Пестицидне навантаження на екосистему та наслідки недбалого господарювання
Потоками атмосферного повітря пестициди можуть переноситись на далекі відстані від місця застосування. Транспорт пестицидів з повітрям може призводити до забруднення як ближніх, так і віддалених екосистем. Масштабна робота по вивченню транспорту пестицидів у гірському районі Сієра Невада поблизу Національного парку секвой і в басейні річки, 30% води якої використовують при вирощуванні кукурудзи та сої, дозволила сформулювати основні закономірності процесів перенесення пестицидів з урахуванням гідробіологічних, метеорологічних і ландшафтних особливостей.
У Нідерландах організована робоча група для розробки моделі оцінки ризику експозиції атмосферного повітря. Параметром токсичного ефекту обрано недіюча концентрація в стаціонарному експерименті [226, 191].
Роботою Т.Л. Макарчук підтверджено особливу небезпеку для здоров’я людини забруднення навколишнього середовища в результаті надзвичайних подій. Спостереження за розкладанням трефлану у відходах після аварії автотранспорту при транспортуванні (м. Київ, 1996) показало, що через три роки після події вміст пестициду у ґрунті значно перевищував ГДК і для досягнення безпечної концентрації необхідно ще не менше двох років.
Оцінка небезпеки від застосування гербіцидів може бути достовірною лише за умови використання «правильних» методів визначення залишкових кількостей пестицидів у різних середовищах.
Розширення і поглиблення моніторингу пестицидів, виробництво і застосування препаратів нових поколінь, значне зменшення норм внесення нових препаратів (до 50 г/га), впровадження нових технологій застосування вимагають постійного вдосконалення методів визначення мікрокількостей пестицидів.
Дослідження проводяться в кількох напрямках. Значну увагу приділено вдосконаленню відомих та розробці нових методик, що мають високу чутливість і точність.
Розроблено методики, які дають можливість визначити більше 100 пестицидів в одному зразку, що дозволяє значно скоротити тривалість і вартість аналізу [180, 181].
Зменшення норм витрат препаратів вимагає значного зменшення кількісних меж визначення до нг/кг продукту. Таким вимогам відповідають методи рідинної хроматографії з мас-спектрометричним детектуванням. Досвід застосування рідинних хроматографів з тандемною мас-спектрометрією (РХ / МС / МС) для визначення пестицидів у різних середовищах у Німеччині показав ефективність використання такого типу апаратури не тільки для наукових досліджень, а й для рутинних аналізів. Для підвищення селективності визначення розроблені імуноферментні методи ідентифікації пестицидів різної хімічної будови.
У рамках проекту ЄС 96/46 розроблена методика газохроматографічного з мас-спектрометричним детектуванням визначення 16 пріоритетних пестицидів (фосфорорганічні, деякі хлорорганічні і піретроїдні препарати) в цільній крові з метою екобіомоніторінгу. Тривалість аналізу 20 хвилин, об’єм крові 1 мілілітр. Чутливість визначення 0,03-0,2 мкг/мл.
Врешті-решт пестициди харчовими ланцюгами потрапляють в організм людини. Тому, не меншого занепокоєння викликає здоров’я населення, яке вже декілька поколінь поспіль харчується «хімізованими» продуктами харчування, споживає воду, якість якої в багатьох регіонах України викликає сумнів. Звідси масові випадки зниження імунітету, хронічна втомлюваність, часті респіраторні захворювання, дерматити незрозумілої етіології, повальні прояви алергії та онкологічні захворювання, з етіології яких виключити екологічні чинники просто не можливо.
Аналіз міжнародного досвіду дозволяє не тільки узагальнити накопичені знання, а й визначити основні шляхи вирішення проблеми безпечного для здоров’я людини застосування агрохімікатів в Україні. Особливо, враховуючи те, що маркування в нашій країні не прийняте, а органічну продукцію знайти дуже важко. Саме тому, на перший погляд занадто гучна фраза «від лану до столу» на нашу думку є єдиним виходом з цієї складної ситуації. Оскільки лише при ретельному та чесному контролі сировини на всіх етапах її переробки, починаючи з «чистого» органічного поля, розумного процесу переробки, транспортування та зберігання, і закінчуючи «здоровим» процесом приготування їжі можливе повноцінне здорове життя.
Цікаві статті з розділу
Атомна енергетика та її вплив на довкілля
На всіх стадіях свого розвитку людина була тісно пов'язана
з навколишнім світом. Але з тих пір як з'явилося високоіндустріальне
суспільство, небезпечне втручання людини в природу різко підси ...
Загальна екологічна оцінка стану навколишнього середовища в басейні річки
річка
басейн атмосфера забруднюючий
Спостереження
за довкіллям набули практичного значення ще на початку розвитку людства,
оскільки кожному індивіду, щоб вижити, необхідно було мати певну суму з ...
Забруднення атмосфери. Знищення озонового шару
У
далеку давнину, коли кількість людей на Землі була порівняно невеликою, а їхній
інтелектуальний і технічний потенціал - дуже слабким, природа практично не
відчувала на собі тиску людини: ...