Комплексна методика проведення досліджень
За останні 20 років фахівці вивчили продукти переробки соєвих бобів і довели, що їх можна з успіхом застосовувати для профілактики при порушенні ліпідного, вуглеводного і мінерального обміну, а також імунного статусу. На відміну від молока і яловичини, соя не містить холестерину, тому її рекомендують як джерело білка хворим з порушеннями ліпідного обміну, що приводять до атеросклерозу, гіпертонії та інших хвороб.
Знижуючи рівень ліпідів у плазмі крові, соєві продукти перешкоджають виникненню жовчнокам’яної хвороби, цукрового діабету, ендокринних розладів, гінекологічних захворювань та інших хвороб. Дослідники стверджують про виявлення зв’язку між споживанням сої і зниженням ризику деякими онкологічними захворюваннями. Наприклад, вважають, що японські жінки завдяки систематичному споживанню соєвих бобів в 4 рази менше схильні до захворювання на рак молочної залози.
Деякі соєві продукти (соєвий сир і соєве молоко) відрізняються низьким вміст натрію та підвищеним вмістом калію, що сприяє виведенню надлишкової рідини з організму. Соєве молоко - ідеальний замінник коров’ячого для дітей раннього віку з алергією на молочний білок. Алергенність ж соєвих білків легко усувається в ході теплової обробки, що супроводжує перетворення бобів на борошно. Соєве молоко включають до дієтичного харчування дорослих з виразковою хворобою шлунку, що супроводжується гіперсекрецією шлункового соку. Соєве сухе молоко теж не викликає алергії. Багатий мінеральний склад і особливо солі кальцію і заліза роблять цей продукт корисним для хворих серцево-судинними захворюваннями, розладами нервової системи, анемією. Сухе соєве молоко рекомендують включати в дієту при гастритах і виразці шлунку, гострих і хронічних інфекційних захворюваннях, діабеті.
В лікувальних цілях успішно застосовують і соєве масло. Воно корисне при захворюваннях нирок та нервової системи, підвищує імунітет, поліпшує обмін речовин, профілактує атеросклероз.
Соя містить ряд ферментів: ліпазу, амілазу, ліпоксигеназу і пероксидазу - ферменти, що каталізують окисно-відновні реакції. У насінні сої виявлено велику кількість β-амілази. Соєвий білок за амінокислотним складом наближається до високоповноцінних білків тваринного походження і може з успіхом замінювати його в раціонах.
Вцілому, за вмістом білку соя не має собі рівних і містить рослинного білку, тоді як вміст білку в курячих яйцях становить 12 %, сирі - 25, пісній яловичині - 22, рибі - 20 %.
Вміст жиру в насінні сої коливається від 13,5 до 25,4 %. Ліпіди насіння сої представлені гліцеридами і ліпоїдними речовинами. Насіння сої, як і інших бобових культур, багаті вітамінами, особливо групи В. Причому встановлено, що в насінні сої в 3 рази більше вітаміну В1, ніж у сухому коров’ячому молоці. Вітаміну В2 в сої в шість разів більше, ніж у пшениці, ячмені, вівсі, горосі. Також необхідно відмітити значний вміст у сої вітамінів.
У насінні сої синтезуються білки, що регулюють активність ферментів. Ці білки утворюють з ферментами стійкі комплекси, у складі яких ферменти повністю втрачають каталітичні властивості. Найбільш вивчені білки-інгібітори протеолітичних ферментів, в першу чергу трипсину. У соєвих бобах близько 6 % загального вмісту білку припадає на частку інгібітора трипсину.
Перед закладанням досліду проводили попередню підготовку насіннєвого матеріалу, шляхом його пророщування. Для цього дно чашок Петрі вистилали фільтрувальним папером, змоченим дистильованою водою. На папір тонким шаром висипали насіння рослин, накриваючи зверху вологим фільтрувальним папером.
Для проведення вегетаційних дослідів відібрано умовно чистий ґрунт (чорнозем малогумусний легкосуглинковий) з перелогу (захисна лісосмуга поля №4 ДСЛР НААН). У попередньо підготовлений ґрунт (просіяний від сторонніх домішок та подрібнений) внесли серію відповідних розведень трефлану (д.р. трифлуралін 480 г/л) (1 ГДК (100 мкг/кг), 5 ГДК (500 мкг/кг), 10 ГДК (1000 мкг/кг)). За контроль приймали незабруднений ґрунт, без внесення гербіциду. Повторність контрольного та дослідних варіантів - чотириразова.
Цікаві статті з розділу
Екологічна оцінка природних умов басейну річки Рудка (Волинська область)
Значення водних артерій важко переоцінити.
Річки, наприклад, забезпечують водою господарську діяльність людини, її
повсякденний попит, відіграють важливу роль у функціонуванні суспільства. ...
Екологічні та абіотичні фактори
Термін "екологія" на сучасному етапі розвитку суспільства є
широко відомим і загальновживаним. На початку минулого століття його знали лише
вчені-біологи, а в 60-ті роки виник екол ...
Екологічні проблеми Високопільського району Херсонської області
Ми, молодь 21 століття, вступаємо в життя в епоху бурхливого розвитку не тільки науки й техніки, а й негативних наслідків НТР та демографічного вибуху. Людству загрожує загибель в найближчі десятилітт ...