Характеристика гербіцидів, дозволених при вирощуванні лікарських рослин
Трифлуралін є інгібітором збирання мікротрубочок. Селективний ґрунтовий гербіцид, який діє на ріст в гіпокотилях. Також інгібує розвиток коренів.
Препарати на основі трифлураліну випускаються під торговими назвами Трeфлан, Трифлурекс, Трифторалін, Гербітреф, Дигeрмін, Нітран, Олітреф, Флюран та багатьма іншими виробниками світу (Dow AgroSciences, Agrochem, Atanor, Dintec та ін.)
Як зазначалось раніше, для захисту лікарських рослин в Україні дозволено використання лише гербіцидів трефлан та трифлурекс. Проаналізувавши агрохімічні заходи галузі лікарського рослинництва нашої країни, можна відмітити, що на полях, де вирощується лікарська сировина, використовується, переважно, препарат трефлан.
Трефлан - досходовий гербіцид селективної дії з групи динітроанілінів, що доволі широко застосовується у сільському господарстві. В Україні дозволено препарати - Трефлан 240 (трифлуралін, 240 г/л) та Трефлан 480 (трифлуралін, 480 г/л), що відрізняються вмістом діючої речовини. Отримують препарат шляхом взаємодії дипропіламіну з 2,6-динітро-4-трифторметилхлорбензолом. За санітарно-гігієнічними показниками даний препарат за класифікацією Всесвітньої організації з охорони здоров’я (WHO, ВООЗ) препарат U (малоймовірно, що є гостронебезпечним); EPA (Environmental Protection Agency - Агентство з охорони навколишнього природного середовища США) (технічний препарат) відноситься до ІІІ, IV класу токсичності [103, 13, 129, 85, 5, 39, 88].
Трефлан доволі широко застосовується для боротьби з однорічними злаковими (лисохвіст лучний (Alopecurus pratensis L.), куряче просо (Echinochloa crus-galli L.), тонконіг однорічний (Poa annua L.), мишій зелений (Setaria viridis L.)) та дводольними бур’янами (щириця звичайна (Amarantus retroflexus L.), лобода біла (Chenopodium album L.), в’юнок польовий (Convolvulus arvensis L.), кропива глуха біла (Lamium album L .) кропива глуха пурпурова (Lamium purpureum L.), всі види горців (Polygonaceae), зірочник середній (Stellaria media L.), зірочник злачний (Stellaria graminea L.)) на посівах більш як 45-ти культур (таких як соя, рицина, соняшник, льон-довгунець, томати, капуста, коріандр, тютюн, цибуля, часник, баклажани, перець, огірки, кавуни, лікарські рослини та ін.) у дозах 2-4 л/га (обприскування ґрунту з негайним загортанням до висівання або до сходів культури).
ГДК трефлану у воді санітарно-побутового призначення - 0,02; у рибогосподарських водоймах - 0,0003 мг/л; в сої, насінні соняшнику - 0,5 мг/кг; вміст в сировині для лікарської промисловості - не дозволяється.
Динітроаніліни малотоксичні для теплокровних (ЛД50 для птахів 2000 мг/кг), але дуже небезпечні для риби та комах і ракоподібних, що є кормом для риб, тому трефлан забороняється використовувати в санітарній зоні навколо водоймищ ближче 2 км від існуючих берегів. Трефлан малорухливий та помірностійкий у ґрунті, що певною мірою зменшує небезпеку забруднення водойм. У стерилізованому ґрунті швидкість розкладання трефлану значно нижча, що вказує на безпосередню участь у його розкладанні ґрунтових мікроорганізмів. Під дією мікроорганізмів ґрунту динітроаніліни, до яких належить трефлан, можуть утворювати похідні бензимідазолу та доволі довго зберігатись у навколишньому середовищі. Незалежно від того, яким шляхом відбувається розклад трефлану в ґрунті, в аеробних чи анаеробних умовах, у ході розкладу відбувається деалкілування замісників при атомі аміногрупи, відновлення нітрогруп та подальший розклад з розщепленням бензольного кільця. Період напіврозпаду залежить від типу ґрунту й умов навколишнього середовища і може складати від 25-ти до 289-ти днів.
Діюча речовина гербіциду трефлан (трифлуралін) розкладається з утворенням 28-ми продуктів перетворення, деякі з яких можуть зберігатись у ґрунті до 3-х років.
У сухому вигляді препарат не схильний до корозії, його можна пакувати в металеву тару, але при тривалому зберіганні за наявності води кородує метали.
У молекулі трефлану 3 атоми фтору, що підвищує леткість сполуки, тому використання даного гербіциду при передсходовій обробці посівів сільськогосподарських культур вимагає термінового загортання ґрунтом. Це підтверджує, що гербіцидна активність трефлану при внесенні у ґрунт значно вища, ніж при обробці посівів.
Трефлан характеризується довгостроковою захисною дією (до 3-х-4-х місяців), добре поглинається ґрунтом, діє незалежно від наявності вологи в ґрунті, знищуючи бур’яни у фазі проростання.
Метаболізм трефлану включає деалкілування аміногруп, редукцію нітрогруп до аміногруп, часткове окислення трифлуорометильної групи до карбоксигрупи та подальший розклад до менших фрагментів (Рис. 1.2). Основними метаболітами трефлану є нітрозамін, бензимідазол та діазосполуки [16, 138].
Цікаві статті з розділу
Екологічний стан екосистеми в зоні функціонування цукрового заводу
Актуальність роботи
. Останніми роками, у зв’язку з переходом на ринкові механізми господарювання, зміною форм власності на землю, незавершеністю формування національної політики та законодавст ...
Агроекологічний моніторинг грунтів
Актуальність теми: Багато пізніше, вже в XX столітті, в науці виник термін моніторинг для визначення системи цілеспрямованих повторних спостережень за одним або більше елементами навколишнього природ ...
Історичні аспекти заповідної справи на Херсонщині
Актуальність теми. З метою охорони природних ландшафтів від надмірних
змін внаслідок господарської діяльності людини на території України створюють
природоохоронні території. Найважливішими ...