Хімічний склад річкових вод
Особливо небезпечний для малих річок є сільськогосподарський стік. В результаті сільськогосподарської діяльності в басейнах малих річок до їх русел разом з поверхневим стоком надходять завислі мінеральні частки і органічні речовини, агрохімікати (мінеральні добрива та пестициди). Згідно досліджень установлено, що в Україні щорічно змивається до русел річок та інших водних об'єктів в середньому близько 120 млн.т. грунту в якому міститься відповідно 0,24; 0,12 та 2,4 млн.т азоту, фосфору і калію. Із внесених добрив за різними джерелами з грунту вимиваються до 20% азоту, 2-5% фосфору та 10-70% калію. Вимивання пестицидів складає до 1% від внесеної кількості [18, 102].
Особливо значний негативний вплив на екосистеми малих річок мають стічні води тваринницьких комплексів. Вони, як правило, розміщуються поблизу малих річок і здебільшого ще і не мають очисних споруд. їх робота приводить до надмірного накопичення значних обсягів стічних вод на обмеженій території, очистка та обеззараження яких ускладнюється через високі концентрації в них органічних речовин.
Однією з небезпечних причин забруднення малих річок є водна ерозія, що розвивається на водозборі. Внаслідок ерозії в русла річок з природних і, особливо, освоєних людиною ландшафтів, полів змивається грунт, гумус, біогени та інші мінеральні й органічні речовини. При цьому, як було вже зазначено вище, змивається і частина внесених мінеральних добрив. Інтенсивність їх вимивання залежить від періоду року та способу внесення, рухливості сполук біогенів у ґрунті та інтенсивності розвитку ерозійних процесів. Найбільш рухливими є азотовмісні сполуки, а тому вони і вимиваються у найбільшій мірі. Азот знаходиться як у ґрунтовому розчині (в іонній формі), так і у зв'язаному стані. Амонійна форма азоту затримується головним чином вбірним комплексом грунту і лише незначна частина переходить до ґрунтового розчину. Нітрат-іони () азоту цілком переходять до ґрунтового розчину, а отже, з водним потоком, як поверхневим, так і підземним, можуть виноситься до річки. За даними багатьох спостережень найбільша кількість азотовмісних сполук надходить у водні об'єкти з поверхневим стоком у період повені.
Фосфор, що входить до складу мінеральних добрив, трансформується у слабо розчинні сполуки. У зв'язку з цим його вміст у ґрунтовому розчині дуже обмежений. У водні об'єкти басейнів річок і самі річки при ерозійному процесі сполуки фосфору вимиваються разом з частинками грунту у завислому стані.
В останні десятиріччя суттєво зістарілася та зносилася система очисних споруд у різних галузях народного господарства. Особливо гострою ця проблема є з очисними спорудами комунально-побутового стоку у невеликих містах, які, як правило, розміщені на малих річках. Саме тут проживає більшість населення України. Тому побутовий стік невеликих населених пунктів дає суттєву частину забруднень малих річок. Вирішення цієї проблеми потребує неабияких зусиль.
Як бачимо, внаслідок дії перерахованих і ще не згаданих факторів та джерел забруднення малих річок антропогенна складова забрудненого стоку з року в рік зростає, і це буде продовжуватись до тих пір, поки не будуть впроваджуватись заходи з її зниження.
Таким чином, вирішальним у створенні дискомфорту у басейнах малих річок нині є антропічні фактори. Ці фактори мають як пряму, так і опосередковану дію. Різноманіття джерел забруднень малих річок, різнобічне безсистемне використання їх стоку та природних ресурсів у їхніх басейнах, відсутність господарських та природоохоронних організацій, які б відповідали за охорону та підтримання цілісності річкових екосистем, значно ускладнює вирішення цього комплексу проблем. Одним з напрямків для виходу з цього кризового стану є залучення до охорони річок громадських природоохоронних організацій та активістів-природоохоронців, забезпечення їх роботи відповідними знаннями і конкретними настановами.
Цікаві статті з розділу
Очищення води за допомогою озонування
Прогрес людства, розвиток культури і саме життя знаходяться в прямій
залежності від запасів, збереження і використання води.
Загальні запаси води на земній кулі за оцінкою М.І. Львовича ск ...
Екологічні проблеми водоспоживання і водовідведення та шляхи їх подолання
Кожна свідома людина повинна обов'язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні напрями державної політики в галузі охорони довкілля, використання при ...
Моніторинг якості ґрунтів на околицях м. Шепетівка
Результатом інтенсивної господарської діяльності людства,слідуючи [1], є порушення механізмів самовідновлення і саморегуляції навколишнього середовища, що призводить до його деградації. Ці порушення н ...