Таксономічна та екологічної характеристики алергенних рослин урбоекосистеми корсунь-шевченківський за місцем формування та ступенем небезпеки
Складська зона урбоекосистеми Корсунь-Шевченківський охоплює територію Залізничного вокзалу, Чорного хутора, Автовокзалу й характеризується значною чисельністю як деревної, так і трав’янистої рослинності, які вносять істотний вклад у формування полинозів, зокрема у 1-й та 3-й періоди настання полинозів серед населення.
Належного догляду в цій зоні щодо знищення рослин-полинозоутворювачів не проводиться, зокрема в 2-й та 3-й періоди настання полинозів серед населення. Пил, який утворюється як в транспортній, так і складській зонах міста забезпечує швидку міграцію пилку повсемісно, зокрема в південно-східну частину урбоекосистеми, а саме в район Тартаку та Раковий хутір (рис. 3.17).
Рис. 3.17. Чисельність рослин-полинозоутворювачів у 1-й період середина квітня-початок травня, залежно від пункту спостереження, шт./100 кв. м (складська зона)
Рис. 3.18. Чисельність рослин-полинозоутворювачів у 2-й період середина травня-червень, залежно від пункту спостереження, шт./100 кв. м (складська зона)
Рис. 3.19. Чисельність рослин-полинозоутворювачів у 3-й період середина липня-вересень, залежно від пункту спостереження, шт./100 кв. м (складська зона)
В складській зоні показано, що серед рослин-полинозоутворювачів, пилок формується в перший період такі як розоцвіті, спірейні, акацієві, кленові. В другий період - бузинові, липові тополеві, а також різноманіття різної трав’янистої рослинності - злакові, бобові, айстрові, капустяні та ін. Третій період характеризується розмаїттям лободових, айстрових або складноцвітих і сирицевих; на локальному рівні розподілені представники капустяних - грицики звичайні, гикавка сива, талабан польовий, хрінниця звичайна - осіннього цвітіння.
Отже, загроза щодо формування небезпеки припадає на 1-й та 2-й періоди.
До промислової зони урбоекосистеми входять десятки об’єктів, нами було обрано більш однорідні за своїми ландшафтними особливостями компоненти - це територія Чорного хутора, району Залізничного вокзалу.
В районі Чорного хутора небезпечними на полинози періодам є 2 і 3-й, у зв’язку з домінуванням популяцій липи дрібнолистої, дуба звичайного, лободи білої, представників родини капустяних і астрових (складноцвітих).
Вплив алергеннонебезпечної флори на формування полинозів, розміщеної в районі Залізничного вокзалу, ймовірно, залежить від сили та напряму вітрових потоків, які насичені переважно пилком кленових, айстрових чи складноцвітих, лободових тощо.
Селітебна зона чітко виражена в центрі урбоекоситеми, проте нами з власних міркувань було обрано модельні об’єкти по вулиці Леніна, Гагаріна та Шевченка, екологічна оцінка яких, щодо рослин-полинозоутворювачів, носить актуальний характер.
Нами показано, що найбільша небезпека щодо формування полинозів серед населення припадає на другий та третій період
- цвітіння та перенесення пилку із трав’янистої рудеральної рослинності. Перший період цвітіння полинозоутворювачів (розоцвіті, березові, вербові, ясеневі та ін ) є більш небезпечним є в центральній частині міста.
Рудеральна зона (зона депонованих земель) - джерело розповсюдження не лише пилку рослин, а всіляких хімічних і біологічних забруднювачів - бактеріальних і вірусних інфекцій, токсикантів тощо, отже основна небезпека цієї зони визначається таким фактом. Проте абіотичні та біотичні фактори, що формуються на даній території призводять й до полегшення міграції забруднювачів (віруси, бактерії, радіонукліди тощо) разом із пилком рослин.
Тому ми звернули увагу на більш ранні періоди формування пилку у рослин, що припадає на перший період весняних полинозів, так як досить мало бар’єрів, які б перешкоджали перенесенню пилку.
Цікаві статті з розділу
Загальна екологічна оцінка стану навколишнього середовища в басейні річки
річка
басейн атмосфера забруднюючий
Спостереження
за довкіллям набули практичного значення ще на початку розвитку людства,
оскільки кожному індивіду, щоб вижити, необхідно було мати певну суму з ...
Проблеми екології та шляхи їх вирішення
Про проблеми екології по-справжньому заговорили в 70-ті роки
нашого століття, коли не тільки фахівці, але й рядові громадяни відчули, яку
зростаючу погрозу несе нинішньому й майбутньому поко ...
Вплив живих організмів на географічну оболонку
В епоху науково-технічного прогресу особливого значення набувають знання
про життєві процеси на Землі в цілому. Важливу роль у цих процесах відіграють
живі організми. За мільярди років, які ...