Вплив екологічних факторів на ґрунтовий покрив та продуктивність агроландшафтів Старобільської схилово-височинної області
В дисертаційній роботі розроблено спосіб захисту ґрунтів від водної ерозії, який дасть змогу вдосконалити роботу існуючих полезахисних лісових смуг. Ефект від способу полягає в підвищенні водопоглинальної властивості лісових смуг. Внаслідок цього підвищується стокорегулююча здатність лісових смуг та екологічна стійкість агроландшафтів у цілому. Технічно спосіб передбачає створення системи перемичок і пройомів у міжряддях лісосмуг, що дозволить регулювати схему руху води в них. Відстань між перемичками обчислюють залежно від розрахункової максимальної інтенсивності потенційного стоку талих вод з водозбірної площі між лісосмугами та гідравлічних характеристик міжряддя лісової смуги.
У п’ятому розділі «Еколого-економічна ефективність запропонованих заходів» визначено економічну, екологічну, агрономічну ефективність запропонованих заходів, зокрема удосконалених полезахисних лісових смуг, та встановлено енергетичні втрати ґрунтів за довготривалого використання земель. Використання полезахисних лісових смуг в аграрних ландшафтах забезпечує не тільки виробничий ефект за рахунок прибавки врожаю, але й екологічний - за рахунок відвернених втрат ґрунту. Встановлено, що впровадження додаткових полезахисних лісових смуг забезпечить середню прибавку врожайності 1,9 ц к.о./га. Кожен гектар лісових смуг буде забезпечувати отримання додаткової продукції в розмірі 177,66 ц к.о. загальною вартістю 35532 грн. (в закупівельних цінах 2010 р.) на площі 32,9 га. На кожну гривню додаткових прямих затрат на створення лісових смуг буде отримано 9,6 грн. чистого прибутку. Ефективність кожної гривні додаткових прямих витрат на охорону ґрунтів становитиме 45 грн. чистого прибутку щорічно.
Визначено, що в орних землях за 17-річний період спостерігався від’ємний баланс енергії мінеральних елементів живлення і гумусу. За вмістом гумусу енергетичні втрати становлять -158,3 ГДж/га. За вмістом елементів мінерального живлення - -3,24 ГДж/га: для азоту - -1,55 ГДж/га, калію - -1,5 ГДж/га, фосфору - -0,91 ГДж/га. В агроекосистемі порушений баланс між надходженням енергії органічних і мінеральних речовин та їхніми витратами. За таких обставин аграрні екосистеми втрачають стійкість і стабільність, що призводить до зниження родючості земель. Відновлення порушеної в результаті інтенсивного землеробства родючості можливе при відновленні балансу енергії органічних і мінеральних речовин.
У висновках дисертаційної роботи наведено результати оцінки екологічного стану агроландшафтів за рівнем антропогенного навантаження на земельні ресурси та за співвідношенням основних типів угідь Старобільської схилово-височинної області; в розрізі елементів типового агроландшафту встановлено зміни показників родючості ґрунту, врожайності сільськогосподарських культур, залежність біологічної продуктивності агроландшафтів від метеорологічних факторів та фізичних і хімічних властивостей ґрунту; визначено екологічний стан ґрунтового покриву за водно-фізичними властивостями ґрунтів, інтенсивністю прояву деградаційних процесів і надано рекомендації щодо поліпшення екологічного стану ґрунтового покриву орних земель, підвищення продуктивності та екологічної стійкості агроландшафтів.
1. Оцінка ступеня порушення екологічної рівноваги в агроландшафтах за співвідношенням угідь дозволила встановити, що територія Старобільської схилово-височинної області перебуває в незадовільному агроекологічному стані. Має високий рівень антропогенного навантаження на земельні ресурси, оскільки освоєність території становить 81,9-87,8 %, розораність - 51,3-64,1 %.
Цікаві статті з розділу
Сучасний екологічний стан Антарктичного півострова
Антарктичний півострів - це постійна низька температура повітря, майже постійні сильні вітри. Високий рівень ультрафіолетового опромінювання, низький атмосферний тиск і розріджене повітря теж не підні ...
Екологічна оцінка природних умов басейну річки Рудка (Волинська область)
Значення водних артерій важко переоцінити.
Річки, наприклад, забезпечують водою господарську діяльність людини, її
повсякденний попит, відіграють важливу роль у функціонуванні суспільства. ...
Вплив двоокису сірки, двоокису азоту та неорганічного пилу на організм людини
Україна
є однією з найбільших за територією, чисельністю населення та економічним
потенціалом держав Європи. Станом на 2005 рік населення України становило 48
мільйонів осіб. На території У ...