Таксономічна та екологічної характеристики алергенних рослин урбоекосистеми корсунь-шевченківський за місцем формування та ступенем небезпеки
Як було зазначено вище обстеження було проведено в дев’яти структурних частинах міста, кожна з яких характеризується строкатістю щодо видового та кількісного різноманіття, періоду утворення, рівнем небезпеки для населення, місцем формування та наявності механічних і біологічних бар’єрів.
Транспортна зона урбоекосистеми Корсунь-Шевченківський характеризується наявністю як деревної рослинності, так і трав’янистої, які вносять питомий вклад у формування полинозів. Під час обстеження у період березень-квітень в таких пунктах як Автовокзал, Залізничний вокзал, частина Центру, Чорний та Червоний хутори та околиці міста (район траси м. Корсунь-Шевченківський-Мошни) виявлено перенесення пилку з деревної рослинності, яка відноситься до родини березові, вербові, кленові, розоцвіті (3.9).
Рис. 3.9. Чисельність рослин-полинозоутворювачів у 1-й період березень-квітень залежно від пункту спостереження (транспортна зона)
В транспортній зоні концентрація рослин-полинозоутворювачів у 1-й період
загострення свідчить, що небезпеку формують переважно розоцвіті, кленові березові деревні рослини. Значна чисельність їх росте за околицями міста, а в Червоному хуторі їх чисельність не значна. Транспортна зона є відмінним полігоном для міграції рослинного пилку, де відсутній бар’єр для стримування пилку, а навпаки, потік повітря є транспортом перенесення пилку за допомогою постійного руху автотранспорту.
Обстеження в 2-й та 3-й періоди загострення на полинози свідчить про концентрацію в транспортній зоні айстрових, злакових, капустяних, бобових трав (рис. 3.10 та 3.11).
Рис. 3.10. Чисельність рослин-полинозоутворювачів у 2-й період травень-червень залежно від пункту спостереження (транспортна зона)
Рис. 3.11. Чисельність рослин-полинозоутворювачів у 3-й період травень-червень залежно від пункту спостереження (транспортна зона)
В другий період найбільша кількість рослин-полинозоутворювачів сконцентрована і є небезпечною за околицями міста та в транспортній частині урбоекосистеми, де їхня чисельність набагато більша і за околицями міста менш інтенсивно здійснюється належний догляд за рослинністю. В центрі урбоекоситеми Корсунь-Шевченківський фітополинозоутворювачів значно менше, що свідчить про інтродукцію на ці території менш алергенонебезпечних рослинами. В транспортній зоні урбоекосистеми в 3-й період є менш небезпечним, ніж 1-й і 2-й. В цей час небезпечними є лише деякі представники айстрових і капустяних. Найбільша чисельність яких знаходиться за околицями міста, порівняно з центром міста, що пов’язано зменшенням площ під рослинними покривами внаслідок усіляких інженерних конструкцій, дорожніх покриттів. Захисна зона міста, що знаходиться в певних компонентах таких частин як: Мікрорайон, Червоний хутір, Центр, Тартак, характеризується наявністю як деревної, так і трав’янистої рослинності, які вносять істотний вклад у формування полинозів, зокрема під час перенесення пилку в житлову та селітебну зони. Певною мірою, захисна зона носить й позитивний характер - виступає біологічним бар’єром, перешкоджаючи міграції пилку низки трав’янистої рослинності, зокрема у 3-й період - літньо-осінніх полинозів.
Контроль наявності та періодів цвітіння рослинності проводили в усі 3 періоди формування полинозів. Показано, що найбільша небезпека щодо поширення пилку припадає на 1-й та 2-й періоди формування полинозів. Питомий вклад у формування полинозів вносить деревостан, який й було обрано як основний об’єкт дослідження захисної зони (3.12 та 3.13).
Цікаві статті з розділу
Моніторинг екологічного стану ґрунтів сільськогосподарського призначення
Проблема збереження ґрунтового покриву сільськогосподарських угідь та родючості ґрунтів набула загрозливих масштабів. Це пов’язано зі значною розораністю території, із збільшенням викидів у земл ...
Забруднення навколишнього природного середовища
Земля – це планета на якій ми
живемо. З космосу вона виглядає, як прекрасна, біла з блакитним куля. Більша
частина Землі покрити голубою водою океанів та морів. Суша Землі – коричневого
кол ...
Проблеми забруднення атмосфери та знищення озонового шару
Атмосфера
- це повітряна оболонка Землі, значення якої важко переоцінити. Збереження
теплоти і захист живих організмів від згубних доз космічного випромінювання,
джерело кисню для дихання, ...