Визначення гідрохімічних характеристик природних вод
Особлива роль належить розчиненому у воді кисню в анаеробному біохімічному розщепленні органічної речовини, що присутня у природній воді. Кількісно цей процес виражається величиною хімічного поглинання кисню і називають біохімічним споживанням кисню (БСК). БСК у природних водах не повинен перевищувати 3 мг/л кисню при 20°С.
Суть методу оцінки БСК полягає у визначенні різниці між вмістом кисню до і після інкубації проб у стандартних умовах. Стандартні умови - це термін інкубації проби 5 днів при 20°С без доступу повітря і світла. Споживання кисню при цих умовах зветься БСК5. Час експозиції проби може бути і одна, або три доби і навіть 10. У цих випадках ми одержуємо БСК1, або БСК3, і т.д. в залежності від часу експозиції проби. Усю роботу з підготовки проби для визначення БСК проводять на місці її відбору. Проба не фільтрується. В лабораторних умовах перед визначенням БСК пробу добре перемішують. В разі, коли у пробі БСК5 досягає 6 мг/л, її розбавляють. Для цього використовується штучно приготовлена вода, яка містить мінеральні поживні елементи в кількості достатній для того, щоб біохімічні процеси, які відбуваються в аеробних умовах, протікали зі звичною для них інтенсивністю. Добавку використовують, зважаючи на характер проби та мету визначення БСК.
За визначеною в стандартних умовах величиною БСК5 можна робити оцінку ступеню забруднення даної водойми чи ділянки річки (див. таблицю 2.2).
Для визначення показника БСК потрібно мати три кисневі склянки ємністю 100-300 мл. Кожну склянку споліскують відібраною пробою і заповнюють до верху так, щоб при закриванні під пробкою не залишилися бульбашки повітря. Якщо підготовлена для визначення БСК проба містить завислі речовини її перемішують перед кожним заповненням склянки. У одній із склянок зразу ж після заповнення визначають вміст кисню. Час між розведенням проби водою та визначенням кисню в ній не повинен перевищувати 15 хв.
Інші дві склянки ставлять до термостату У такому стані при t 20°С склянки зберігаються у темноті протягом 1, 2, 3, 4, 5 чи більше діб. Потім у кожній із них визначають вміст розчинного кисню.
П'ятидобове біохімічне споживання кисню нерозведёними пробами, розведеними водою, або водою з домішуванням інших речовин у мг/л (відповідно х, у, z), вираховують за наступними формулами:
х = а - в; у = (а-в) / R; z = (а-в-cd) / R
де а - концентрація кисню у пробі до експозиції склянок у термостаті (проба 1), мг/л;
в - концентрація кисню у пробі після експозиції у термостаті (проба 1 та 2), мг/л.
с - біохімічне споживання кисню 1 мл добавки (БСК5 добавки у мг/л помножена на 0,001);- об'єм добавки у 1л підготовленої проби, розведеної водою з добавками.- розведення, тобто об'єм проби в літрі суміші проби і розведеної води.
Таблиця 2.2 Значення БСК5 у водоймах з різним ступенем забруднення
Ступінь забруднення |
БСК5, мгО2/л |
Дуже чисті |
0,5-1,0 |
Чисті |
1,1-1,9 |
Помірно забруднені |
2,0-2,9 |
Забруднені |
3,0-3,9 |
Брудні |
4,0-10,0 |
Дуже брудні |
>10,0 |
Перманганатна і біхроматна окислюваність. Скидання до річок стічних вод різного характеру та походження приводить до збільшення у річковій воді концентрації різноманітних органічних речовин. Також на різних ділянках річки може бути різна природна продуктивність водойми, яка виражається у різній кількості автохтонної органічної речовини у воді. Дія цих речовин, особливо забруднюючих, на біоту річок може бути як позитивна, так і негативна. У зв'язку з цим бажано знати концентрацію органічних речовин у воді для оцінки впливу можливої їхньої дії на водні організми. Але, на жаль, визначити окремі складові органічного забруднення звичайними доступними методами не має можливості. Тому у практиці гідробіологічних досліджень частіше всього визначають загальний вміст органічних речовин. Для цього використовують опосередковані методи, засновані на характеристиці величин окислення води.
Цікаві статті з розділу
Історичні аспекти заповідної справи на Херсонщині
Актуальність теми. З метою охорони природних ландшафтів від надмірних
змін внаслідок господарської діяльності людини на території України створюють
природоохоронні території. Найважливішими ...
Глобальні екологічні проблеми людства. Шляхи їх вирішення
Перед людством постійно виникають багаточисленні проблеми, що потребують невідкладного вирішення. Одні з них мають локальний характер, інші торкаються значних регіонів світу.
Розвиток сучасної цивілі ...
Екологія міських систем
Що являє собою місто? Передусім,
місто уже на початку свого існування являло собою факт концентрації населення
знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села характерним і донині є
протиле ...