Хімічний склад річкових вод
Потрапляючи у водойми, водотоки, СПАР впливають на їх фізико-біологічний стан, погіршуючи кисневий режим і органолептичні властивості - смак, запах тощо, і зберігаються там протягом тривалого часу, оскільки розкладаються повільно. Головними факторами зниження їх концентрації є процеси біохімічного окислення, сорбція завислими речовинами і донними відкладами.
Гранично допустима концентрація СПАР у воді питного водопостачання та культурно-побутового водокористування становить 0,5 мг/л, у воді водойм рибогосподарського використання - 0,1 мг/л.
Феноли. У природних умовах феноли утворюються в процесах метаболізму водних організмів, при біохімічному окисленні та трансформації органічних речовин. Вони є однією з найпоширеніших забруднюючих речовин, що надходять у природні води зі стічними водами нафтопереробних, лісохімічних, коксохімічних, лакофарбових, фармацевтичних та інших виробництв. Концентрація фенолів у стічних водах може перевищувати 10-20 г/л. У незабруднених або слабозабруднених річкових водах концентрації фенолів звичайно не перевищують 20 мкг/л. У забруднених водах вміст фенолів досягає десятків і навіть сотень мікрограм на літр.
Вміст фенолів обмежується в природних водах, які використовуються для водопостачання, риборозведення. Хлорування природних вод, в яких містяться феноли, при водоочищенні призводить до утворення хлорфенолів, які навіть при концентрації 1 мкг/л надають воді неприємного запаху і смаку. ГДК фенолів становлять 0,001 мг/л.
Нафтопродукти - суміші газоподібних, рідких і твердих вуглеводнів різних класів, які видобуваються з нафти і нафтових супутніх газів. Нафтопродукти належать до найпоширеніших і небезпечних речовин, які забруднюють природні води.
В момент потрапляння у воду основна маса нафтопродуктів зосереджена у плівці. З віддаленням від джерела забруднення проходить перерозподіл між основними формами міграції, направлений у бік підвищення частки розчинних, емульгованих, сорбованих сполук і відповідного зменшення їх вмісту в плівці.
Вміст нафтопродуктів у річкових, озерних, морських, підземних водах і атмосферних опадах, звичайно, становить соті або десяті частки міліграма в 1 літрі. У незабруднених нафтопродуктами водних об'єктах концентрація природних вуглеводнів коливається у річкових й озерних водах - від. 0,01 до 0,20 мг/л, іноді досягаючи 1,0-1,5 мг/л. Характер розподілу нафтопродуктів і природних вуглеводнів по акваторії водного об'єкту непостійний. Найчастіше забруднюються прибережні зони. Підвищені концентрації спостерігаються у поверхневому і придонному шарах, іноді на окремих ділянках всередині водної товщі [18, 97].
Органічні сполуки неприродного походження забруднювачі природних вод. Cинтетичні органічні хімічні речовини у багатьох випадках стають причиною токсичності сполук природного походження. На жаль, речовини природного походження не часто перевіряються на токсичність за тими ж критеріями, що і синтетичні сполуки. Під час перевірки на канцерогенність невеликої кількості природних органічних сполук біля половини їх проявили себе як речовини з генно-мутаційною дією, тобто потенційними канцерогенами.
Діоксини складаються із двох груп речовин, які виникають при синтезі деяких хлорорганічних сполук, якщо вони спалюються при відносно низьких температурах (<1000°С). У загальних випадках під діоксинами розуміють перш за все поліхлоровані дибензо-діоксини (ПХДБ) та поліхлоровані дибензофурани, (ПХДФ).
Різні види діоксинів мають різну токсичність. Для розрізнення діоксинів використовується еквівалент токсичності (ЕТ). Кожен із діоксинів має свій фактор токсичності (ФТ). Найбільше значення ФТ надано найтоксичнішій речовині 2,3,7,8-тетрахлордібензо-(р)-діоксину (2,3,7,8-ТХБД). Воно дорівнює 1. Значення ФТ для інших сполук коливається від 0 до 1 (для моно-, ді- та трихлоровмісних сполук).
Пестициди - це хімічні препарати, синтезовані сполуки, які використовуються у сільському господарстві для захисту рослин від хвороб і шкідників з метою збереження урожаю сільськогосподарських культур.
Цікаві статті з розділу
Визначення якості води в басейні річки
Система
екологічної класифікації якості поверхневих вод суші та естуаріїв України
включає три блоки показників:
блок
показників сольового складу;
блок
трофо - сапробіологічних (еколого - сан ...
Методика розрахунку розсіювання шкідливих речовин в атмосфері
У сучасному суспільстві зростає
важливість не тільки екологічних проблем, але й пов'язаної з ними
природоохоронної діяльності, проведеної на підприємствах.
Серед існуючих напрямків
приро ...
Актуальні проблеми у сфері екологічної безпеки
Екологія сьогодні набуває значення наукової основи організації раціонального
природокористування. Нині вона визначається як вчення про взаємодію живих
організмів з навколишнім середовищем (д ...