Алергія і суспільство в третьому тисячолітті: проблеми і перспективи вирішення
На конгресі Європейської Академії алергології та клінічної імунології (ЕААСІ) у 1999 році президент ЕААСІ професор С. Боніні від імені цієї організації, а також Європейської федерації асоціацій астми та алергії, Інституту алергії наголосив на необхідності привернення політичної уваги до епідемії нового тисячоліття - алергічних захворювань [1]. Так. матеріали щодо медичного, соціо-економічного значення алергічних захворювань, від яких страждають мільйони громадян, та програма заходів по попередженню зростання цієї патології були представлені на розгляд Європейського парламенту та Європейської комісії, в багатьох країнах створені національні програми. Проблема алергії вже давно вийшла за межі суто медичної і потребує серйозної уваги з боку всього суспільства у зв'язку з широкою розповсюдженістю. неухильним ростом кількості хворих, особливо в розвинених країнах, високим рівнем тимчасової та стійкої непрацездатності, зниженням якості життя пацієнтів. З іншого боку, суспільство має пряме відношення до збільшення кількості речовин - активних алергенів, поява яких прямо чи опосередковано пов'язана саме з діяльністю людини. Клеевой пистолет применение инструкция по применению клеевого пистолета.
Слід зазначити, що складність проблеми алергічних захворювань полягає в одночасному існуванні як чітких нозологічних форм з ураженням певних органів (бронхіальна астма, алергічний риніт, атопічний дерматит, тощо), так і універсальних змін в різних органах і системах у відповідь на дію певного алергену. Навіть дефініція алергії відображає цю складність, характеризуючи, з одного боку, гіперчутливість організму до певних чинників (винних алергенів) з розшифрованими імунологічними механізмами, а з іншого боку - інтолерантність різного ступеню до різноманітних факторів середовища з невизначеними механізмами [2]. Тобто, у розвитку алергії завжди приймають участь внутрішні фактори (атопія, схильність до розвитку ІдЕ-опосередкованих реакцій, що розповсюджена у 30-40 населення розвинених країн з тенденцією до зростання) та зовнішні фактори (алергени різного походження). Саме на кількісний і якісний склад зовнішніх факторів, точніше на рівень алергенного навантаження, суспільство може і повинно впливати більш активно.
Будь-який епідемічний процес має загальні закономірності і характерні особливості, розуміння яких допомагає суспільству контролювати епідемію та впливати на неї. Епідемія алергічних захворювань, як і інші, передбачає поділ суспільства на 2 групи - здорових і хворих. Зусилля суспільства по відношенню до цих груп різні: у здорових - запобігати захворюванню, шляхом виявлення контингентів зі схильністю до розвитку алергічних реакцій та попередження контактів з алергенами, у хворих на алергію - обмежити навантаження винними алергенами та потенційно небезпечними чинниками, створити умови для мінімалізацїї патологічних змін в організмі (рання діагностика, ефективне лікування), підвищення якості життя кожного пацієнта.
У трете тисячоліття Україна вступила з великою когортою хворих на алергію, що мають серйозні проблеми, які вони не в змозі вирішити самотужки без допомоги суспільства. В останні роки Україна чітко означила напрямок свого розвитку, як держави з цивілізованим суспільством, що, в першу чергу, означає пріоритет інтересів кожного громадянина з забезпеченням та реалізацією всіх його прав. В цьому сенсі можна, і потрібно окремо говорити про права пацієнта з алергією, які формуються у зв’язку з існуванням у цих осіб специфічних потреб. Забезпечення прав хворого на алергію, на наш погляд, має два напрямки: медичний (контроль за хворобою, яка вже з'явилась) та соціальний (контроль за середовищем, де перебуває хворий).
Контроль за хворобою. Можливості ефективного лікування алергічних захворювань і підтримання високого рівня здоров’я у хворого в сучасних умовах постійно підвищуються, що обумовлено як розробкою нових фармакологічних засобів, так і складанням найбільш раціональних протоколів лікування. При цьому результат лікування залежить від точності діагностики; строків початку лікування (бажано зменшити інтервал між появою перших симптомів і встановленням діагнозу алергологом, в цьому процесі роль лікаря першого контакту та його обізнаність мають першочергове значення); адекватності терапії, що проводиться, наявному захворюванню (діагнозу); достатності лікування за переліком і дозою; ступеню комплайенсу. який залежить від майстерності лікаря, обізнаності та інформованості пацієнта, доступності та простоти виконання рекомендованих заходів.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми енергетики
Енергетика - найважливіший фактор у процесі перетворення природи людиною. Виробництво енергії, її транспортування і споживання набули глобального характеру. Створений людством енергетичний потенціал з ...
Оцінка міграції цезію і стронцію на радіоактивно забруднених агроландшафтах приватних господарств та присадибних ділянок південної частини Київської області
Актуальність теми. Масштаб Чорнобильської
катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре
відомий як вченим, так і політикам всього світу. В навколишнє середовище
...
Екологічні проблеми Світового океану
Майже 3 / 4 поверхні нашої планети займають океани. Вода - дорогоцінна рідина, дар природи нашої планеті. У такій кількості, як на Землі, її немає ніде в Сонячній системі. Вода - це основа всіх життєв ...