Визначення гідрохімічних характеристик природних вод
Під терміном "загальний фосфор" розуміють усі види фосфатів, які знаходяться у воді - у розчинній і нерозчинній формі, неорганічні і органічні їх сполуки. У поверхневих водах фосфор присутній переважно у формі неорганічних розчинних фосфатів. Для їх визначення рекомендується використовувати колориметричний метод із застосуванням молібдату і солі сурми, а комплексні сполуки, що утворюються, відновлюють з допомогою аскорбінової кислоти. Реакцію проводять при кімнатній температурі. При цьому поліфосфати не гідролізуються, а органічні фосфати не розкладаються.
Усі види фосфору, в тому числі і загальний, потрібно, по можливості, визначити безпосередньо після відбору проби води. Біохімічні процеси в пробі можна призупинити додаванням до проби 2-4 мл хлороформу на 1л води. Консервувати пробу кислотами не можна. Для визначення розчинних ортофосфатів та поліфосфатів пробу на місці відбору фільтрують через щільний паперовий фільтр. Результати визначення фосфатів та поліфосфатів виражають в мг РО або в міліграм-еквівалентах відповідної іншої форми на 1л води. Результати визначення загального фосфору виражають в мг фосфат іонів (РО) на 1л води.
Для визначення загального фосфору у воді проводять мокре спалювання проби води в присутності сірчаної кислоти та перекису водню. При цьому усі види фосфатів у пробі переводять у розчині неорганічні ортофосфати, які визначають в подальшому молібдатом та аскорбіновою кислотою.
Для аналізу відміряють в стакан чи іншу посудину з хімічно-стійкого скла 50 мл нефільтрованої, добре перемішаної проби. До цієї проби додають 0,15 мл (3 каплі) перекису водню і точно 1,0 мл 37% розчину сірчаної кислоти. Паралельно проводять холостий дослід з 50 мл дистильованої води. Суміш нагрівають до 160° С, і випаровують протягом 6 год. Мінералізована проба повинна бути чистою і безколірною інакше потрібно все повторяти. Після охолодження пробу доводять до об'єму 30 мл дистильованою водою, деякий час кип'ятять, охолоджують і кількісно переносять в колбу, доводячи об'єм до 50 мл. Після цього починають визначати ортофосфат іони. Для цього до проби додають 2 мл розчину аскорбінової кислоти. Суміш перемішують. Далі вимірюють оптичну густину в проміжку часу від 5 до 15 хв. Від знайденої величини віднімають значення оптичної густини холостого досліду. Вміст загального фосфору (X) в мг/л знаходять згідно формули:
- (с * 50) / V
де: с - концентрація РО знайдена на калібровальній кривій, мг/г; - об'єм проби взятої для визначення мл;
- об'єм проби, до якої була розведена проба, мл.
Калібрувальна крива: В ряд колб наливають 0; 1,0; 2,5; 5,0; 10,0; 25,0; 50,0; робочого стандартного розчину, який виготовляють шляхом розчинення фосфату калію (КН2РО4) - 0,7165 в дистильованій воді, добавляючи 2 мл хлороформу і доводячи об'єм дистильованою водою до 1 л. 1 мл такого розчину містить 0,5 мг РО.
мл стандартного розчину доводять дистильованою водою до об'єму 1 л. Цей розчин містить уже 0,05 мг РО 50 мл цього розчину доводять до об'єму 250 мл дистильованою водою і вміст РО в ньому буде становити уже 0,01 мг/л РО
Об'єм розчинів в усіх колбах доводять до 50 мл дистильованою водою. В одержаних розчинах, концентрації, яких відповідають 0; 0,02; 0,05; 0,10; 0,20; 0,50; 1,00 РО- визначають оптичну густину і будують калібрувальну криву в координатах: оптична щільність - концентрація фосфат іонів.
Визначення присутності у воді іонів металів та інших речовин. Залізо постійно присутнє у поверхневих водах. Концентрація його залежить від геологічної будови і гідрологічних умов басейну річки. Високий вміст заліза у воді свідчить про її забруднення шахтними або промисловими стічними водами, особливо водами металообробних підприємств, протравлювальних цехів тощо. Надлишок вмісту заліза у воді іноді приводить до зміни її споживчої якості. Тому слід час від часу слідкувати за вмістом заліза у відповідних водних об'єктах. Для цього можна використати простий доступний метод його визначення на місці відбору проб. В пробірку наливають 10 мл проби, додають каплю концентрованої азотної кислоти декілька капель 5 % розчину роданіду калію. При концентрації заліза біля 0,1 мг/г появляється рожеве забарвлення розчину, а при більш високій концентрації - червоне.
Цікаві статті з розділу
Поняття природних ресурсів
Природні ресурси - це природні компоненти та сили природи, що
використовуються або можуть бути використані як засоби виробництва та предмети
споживання для задоволення матеріальних і духовни ...
Психологічні аспекти екології
Сучасна
наукова психологія є досить розмаїтою системою дисциплін і галузей. Однією з
них є екологічна психологія. Розвиток суспільства і його взаємодія з
навколишнім середовищем показує що ...
Структура, функціонування, зональність та механізми стійкості макроекосистем
Екосистеми за розміром поділяються на: мікроекосистеми, мезоекосистеми
(ліс), макроекосистеми (континенти, океани), глобальна екосистема (біосфера).
Біосфера - екосистема вищого рангу, що ...