Характеристика гербіцидів, дозволених при вирощуванні лікарських рослин
1 Специфіка лікарського рослинництва та асортимент гербіцидів дозволених до застосування при вирощуванні лікарських рослин в Україні
Насьогодні з усього різноманіття рослин України лише близько 250 видів офіційно визнані лікарськими, хоча майже 1100 видів флори України містять біологічно активні речовини, які мають лікувальні властивості, а їх сировина в світовій практиці використовується при виготовленні лікарських препаратів.
Тривале безконтрольне використання природних ресурсів багатьох цінних лікарських рослин, інтенсифікація господарського використання територій з лікарською рослинністю, несприятлива екологічна ситуація в зоні з високим ресурсним потенціалом після аварії на Чорнобильській АЕС спричинили кризовий стан ресурсів більшості дикорослих лікарських рослин.
На сьогодні лікарські рослини ростуть на площі, що становить менше 10 відсотків території України. Тому з кожним роком збільшуються площі та різноманіття культивованих лікарських рослин, однак їх кількість, як правило, не перевищує 15 видів.
Протягом останніх 10-15-ти років видовий склад лікарських рослин майже не змінився, водночас обсяг заготівлі як у цілому, так і по окремих видах суттєво зменшується кожні 3-5 років, оскільки вичерпуються природні запаси цих рослин внаслідок інтенсивного господарського використання земель, на яких вони ростуть, та заготівлі їх сировини без урахування норм та правил збору, що, в свою чергу, веде до виснаження ресурсів лікарських рослин. При цьому попит фармацевтичної промисловості України на сировину лікарських рослин не тільки залишається незмінним, а й зростає з кожним роком.
Як свідчить аналіз літературних даних, альтернативи хімічному методу боротьби з бур’янами фактично не існує [103, 93, 42, 43, 44, 45, 40, 41, 84].
Дослідження, проведені в багатьох країнах світу довели, що відмовитись від хімічного методу захисту рослин, у тому числі й лікарських, і зберегти високу та стабільну врожайність у найближчому майбутньому просто неможливо.
З іншого боку, поля на яких протягом тривалого періоду використовували пестициди в даний час перетворились на так звані „гарячі точки”, які є загрозою для екологічної безпеки довкілля та здоров’я людини. У зв’язку з цим актуальним є вивчення впливу пестицидів на рослинність таких забруднених ділянок, теоретичне узагальнення відомостей про фізіолого-біохімічні процеси, які забезпечують толерантність до пестицидів та виявлення видів рослин, здатних „оздоровлювати” забруднені ґрунти.
Лікарські рослини у переважній більшості дуже повільно ростуть, особливо в період появи сходів, тому боротьба з бур’янами, які розвиваються набагато інтенсивніше, ледь не єдина гарантія очікуваної продуктивності.
Нині особливо гостро постає питання вирощування високоякісної та екологічно безпечної лікарської сировини. Експериментальні дані та практика господарств нашої та інших країн світу показують, що одним з найважливіших чинників врожайності рослин, у тому числі й лікарських, є належна обробка ґрунту, раціональне використання мінеральних та органічних добрив, різних пестицидів, зрошування та інші заходи антропогенного характеру [28, 72, 57, 12].
Застосування гербіцидів у лікарському рослинництві зумовлене необхідністю зниження затрат ручної праці при прополюванні посівів та спрямоване на зменшення втрат урожаю від бур’янів. Але, разом з тим, використання засобів хімізації при вирощуванні лікарських рослин потребує постійних моніторингових досліджень за вмістом та динамікою накопичення залишків пестицидів у ґрунті й лікарській сировині [13, 137, 55].
В останні роки до „Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до застосування в Україні” для використання на лікарських рослинах занесені лише гербіциди трефлан та трифлурекс, діючою речовиною яких є трифлуралін [131]. З причини високої токсичності вони вже заборонені в багатьох країнах світу, тому проведення ґрунтовних досліджень у цьому напрямку має беззаперечну актуальність, що і пояснює вибір напряму наших досліджень.
.2 Токсикологічна характеристика гербіцидів на основі трифлураліну
Трифлуралін (C13H16F3N3O4) - 2,6 - динітро - N, N - дипропіл - 4- (трифлуорометил) бензенамін (CAS №1582-09-8) чи α,α,α - трифлуоро - 2,6 - динітро-N,N-дипропіл-p-толуїдин (IUPAC) - кристалічна речовина світло-жовтого кольору з М.м. 335,3; температурою плавлення 48,5-49°С; температурою кипіння 96-97°С при ≈ 24 Па (0,18 мм рт. ст.). Добре розчинний у більшості органічних розчинників; розчинність (в г/кг): в ацетоні 400, ксилолі 580, гексані 50-67 г/л при 25°С; у воді (27°С) 1 мг/л; тиск парів Па при 25°C - 0,014 Па. Випускається у вигляді 24 - 30 %-х. е. к. і г. (2,5-10% д. р.).
Цікаві статті з розділу
Екологічний аналіз виробничої діяльності заводу ГТВ ЗАТ Росава в м. Біла Церква при промисловому виробництві продукції
Дипломна
робота складається з 4 розділів. В першому розділі приведена загальна характеристика
підприємства ЗАТ "РОСАВА". В другому розділі проведений аналіз
основних виробничих пі ...
Поняття про біосферу та атмосферу
Найхарактернішою істотною рисою планети Земля є існування на
ній життя. Усю сукупність живих організмів та ту частину речовини планети, що
перебуває в постійному обміні речовиною і енергією ...
Екологічна оцінка впливу діяльності ЗАТ Юрія м. Черкаси на довкілля
Молочна промисловість належить до провідних у харчовій і переробній
промисловості та формує достатньо привабливий за обсягами ринок. Це пов'язано з
тим, що продукція молочної галузі займає в ...