Характеристика гербіцидів, дозволених при вирощуванні лікарських рослин
Встановлено, що основними проміжними продуктами розкладання гербіциду в ґрунті є 2,6-динітро-1,6-трифторметил-N-пропіланілін, 2,6-динітро-4-трифторметиланілін, 2-нітро-1,6-диаміно-4-трифторметилбензол, 1, 2, 6-триаміно-4-трифторметилбензол та ін. [107, 66, 174, 97, 199].
.7.3. Негативні наслідки застосування гербіцидів на основі трифлураліну. Незважаючи на всі переваги гербіцидів на основі трифлураліну, вони мають ряд негативних властивостей, а саме високу токсичність для водних організмів, персистентність у ґрунті, потенційну спроможність до накопичення.
Дослідженнями Шеремета В. Г. (1966-1968 рр.), Єгорина А. И. (1977-1988 рр.) було підтверджено висока біологічна ефективність гербіцидів, у тому числі й трефлану, які знищували бур’яни на 72,4-80,1%, чим зберігали до 4,1 ц/га насіння соняшнику. Проте, подальші дослідження виявили значні залишки трифлураліну в кінцевій продукції та виявили суттєвий токсичний вплив на організм людини.
Першими клінічними ознаками отруєнь парами трефлану є головний біль, запаморочення та втрата свідомості. При пероральному потраплянні в організм людини препарати на основі трифлураліну спричиняють нудоту, блювання, судоми. Тривалий вплив цих препаратів на організм людини призводить до виникнення значних гормональних порушень.
Крім цього, відомі випадки виникнення подразнення шкіри та слизових оболонок, контактних та фотодерматитів під дією незначних концентрацій трифлураліну. В літературі також є інформація щодо суттєвого зростання кількості випадків карциноми печінки, які виникли під впливом N-нітрозосполук [99, 140, 70].
У піддослідних тварин, що підлягали впливу трифлураліну, відмічено анемію та морфологічні зміни легень, печінки, міокарду, нирок. Відомі випадки розвитку кон’юнктивітів та дерматитів. Гостра токсичність ЛД50 хімічно чистого трефлану для мишей і щурів - 3,5-5 г/кг, перорально для куріпок - 2000 мг/кг.
Розведення 1/5 і 1/10 ЛД50 при введенні протягом 30 днів не викликали смерті тварин. Достовірні ознаки інтоксикації (відставання в прирості ваги) відмічались при розведенні 1/5 ЛД50 на 20-й день введення.
Клінічна картина гострого отруєння піддослідних тварин характеризується пригніченням центральної нервової системи. Через 20-25 хвилин після введення препарату тварини ставали малорухливими, на звукові та больові подразники реагували слабко, розміщувались поодиноко.
Через 30-40 хвилин з’являється тремор кінцівок, різке поверхневе дихання. Загибель мишей наставала від зупинки дихання в перші 3-4 години, а щурів - протягом двох діб.
Дослідження на козах, яким вводили трифлуралін, мічений С14 по трифторметильній групі, виявили, що протягом шести днів з організму виводиться 99 % від введеної радіоактивної мітки, з них 17,8 % із сечею і 81,2 % з калом. Мічені сполуки виявляли в сечі протягом трьох, а в калі - шести діб після введення препарату. Основним метаболітом, виявленим в сечі, і єдиним, виявленим в калі, був 1-(N, N-дипропіл)-2,6-триаміно-4-трифторметилбензол. Продукти метаболізму свідчать про відновний шлях розкладання трифтураліну в організмі тварин.
При ураженні трефланом чутливих рослин нижня частина стебла збільшується в розмірах, а ріст коріння пригнічується. Рослини стають ослаблені, відстають в рості та можуть відмирати.
Ще більш небезпечними є суміші трифлураліну з іншими пестицидами, ефект від використання яких є непередбачуваним.
Тому при роботі з гербіцидами на основі трифлураліну обов’язковим є дотримання запобіжних заходів згідно санітарних правил та техніки безпеки, працювати лише в добре провітрюваних приміщеннях з добре працюючою витяжною шафою, використовуючи засоби індивідуального захисту (респіратор, гумові рукавички тощо). Рослинна продукція, вирощена з використанням трефлану, використовується після обов’язкової термічної обробки. [99, 140, 204, 70, 71, 108, 130, 175, 153].
Отже, враховуючи високу токсичність для водних організмів, персистентність у ґрунті, потенційну спроможність до накопичення в рослинних і тваринних організмах, організмі людини, в багатьох країнах світу використання гербіцидів з цією діючою речовиною суттєво обмежене, або заборонене. Тому, проведення моніторингових досліджень за вмістом залишкових кількостей трифлураліну в ґрунті та органах лікарських рослин, особливо тих, що використовуються як сировина для лікарської промисловості, та розробка способів очищення забруднених трифлураліном ґрунтів, відведених для лікарського рослинництва, є необхідною запорукою отримання екологічно чистої сировини для виготовлення дієвих і безпечних рослинних ліків.
Цікаві статті з розділу
Оцінка стану екологічної системи басейну річки Інгул
Нині екологія стала теоретичною основою та науковою базою для розробки питань охорони природи й раціонального використання її ресурсів, визначення стратегії й тактики гармонізації взаємин людського су ...
Екологічні проблеми водоспоживання і водовідведення та шляхи їх подолання
Кожна свідома людина повинна обов'язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні напрями державної політики в галузі охорони довкілля, використання при ...
Вимірювальні канали контрольно-вимірювальних систем в екології
Температура, як параметр теплового процесу, не піддається безпосередньому
вимірюванню. Одночасно вона є функцією стану речовини i зв'язана з внутрішньою
енергією тіл, а через енергію зв'язан ...