Хімічний склад річкових вод
Водноекологічні аспекти використання пестицидів потребують тривалого і детального дослідження. Відомо, що сьогодні застосовується понад 300 пестицидів. Контролювати таку кількість речовин у воді не здатна жодна з країн світу. Для більшості з цих речовин не існує токсикологічно обгрунтованих ГДК.
Значну небезпеку для поверхневих та ґрунтових вод становлять пестициди, які вносяться в кількостях від 1 до 10 кг/га, добре розчиняються у воді (>10-50 мг/л) і дуже повільно розкладаються. До таких пестицидів належать триазинові деривати (атразин, симазин, тербутилазин), феноксикарбонові кислоти та їх похідні (бентазон, бромазил, гексазинон).
В останні роки у воді річок, озер та водосховищ знаходять багато різноманітних пестицидів, які попали у воду внаслідок їх застосування у сільському та лісовому господарстві. їх можна розділити на дві групи:
а) такі, що мають високу імовірність виявлення у пробах води (атразин, симазин, тербутилазин, хлортолурон, діурон, ізопротурон);
б) такі, що імовірне виявлення лише в окремих пробах (бентазон, 2,40, мекопроп, метазахлор, метрібузин).
Таким чином, в річці відбувається постійна зміна як загальної концентрації розчинених речовин, так і співвідношення між окремими з них. Також з течією відбувається переміщення розчинених у воді мінеральних та органічних речовин, нерідко разом з гідробіонтами. Уся ця рідка, тверда, розчинена і біологічна маса безперервно зміщується по руслу, аж до гирла річки, іноді на цьому шляху частина транспортованих речовин залишається у заплаві, переходить у підземні водоносні горизонти і рухається по них, або виділяється при випаровуванні в атмосферу.
1.3 Джерела та шляхи надходження забруднюючих речовин до малих річок
Відомий американський еколог Рамад у своїй книзі "Основи прикладної екології", характеризуючи забруднення, вказує на те, що забрудненням є небажані для людини зміни в оточуючому середовищі, які виникають під впливом людської діяльності і прямо, або опосередковано міняють розподіл енергії, що надходить до екосистеми. Це в свою чергу змінює фізико-хімічні властивості оточуючого середовища, а через це і умови, в яких існують живі організми. Аналізуючи цю думку стосовно забруднення малих річок, попробуємо розібратись не тільки в термінах, що характеризують забруднення, а і з джерелами та механізмами цього процесу.
Забруднення гідросфери має дві складові. Одна є наслідком нераціонального, екстенсивного, нерідко без чітко визначеної потреби надмірного використання природних ресурсів людиною. А інша формується безпосередньо у водоймах на основі системи природних процесів, пов'язаних з синтезом та розпадом органічної речовини. Тому забруднення річок поділяють відповідно на антропогенне та біологічне.
В основі біологічного забруднення річок лежить природне збільшення біомаси гідробіонтів, переважно вищих водних рослин, з наступним їх відмиранням та розпадом. Також біологічним забрудненням є органічні речовини, що утворюються в лісах, на полях та луках і тим чи іншим чином потрапляють до річок. Тому розрізняють органічну речовину автохтонного походження і алохтонного. Органічна речовина автохтонного походження - це та, яка утворюється у самій річці, алохтонного походження - та органічна речовина, що надходить до річки з площі її водозбору, у т.ч. і антропогенного походження.
Використання площі водозбору малих річок проходить з різною інтенсивністю, є різнонаправленим, в основі його людська діяльність, яка в абсолютній більшості дає деяку кількість побічних, непотрібних людині продуктів. Останні і складають основу всіх забруднень, що формує людство. Забруднення річок, які виникають в результаті людської діяльності, дістали назву антропогенних. Таким чином, антропогенні забруднення малих річок тісно пов'язані з господарською діяльністю людини.
Не усі стічні води з огляду на їх різний хімічний склад можуть суттєво змінити якість води в річці. Разом з тим малі річки в найбільшій мірі зазнають впливу навіть незначних концентрацій забруднювача, що поступає із стічними водами. Це обумовлено тим, що стік малих річок в цілому незначний, їх самоочисні можливості невеликі, а сумарне забруднення, яке поступає з водозбору, співвимірне, а нерідко і значно перевищує трансформуючу здатність водної екосистеми.
Цікаві статті з розділу
Харчові ресурси Землі
Харчові ресурси - основа життя для людини. Людина успішно вміє
створювати і збільшувати для себе запаси їжі. Історія людства - пошук усе нових
і нових харчових ресурсів. Сотні тисяч років пе ...
Засоби метрології в екологічній стандартизації
Екологія
як комплексна наука оперує інформацією, яку можна одержати тільки шляхом
вимірювань. Вони дають змогу отримати різноманітні кількісні та якісні дані,
необхідні для загальної характ ...
Моніторинг екологічного стану ґрунтів сільськогосподарського призначення
Проблема збереження ґрунтового покриву сільськогосподарських угідь та родючості ґрунтів набула загрозливих масштабів. Це пов’язано зі значною розораністю території, із збільшенням викидів у земл ...