Визначення гідрохімічних характеристик природних вод
Під терміном "загальний фосфор" розуміють усі види фосфатів, які знаходяться у воді - у розчинній і нерозчинній формі, неорганічні і органічні їх сполуки. У поверхневих водах фосфор присутній переважно у формі неорганічних розчинних фосфатів. Для їх визначення рекомендується використовувати колориметричний метод із застосуванням молібдату і солі сурми, а комплексні сполуки, що утворюються, відновлюють з допомогою аскорбінової кислоти. Реакцію проводять при кімнатній температурі. При цьому поліфосфати не гідролізуються, а органічні фосфати не розкладаються.
Усі види фосфору, в тому числі і загальний, потрібно, по можливості, визначити безпосередньо після відбору проби води. Біохімічні процеси в пробі можна призупинити додаванням до проби 2-4 мл хлороформу на 1л води. Консервувати пробу кислотами не можна. Для визначення розчинних ортофосфатів та поліфосфатів пробу на місці відбору фільтрують через щільний паперовий фільтр. Результати визначення фосфатів та поліфосфатів виражають в мг РО або в міліграм-еквівалентах відповідної іншої форми на 1л води. Результати визначення загального фосфору виражають в мг фосфат іонів (РО
) на 1л води.
Для визначення загального фосфору у воді проводять мокре спалювання проби води в присутності сірчаної кислоти та перекису водню. При цьому усі види фосфатів у пробі переводять у розчині неорганічні ортофосфати, які визначають в подальшому молібдатом та аскорбіновою кислотою.
Для аналізу відміряють в стакан чи іншу посудину з хімічно-стійкого скла 50 мл нефільтрованої, добре перемішаної проби. До цієї проби додають 0,15 мл (3 каплі) перекису водню і точно 1,0 мл 37% розчину сірчаної кислоти. Паралельно проводять холостий дослід з 50 мл дистильованої води. Суміш нагрівають до 160° С, і випаровують протягом 6 год. Мінералізована проба повинна бути чистою і безколірною інакше потрібно все повторяти. Після охолодження пробу доводять до об'єму 30 мл дистильованою водою, деякий час кип'ятять, охолоджують і кількісно переносять в колбу, доводячи об'єм до 50 мл. Після цього починають визначати ортофосфат іони. Для цього до проби додають 2 мл розчину аскорбінової кислоти. Суміш перемішують. Далі вимірюють оптичну густину в проміжку часу від 5 до 15 хв. Від знайденої величини віднімають значення оптичної густини холостого досліду. Вміст загального фосфору (X) в мг/л знаходять згідно формули:
- (с * 50) / V
де: с - концентрація РО знайдена на калібровальній кривій, мг/г; - об'єм проби взятої для визначення мл;
- об'єм проби, до якої була розведена проба, мл.
Калібрувальна крива: В ряд колб наливають 0; 1,0; 2,5; 5,0; 10,0; 25,0; 50,0; робочого стандартного розчину, який виготовляють шляхом розчинення фосфату калію (КН2РО4) - 0,7165 в дистильованій воді, добавляючи 2 мл хлороформу і доводячи об'єм дистильованою водою до 1 л. 1 мл такого розчину містить 0,5 мг РО.
мл стандартного розчину доводять дистильованою водою до об'єму 1 л. Цей розчин містить уже 0,05 мг РО 50 мл цього розчину доводять до об'єму 250 мл дистильованою водою і вміст РО
в ньому буде становити уже 0,01 мг/л РО
Об'єм розчинів в усіх колбах доводять до 50 мл дистильованою водою. В одержаних розчинах, концентрації, яких відповідають 0; 0,02; 0,05; 0,10; 0,20; 0,50; 1,00 РО- визначають оптичну густину і будують калібрувальну криву в координатах: оптична щільність - концентрація фосфат іонів.
Визначення присутності у воді іонів металів та інших речовин. Залізо постійно присутнє у поверхневих водах. Концентрація його залежить від геологічної будови і гідрологічних умов басейну річки. Високий вміст заліза у воді свідчить про її забруднення шахтними або промисловими стічними водами, особливо водами металообробних підприємств, протравлювальних цехів тощо. Надлишок вмісту заліза у воді іноді приводить до зміни її споживчої якості. Тому слід час від часу слідкувати за вмістом заліза у відповідних водних об'єктах. Для цього можна використати простий доступний метод його визначення на місці відбору проб. В пробірку наливають 10 мл проби, додають каплю концентрованої азотної кислоти декілька капель 5 % розчину роданіду калію. При концентрації заліза біля 0,1 мг/г появляється рожеве забарвлення розчину, а при більш високій концентрації - червоне.
Цікаві статті з розділу
Рекультивація промділянки при поверхневому порушенні ландшафту
Дія
людини на природу багато в чому пов'язана з порушенням величезних територій.
Окрім безпосереднього порушення ґрунтів відбувається псування природних
ландшафтів, порушення гідрологічного ...
Акумулювання радіонуклідів грибами в зонах радіоактивного забруднення
В даний час і в перспективі особливо гостро постає проблема
екологічної безпеки навколишнього середовища, екологічно безпечного
природокористування при зростаючих антропогенних навантаженнях ...
Атомна енергетика та її вплив на довкілля
На всіх стадіях свого розвитку людина була тісно пов'язана
з навколишнім світом. Але з тих пір як з'явилося високоіндустріальне
суспільство, небезпечне втручання людини в природу різко підси ...