Пестицидне навантаження на екосистему та наслідки недбалого господарювання
Нині в США та інших розвинених країнах пестициди використовують практично лише при вирощуванні технічних культур із суворим обмеженням кратності обробок та норм витрат препаратів, що застосовуються. Втративши внутрішній ринок, західні виробники опинилися в скрутному становищі, бо мали значну кількість невикористаних пестицидів. Знизивши ціни, вони запропонували їх фермерам інших країн, використовуючи безцензурну рекламу без будь-якого докору сумління. Радянський Союз, який на той час сам виробляв, застосовував і експортував лише прості за складом пестициди першого покоління на основі хлору, став одним з найбільших клієнтів США, де за золото купував і зерно, і новітні хімічні засоби захисту рослин. Прихильники «економної економіки» розуміли, що масове використання пестицидів обіцяє швидке вирішення проблеми стабільного забезпечення їжею не тільки партійних робітників, армії і населення, так і різкого збільшення виробництва бавовнику. Останнє було абсолютно необхідним не стільки для текстильної, як для військової промисловості. Вісімдесяті роки стали часом дуже швидкого збільшення використання в СРСР широкої гами ефективних (але занадто отруйних) іноземних пестицидів, частина яких вже була на той час заборонена у країнах-виробниках. На ґрунтах південної частини СРСР отрутохімікати застосовували у неймовірних кількостях. Не набагато менше діставали рисові поля Кубані, ґрунти Молдови, півдня України. Низька культура, бездумне виконання наказів партійних керівників, покарання за економію пестицидів зробили свою справу. Сотні механізаторів передчасно померли від хронічних отруєнь. За офіційними даними, середня тривалість життя цих працівників була на двадцять років нижча, ніж у чоловіків інших спеціальностей. Досить сумну картину виявили вчені, які наприкінці 80-х років XX століття ретельно дослідили стан здоров’я населення в районах інтенсивного ведення сільського господарства. Найбільше постраждали діти до 14 років. Рекордними для території СРСР була смертність дітей до року і відсоток мертвонароджених, хвороби матерів, випадки анемії, туберкульозу, вірусного гепатиту та багатьох інших хвороб, характерних для нерозвинених і бідних країн того часу [44, 84, 81, 82, 65].
На території України у більшій мірі хімічно забруднені ґрунти південних областей, де впродовж багатьох років невміло застосовували полив з внесенням великої кількості мінеральних добрив і хімічних засобів захисту рослин. Рекордні рівні забруднення мали площі, де намагались вирощувати зернові й технічні культури.
Ще більш непрогнозована картина спостерігається при використанні в комплексі агрохімічного захисту посівів сумішей різних пестицидів. Якщо монопрепарати досліджені хоча б частково, то прогнозувати наслідки багаторічного неграмотного застосування бакових сумішей навряд хтось зможе.
Проведені дослідження діючих речовин багатьох пестицидів виявляють канцерогенний ефект у піддослідних тварин. Крім цього, відомі випадки гострих та хронічних отруєнь, дерматитів та кон’юнктивітів. Достовірно можна стверджувати про випадки мутацій у потомства піддослідних тварин, репродуктивна функція яких у подальшому часто пригнічена або навіть відсутня.
Наукою розроблені основні параметри високоефективного застосування добрив та інших засобів хімізації в землеробстві. Разом з тим, переважна більшість цих розробок проводилася по окремих групам речовин (окремо по добривах, окремо по пестицидам і т.д.) і ефективність дії, наприклад, добрив встановлювалася без встановлення їх зв’язку з гербіцидами та іншими препаратами [84, 95, 142, 25].
У зв’язку з цим виникла необхідність у вивченні закономірностей взаємодії засобів хімізації при їх комплексному використанні.
Занепокоєння всього світу викликає забруднення пестицидами навколишнього середовища. Враховуючи важливість проблеми наприкінці ХХ сторіччя в США був оголошений конкурс на кращу розробку в цій галузі. Відомі численні роботи, що характеризують рівні забруднення об’єктів навколишнього середовища (ґрунт, вода, атмосферне повітря, рослини). Для розробки єдиних методичних підходів до оцінки небезпеки забруднення навколишнього середовища для здоров’я в багатьох країнах створені робочі групи. Так, наприклад в рамках проекту ЄС створена робоча група FOCUS (Forum for the Coordination of Pesticide Fate Models and their Use), група PWG (The Pyretroid Working Group) у США та інші. Завданням таких груп була розробка єдиних математичних моделей розрахунку прогнозованих концентрацій (ПК) пестицидів в об’єктах навколишнього середовища та поєднання їх з параметрами токсичного ефекту (NOEL, ЛД50 та ін.). Групи розробили моделі розрахунку ГДК в атмосферному повітрі, в ґрунті, ґрунтових і поверхневих водах. Розроблені моделі і комп’ютерні програми дозволили скласти карту ПК і небезпеки експозиції для вод річок Європи.
Цікаві статті з розділу
Глобальні екологічні проблеми людства. Шляхи їх вирішення
Перед людством постійно виникають багаточисленні проблеми, що потребують невідкладного вирішення. Одні з них мають локальний характер, інші торкаються значних регіонів світу.
Розвиток сучасної цивілі ...
Ландшафтно-екологічна основа Києва
Актуальність. Місто – це антропогенна
екосистема, що являє собою концентроване розміщення промислових і побутових
споруд, та населення, яке знаходиться на його території. На відміну від
сіл ...
Основні типи забруднювачів повітряного басейну та методи його очищення
Атмосферне повітря – це газова
оболонка Землі зі своїм певним відсотковим складом газів в повітряному
середовищі, з основними складовими, такими як азот – 78%, і кисень – 20%. Але
добре від ...