Природні умови розвитку лісових екосистем регіону
1 Місцезнаходження та значення регіону досліджень. Геологія, рельєф та гідрологічні умови
Черкаська область розташована на Східноєвропейській рівнині, у басейні середньої течії Дніпра, який ділить її майже навпіл, знаходиться у лісостеповій зоні, досягаючи на півдні степової зони. За фізико-географічним районуванням регіон досліджень входить у Дніпро-Тясминський фізико-географічний район, це центрально-придніпровська височинна область Дністровсько-Дніпровської лісостепової провінції Лісостепової зони. Він має велику наукову, ресурсну, природоохоронну, культурно-соціальну, історичну та господарську цінність.
Загальна площа земель лісогосподарського призначення області становить 338,2 тис. га (16,2% території області), показник розораності земель досягає 61,3%. Область має порівняно низький рівень заповідності (1,9% території області) та нерівномірне просторове розміщення територій та об’єктів ПЗФ [2]. На землях лісогосподарського призначення Черкаського обласного управління лісового господарства знаходиться 124 заповідні об’єкти, які займають площу понад 13 тис. га.
Основна увага досліджень приділена лісовому масиву «Черкаський бір
» (ЧБ), який є одним з найвідоміших в Україні пристепових борів, пам’ятником природи (рис. 3.1). Це найбільший у нашій країні острівний масив Pіnus sylvestrіs L. природного походження, що зберігся до наших днів на південній межі ареалу цього виду [2, 26, 36]. Він знаходиться на правому березі р. Дніпра, перетвореному у цьому місці у Кременчуцьке водосховище (ВСХ), навколо м. Черкаси, у межах другої піщаної (борової) тераси Дніпра, що залягає на 8-10 м вище над лучною терасою. З півночі на південь територія лісового масиву простяглася на 40 км, із заходу на схід - на 30 км та охоплює майже 30 км узбережної смуги вгору по течії Дніпра і простягається на південний захід області на 130 км. У давнину це був піщаний острів між двома руслами Дніпра (зараз одне з них - р. Ірдинь, інше - р. Тясмин), що іменувався в давнину Артанія [36]. Площа ЧБ станом на 2006 р. - 41,7 тис. га, підпорядковується державному підприємству «Черкаське лісове господарство» (Черкаське ДП-ЛГ). Урочище «Сосновка» на півночі цього лісового масиву межує із зоною міста та на 10 км віддалене від його промислової частини. «Сосновка» та центральна частина ЧБ загальною площею 16,3 тис. га є проектованим національним природним парком, ключовою територією національного рівня (біоцентром) у проекті екологічної мережі України [2]. Біоцентр об’єднує угіддя, зайняті природними або напівприродними мало і середньо порушеними екосистемами.
Рис. 3.1. Розміщення досліджуваних лісових масивів:
- Кременчуцьке водосховище, 2 - промислова зона ЧПА, 3 - абрис ЧБ, 4 - абрис проектованого національного природного парку «Черкаський бір», 5 - абрис Чигиринського соснового масиву (ЧСМ)
У геологічному
відношенні територія дослідження відноситься до Українського кристалічного масиву, який знаходиться поблизу північно-східного краю Південно-Російської кристалічної площі та в області великого розвитку палеогенових відкладів третинного періоду. Докембрійські кристалічні породи знаходяться тут під товстим шаром кори вивітрювання і четвертинних відкладень. Материнські породи різноманітного механічного складу, проте переважають піщані масиви алювіального походження на борових терасах річок, рідше зустрічаються лесовидні суглинки.
Цікаві статті з розділу
Аналіз діяльності підприємства Західно-Чорноморське басейнове управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства
Практика
проходила в Західно-Чорноморському басейновому управлінні охорони, використання
і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Одеському
територіальному відділі з 8 с ...
Харчові ресурси Землі
Харчові ресурси - основа життя для людини. Людина успішно вміє
створювати і збільшувати для себе запаси їжі. Історія людства - пошук усе нових
і нових харчових ресурсів. Сотні тисяч років пе ...
Моніторинг забруднення ґрунтів території
Актуальність теми. Моніторинг земель - це система спостережень за станом земель, на підставі яких розробляють рекомендації щодо запобігання негативним явищам і усунення їх, здійснення контролю за вико ...