Алергія і суспільство в третьому тисячолітті: проблеми і перспективи вирішення
Харчові алергени. Незважаючи на велике бажання надати право хворим на алергію вживати продукти харчування без алергенів, цього теж неможливо досягти. По-перше, особливості будови стінки кишківника передбачають можливість навіть при фізіологічному перебігу процесів всмоктування надходження в кров до 10% білка в незміненому вигляді (тобто потенційного антиген) [8] По-друге в природних продуктах в сучасному світі не лише не зменшується кількість речовин з властивостями алерген, але й збільшується Останнє обумовлене зникненням традиційних режимів харчування (для України нехарактерним є вживання продуктів довготривалого зберігання шляхом глибокого заморожування чи консервування) введенням в раціон більшості людей нові« за антигенним складом продуктів (для України це цитрусові банани ківі, арахіс бразильський горіх і багато інших високоалергенних продуктів), зміна сирих продуктів на кулінарно оброблені і навпаки. По-третє з явилась величезна кількість нових речовин, які ніколи не потрапляли до їжі, в сировину для харчової промисловості.
Перераховано далеко не всі фактори що сприяють потраплянню алергену через шлунково-кишковий тракт. Але й вони показують що для суспільства залишаються більше невирішених проблем попередження зростання частоти харчової алергії.
Шкіра як орган, який серед інших виконує важливу функцію відіграє велику роль в сприйнятті алергенів довкілля Крім аероалергенів які можуть потрапити і через шкіру є окремі групи алергенів що проникають контактним шляхом. В першу чергу це здобутки цивілізації - одяг особливо той, що містить синтетичні речовини, засоби догляду за шкірою які містять продукти рослинного і тваринного походження з алергенними властивостями синтетичні речовини, фарбники, ті що надають запах. Окремо слід виділити вироби з латексу - природного каучуку. Латекс-алергія має розповсюдження у близько 1 млн. популяції, а головне для цього виду алергії характерні перехресні реакції, що створює нову проблему: виникнення алергічної реакції при контакті не з причинним, винним алергеном а зовсім з іншим, для якого існують спільні механізми розвитку алергічних реакцій.
Спеціального розгляду вимагають умови в яких проходить контакт пацієнта з алергеном - при виконанні професійних обов’язків. чи в побуті. Суспільство все більше усвідомлює необхідність робити все можливе для кожного працюючого громадянина з метою зменшення ризику захворіти через свою професійну діяльність. Алергічні захворювання займають значне місце серед профпатології, а перелік професій загрозливих по виникненню бронхіальної астми, атопічного дерматиту алергічного риніту і значний як кількісно так і по найменуванням - від перукаря і пекаря до військового і зубного лікаря [9 10]. безумовно при вирішенні проблеми профілактики професійних алергічних захворювань суспільство повинно вирішити дві основні задачі: створення детального паспорту кожної професії з повним (!) переліком професійних шкідливостей, з якими може контактувати працівник і виявлення гено-фенотипічних особливостей претендента які можуть реалізуватись в професійне захворювання Від повноти регламентуючих документів і обсягу обстеження претендента буде залежати подальша доля великої кількості людей.
Таким чином, наведені матеріали свідчать про реальну можливість призупинення розвитку епідемії алергічних захворювань в новому тисячолітті, але лише при умові активних зусиль зі сторони суспільства в цілому, і держави, зокрема.
Залишилось відкритим питання про перспективи збереження здоров я іншої частини суспільства - громадян які не страждають на алергічні захворювання та діти, які ще не народились Тобто чи можлива профілактика алергічних захворювань. На наш погляд відповідь може бути ствердною. Для втілення профілактичної стратегії необхідно створити Національну програму боротьби з алергічними захворюваннями у якій розділ по профілактиці алергічних захворювань забезпечувався би наступними напрямками роботи:
· мінімізація алергенного навантаження на кожного громадянина України;
· проведення преконцепційної та пренатальної профілактики алергічних захворювань;
· підтримка грудного вигодовування як дійового фактору запобігання виникнення алергії;
· розробка науково-обґрунтованої системи застосування пробіотиків в різних вікових професійних та інших групах з урахуванням супутньої патології,
Цікаві статті з розділу
Очищення води за допомогою озонування
Прогрес людства, розвиток культури і саме життя знаходяться в прямій
залежності від запасів, збереження і використання води.
Загальні запаси води на земній кулі за оцінкою М.І. Львовича ск ...
Вплив діяльності ЗАТ Житомирський м’ясокомбінат на атмосферне середовище
Повітря,
вода, сонячна енергія, якісна їжа - це все першонеобхідні компоненти
нормального існування людини на нашій планеті. Без їжі людина може
прожити" місяць, без води - тиждень, а ...
Екологічні проблеми озера Сасик
Тема мого дослідження – екологічні проблеми озера Сасик. Ця тема була, є і завжди буде актуальною. Екологія має багато визначень: наука про будинок, місцеперебування; наука про вивчення взаємин ...