосистеми залежно від її характеристики, взаємовпливу структурно-функціональних компонентів, взаємодії лісової екосистеми з суміжними природними екосистемами, динаміки кількісно-якісних показників екологічного фону. Є проблемою також виділення антропогенного складника з інтегрального ефекту змін екосистеми на фоні несприятливого впливу природних умов. Щоб поглибити розуміння цих явищ та забезпечити контролювання екологічних загроз лісовим екосистемам, біорізноманіттю, необхідні екосистемні дослідження з урахуванням основних структурних рівнів цих систем та динаміки умов НПС. Отже, дослідження стану лісових екосистем за умов комплексного впливу людини є актуальними.
Метою
дослідження було виявити і охарактеризувати особливості впливу техногенного забруднення атмосфери на лісові насадження Правобережжя середнього Дніпра (на прикладі національного природного парку “Черкаський бір”) та розробити практичні рекомендації щодо підвищення стійкості лісових екосистем до цього негативного чинника.
Для досягнення поставленої мети необхідно було виконати такі завдання:
- охарактеризувати стан, динаміку та структуру техногенного забруднення атмосфери Правобережжя середнього Дніпра (на прикладі м. Черкаси);
- проаналізувати видовий склад техногенних речовин у промислових викидах за кількісними та якісними показниками;
- оцінити небезпеку промислових викидів для лісових насаджень національного природного парку “Черкаський бір”;
- виявити особливості впливу техногенного забруднення атмосфери на лісові насадження залежно від їх видового складу та відстані до джерел викидів;
- охарактеризувати основні діагностичні показники зміни санітарного стану, розвитку і структури лісових деревостанів регіону;
- обґрунтувати напрями та механізми щодо підвищення стійкості лісових екосистем до забруднення атмосфери.
Об’єкт дослідження
- лісові насадження Правобережжя середнього Дніпра (на прикладі Черкаського бору).
Предмет дослідження - порушення структурно-функціональної організації лісових насаджень внаслідок впливу техногенного забруднення атмосфери.
Методи дослідження - системного, ретроспективного, порівняльного аналізу та методи екологічних профілів - виявлення розподілу у просторі і часі ефектів негативного впливу на лісові екосистеми; польові (маршрутні, рекогносцирувальні, візуальні, лісівничо-таксаційні, еколого-флористичні, геоботанічні) - закладання пробних площ, характеристика елементів лісу та відбір зразків; фітоіндикаційні (оцінка санітарного стану та таксаційних показників деревостану, структури фітоценозу в умовах забруднення) - виявлення рис і встановлення ступеня антропогенної трансформації лісової екосистеми; лабораторні - аналітична обробка даних; математично-статистичні - перевірка достовірності результатів комп’ютерними методами аналізу баз даних (Mіcrosoft Оffіce 2003).
- Механізми розповсюдження забруднюючих речовин в атмосфері
- Токсичність газоподібних речовин для рослин і людини та нормування забруднення атмосфери
- Моніторинг аеротехногенного пошкодження лісових екосистем
- Діагностика пошкодження лісових екосистем
- Матеріали досліджень
- Методи досліджень
- Природні умови розвитку лісових екосистем регіону
- Забруднення атмосфери промисловими викидами
- Санітарний стан деревостанів Черкаського бору
- Просторовий розподіл зон антропогенної трансформації лісових екосистем Черкаського бору
- Трансформація структури і зменшення товщини шару фотосинтезу деревостанів внаслідок пригнічення росту дерев
- Узагальнення результатів досліджень
- Охорона праці
Цікаві статті з розділу
Аналіз ефективності використання антрацит-фільтрату в очисних спорудженнях систем комунального господарства
При мінімальній забезпеченості водними ресурсами необхідної якості
Україна займає провідне місце у світі по питомій кількості стічних вод, що
утворяться, (більше 2 м3/чол. у добу). Недостатн ...
Рекультивація промділянки при поверхневому порушенні ландшафту
Дія
людини на природу багато в чому пов'язана з порушенням величезних територій.
Окрім безпосереднього порушення ґрунтів відбувається псування природних
ландшафтів, порушення гідрологічного ...
Проблема водних ресурсів України
Сьогодні
в усьому світі збільшується інтерес до проблем водних ресурсів та прогнозування
їх впливу на здоров’я населення. Проблема забезпеченості людства водою є
глобальною, а для її виріше ...