Вплив екологічних факторів на ґрунтовий покрив та продуктивність агроландшафтів Старобільської схилово-височинної області
2. Скорочення обсягів унесення органічних і мінеральних добрив, що відбувається в останні 15-20 років, зумовили від’ємний баланс гумусу (- 0,76 %), азоту (- 13,1 кг/га), калію (- 22,89 кг/га) в орних землях господарства. Зайнятість орних земель ґрунтами різних груп забезпеченості за показниками вмісту гумусу й основних поживних елементів за період між 1987 та 2004 рр. свідчить про скорочення площ орних земель з більш високими показниками та збільшення площ орних земель з меншими показниками вмісту гумусу та основних поживних елементів. На 11 % збільшилась площа ґрунтів з низьким вмістом гумусу, на 43,5 % - з низьким вмістом азоту, на 32,6 % - з середнім вмістом фосфору, на 43,1 % - з середнім вмістом калію.
. Вміст рухомих форм цинку та свинцю в орних землях господарства не виходить за межу гранично допустимої концентрації та знаходиться на рівні фонового зонального вмісту, екологічна ситуація благополучна. Перевищує ГДК у 1,5-2 рази вміст рухомих форм міді (3,9-6,3 мг/кг), екологічна ситуація на більшості земель передкризова. Вміст марганцю (227-462 мг/кг) перевищує ГДК в 2-4 рази, на всій досліджуваній території кризова екологічна ситуація.
. Для озимої пшениці, озимого жита, проса, вівсу, гречки, кукурудзи найвпливовішим метеорологічним фактором є кількість опадів червня; для ячменя та соняшника - кількість опадів травня. Як незначна, так і надмірна кількість опадів червня призводить до зниження врожайності проса та вівса; зі збільшенням кількості опадів червня підвищується врожайність озимої пшениці, озимого жита, гречки, кукурудзи; врожайність ячменя та соняшника підвищується зі збільшенням кількості опадів травня.
За умови випадання великої кількості опадів червня (для зони дослідження 114,9 мм) розрахунковий максимум урожайності становить: для озимої пшениці - 30,5 ц/га, озимого жита - 27,1 ц/га, гречки - 13,5 ц/га, кукурудзи - 31,7 ц/га; для вівса (25,4 ц/га) він можливий при кількості опадів червня 80,7 мм - 81,7 мм, для проса (24,4 ц/га) - 63,6-65,6 мм; для ячменю за максимуму кількості опадів травня (116,7 мм) - 32,7 ц/га, соняшнику - 19,1 ц/га.
Встановлено, що на врожайність озимої пшениці та соняшника серед хімічних і фізичних властивостей ґрунту впливають показники вмісту основних поживних елементів у орному шарі - зі збільшеннях їхнього вмісту в ґрунті підвищується врожайність культур, зі збільшенням похилу схилу врожайність культур знижується.
5. На елементарних водозборах протиерозійних валів середньобагаторічні втрати ґрунту від ерозії залежно від площі водозбору, похилу, довжини та експозиції схилів варіюють в межах від 1,0 до 2,8 т/га. Такі річні втрати ґрунту відносять до середніх.
6. Якість води водосховища, розміщеного в агроландшафті, за гідрохімічними показниками є несприятливою. За показниками вмісту фосфатів, нітратів, нітритів, азоту амонійного вода має ІV-VІІ категорії якості. Стан води, відповідно, задовільний, посередній, поганий та дуже поганий. Такий вміст хімічних елементів свідчить про наявність у водосховищі процесів евтрофікації. Не перевищено норм вмісту у воді важких металів (мідь, свинець, хром, нікель, марганець). Встановлено слабку самоочисну здатність води, недостатню кількість кисню у воді, домінування відновлювальних реакцій, наявність елементів агрогенного походження.
7. Через деградаційні ерозійні процеси відбувається перенесення агрономічно-цінних речовин на ділянках гідрографічної мережі в системі поле - лісова смуга - ставочок ГТС - гирло балки - донні відкладення, їх накопичення в понижених елементах рельєфу. За співвідношенням водостійких фракцій <0,25 мм на полі як початковій та у відкладеннях водосховища як кінцевій ланках гідрографічної мережі встановлено кількість ґрунту, який порушений водною ерозією - 4,7 т/га в середньому на водозборі водосховища. Це призводить до зниження родючості ґрунту, продуктивності та екологічної стійкості агроландшафтів.
Цікаві статті з розділу
Сучасні напрямки природоохоронної пропаганди
Всім добре відомо, що таке реклама. Її вплив на свідомість
окремих осіб та суспільну свідомість в цілому останнім часом стає все
помітнішим. Не важко помітити, що реклама стосується речей. П ...
Тваринний світ та його охорона
Тема реферату з дисципліни "Екологія і охорона навколишнього
середовища" - "Тваринний світ та його охорона".
Тваринний світ є важливою частиною
біосфери нашої планети. ...
Дослідження якості води в басейні річки Стир
Аналіз сучасного стану водних ресурсів, рівня їх забруднення, екологічного стану є одним із найактуальніших питань сьогодення.
Якість води - це сукупність нормованих хімічних і біологічних характерис ...