Природні умови розвитку лісових екосистем регіону
Територія дослідження за характером рельєфупредставляє собою широку плоску рівнину з розвинутим мезорельєфом, облямовану на півдні і заході Ірдино-Тясминською низовиною, на півночі примикає до долини р. Дніпра та Кременчуцького ВСХ. Велика частина масиву ЧБ знаходиться на другій боровій терасі. Мезорельєф тераси хвилясто-горбистий та дюнний з поступовим підвищенням у бік Черкас (до 50 м над рівнем Ірдинського болота). Ґрунтові води залягають глибоко (5-10 м і глибше) [26]. Інтенсивні торфорозробки в заплаві р. Тясмин спричинили пониження рівня ґрунтових вод, що негативно позначилося на гідрологічному режимі прилеглих лісів [26, 36]. Гідромеліоративні роботи в цих лісах проводили одночасно із спорудженням Кременчуцького ВСХ шляхом будівництва захисних водовідвідних каналів шириною 3-20 м і загальною протяжністю 32 км у Дахнівському і Свидівському лісництвах Черкаського ДП-ЛГ. Подекуди вони завдають шкоди лісовому господарству осушенням прилеглих ділянок із високопродуктивними чорновільховими насадженнями [36].
Отже, досліджуваний регіон неоднорідний за рельєфом. Він складається з трьох різних ландшафтів: 1) Вільшанська рівнина дубово-соснових і соснових лісів; 2) Мошногірський кряж з грабово-дубовими лісами і похідними грабняками; 3) Черкасько-Чигиринська терасова рівнина дубово-соснових і соснових лісів [26, 36]. Це древня долина Дніпра, для якої характерні заплава, борова тераса, лесові рівнини, кряж та високі круті береги.
2 Клімат та його вплив на забруднення атмосфери
Клімат регіону помірно-континентальний, континентальність зростає із заходу на схід, за Д.В. Воробйовим відповідає 2d. Відносна вологість повітря не нижче 50%. Характерними особливостями є різкий перепад температур, нестача опадів і наявність посушливих періодів у весняно-літні місяці. У 1992, 2001 та 2003 рр. була найбільша кількість днів з несприятливими метеоумовами (126, 260 та 266 відповідно). Однак ці фактори не могли призвести до всихання соснових деревостанів ЧБ, оскільки загалом вони не виходили за межі характерної для регіону флуктуації метеоелементів. Тому кліматичні умови регіону дослідження доцільно розглянути з позиції можливого посилення впливу на ліс аеротоксикантів, які викидають підприємства м. Черкас [24, 26, 27, 35].
Теорію переносу і розсіювання в атмосфері домішок промислових викидів розглянуто в багатьох роботах [3, 17, 38]. У числі умов, що впливають на розсіювання та накопичення полютантів, особливе значення мають приземні і підняті інверсії, ізотермія. Встановлено [26], що сприятливі для переносу в атмосфері речовин-забруднювачів інверсії спостерігаються в регіоні дослідження майже впродовж усього року і, особливо, в період вегетації. Одні інверсії перешкоджають розсіюванню забруднених викидами мас повітря, інші - можуть сприяти збільшенню періоду експонування (і впливу) фітотоксикантів на лісові екосистеми в період вегетації. Слід зазначити також, що нерегульовані викиди промислових підприємств найчастіше відбуваються вночі, так що приземні вечірні, нічні й ранкові інверсії можуть підсилювати вплив забруднювачів на рослинність [26].
У формуванні мікроклімату м. Черкас велике значення мають два орографічні фактори: Мошногірський кряж і Кременчуцьке ВСХ. Місто розташоване у найнижчій, і тому слабко провітрюваній частині великої улоговини з положистими схилами довжиною до 20 км. Це сприяє виникненню у приземному шарі атмосфери застійних явищ, за яких підвищується концентрація аеротоксикантів, а також туманів, бризових і склонових вітрів, що зволожують атмосферу і здатні переносити забруднені маси повітря через територію міста із промислової зони на акваторію Кременчуцького ВСХ і назад [26] (рис. 3.1).
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми енергетики
Енергетика - найважливіший фактор у процесі перетворення природи людиною. Виробництво енергії, її транспортування і споживання набули глобального характеру. Створений людством енергетичний потенціал з ...
Проблема знешкодження або часткової утилізації твердих побутових відходів
Відходи — залишки сировини, матеріалів,
напівфабрикатів, що утворилися при виробництві продукції або виконанні робіт і
вихідні споживчі властивості, що втратили повністю або частково; попутн ...
Ландшафтна екологія
Ландшафтна екологія – наука про
комплексні взаємовідносини в екосистемах з географічної та екологічної точки
зору. Для позначення просторової взаємодії природних явищ в рамках визначеного
е ...