Основні джерела забруднення навколишнього середовища Ємільчинського району
Доведена пряма кореляція між концентрацією бензпірену в повітрі і смертністю від раку легенів. Взагалі смертність від раку легенів серед мешканців міст вдвічі більша, ніж серед мешканців села. 3 тих елементів, які забруднюють повітря, виникненню раку легенів крім бензпірену сприяють молібден, арсен, цинк, ванадій і кадмій. У відпрацьованих газах автомобілів постійно присутній також свинець, внаслідок чого у крові у водіїв і пасажирів знаходять його кіль-кість, шкідливу для здоров'я. Чим більше свинцю в повітрі, тим більше його в крові, і це веде до зниження активності ферментів, що беруть участь у насиченні крові киснем, і до порушення обмінних процесів в організмі.
Атмосфера є опорою для польоту живих організмів, простором для функціонування авіації та космічних кораблів.
Найбільш поширеними забруднювачами атмосфери є: оксид вуглецю, діоксин сірки, оксид азоту, вуглеводні та пил.
До основних антропогенних джерел забруднення атмосфери належать:
1 Теплове та енергетичне устаткування;
2 Промислові підприємства;
3 Сільське господарство;
4 Всі види транспорту.
У свою чергу ці джерела розподіляють на стаціонарні та пересувні. Викиди від них надходять в атмосферу у вигляді газоподібних, рідких або твердих речовин. Негативні наслідки антропогенного впливу на атмосферу характеризуються:
1 Підвищенням концентрації СО і СО2;
2 Надходженням до атмосфери сполук сірки;
3 Надходженням малих газових сполук (фреонів, сполук азоту), сполук хлору і фтору;
4 Надходженням додаткового тепла і енергії в атмосферу.
Загальна кількість шкідливих викидів у повітря зростає в міру розвитку продуктивних сил суспільства. Підраховано, що у загальному обсязі викидів, що забруднюють атмосферу, частка промислових підприємств становить 60%, енергетичних установок - 27%. Наприклад, виробіток 1млн. кВт - год. електроенергії на тепловій електростанції супроводжується викидом у повітря 10т золи і 15т сірчаного газу,виплавка 1тис. т сталі - майже 40 т пилу, 30 т сірчаного газу і 100 т оксиду вуглецю, при виробництві 1 тис. т сірчаної чи азотної кислоти - до 20 т оксидів азоту і сірчаного газу.
Особливо потужні викиди пилу до атмосфери потрапляють під час масових вибухів. Підраховано, що при середніх за розмірами вибухах та рудних кар’єрах у повітря одноразово викидається, причому на значну висоту, до 100 - 200т пилу. При перфораторному бурінні без промивки, що приводиться в основному для вторинного дроблення негабаритів, інтенсивність пиловиділення становить до 190 мг/с. Слід також відмітити, що при вибухових роботах, особливо при масових вибухах, у повітря надходить значна кількість газоподібних продуктів, заряди яких нерідко сягають тисячі тонн. Шкідливі гази викидаються на значну - до 200 - 300 м - висоту і поширюються далеко за межі контуру кар’єра. Так, в залежності від місця взяття проб, концентрація забруднюючих речовин після масового вибуху становить: на уступі - 0,06% чадного газу і 0,65% двоокису вуглецю, в траншеї відповідно 0,15 і 0,85, за бортом кар’єра - 0,065 і 0, 40%. В усіх місцях виявлено сліди двооксиду азоту. При цьому тривалість зниження концентрації чадного газу до гранично допустимих норм становила від 2 до 14 днів [ 17].
Суттєвим джерелом пило газових забруднень повітря є відвали порід, де відбуваються процеси ерозії, окислення та горіння. Наприклад, у порідних відвалах вугільних шахт міститься 5 - 20% вугілля, до 10% піриту, 5% і більше сірки. Внаслідок самозаймання відвалів об’єм «пожежних» газів сягає 180 куб. м/год.з 1 кв.м поверхні відвалу, що горить. При цьому, якщо поверхневі вогнища швидко зникають після припинення експлуатації відвалів, то горіння всередині відвалів триває протягом 7 - 12 років.
У містах швидко зростає кількість захворювань на кон'юнктивіт, екзему, фарингіт, ларингіт внаслідок забруднення атмосфери оксидом вуглецю, оксидами азоту, аміаком, вуглеводнями, сірчистим газом, формальдегідом, фторидами, аерозолями сірчаної кислоти, поверхнево-активними речовинами тощо, які викликають отруєння, а, крім того, знижують імунобіологічні властивості організму.
Оксиди азоту викликають подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів і в тяжких випадках можуть призвести до смерті внаслідок набряку легенів. У Великобританії в результаті забруднення повітря сірчистим газом і оксидами азоту щорічно вмирає від бронхіту понад 30 тис, чоловік, Захворюваність на пневмонію, інфаркт міокарда, алергічні хвороби, зокрема бронхіальну астму, також пов'язана із забрудненням повітря [8].
Отже, охорона навколишнього середовища залежить від соціально - економічних умов, від того, як суспільство дбає про людину, про її здоров’я, поліпшення умов праці й відпочинку. Сучасна наука розробила ряд ефективних заходів щодо охорони атмосферного повітря, що дає всі підстави сподіватися на позитивне розв’язання даних питань у недалекому майбутньому [ 17].
Цікаві статті з розділу
Біоіндикація стану навколишнього природного середовища в зонах розташування тваринницьких господарств
На сьогодні основною характеристикою інтенсивного тваринництва є
утримання великої кількості тварин на невеликій території. Щоб одержати при
мінімальних витратах максимальну кількість продук ...
Охорона навколишнього природного середовища й екологічна безпека
Охорона
навколишнього природного середовища - це сукупність заходів, спрямованих на
збереження, раціональне використання й відтворення природних ресурсів і
космічного простору в інтересах л ...
Базові методики прогнозування стану довкілля
"Існує широкий клас
явищ, у яких об'єктом спостереження служить яка-небудь числова величина або
послідовність числових величин, розподілені в часі. Температура, безупинно
записувана са ...