Охорона ґрунтів Красноградщини
З даних таблиці видно, що середньорічні втрати ріллі до закріплення цих яруг становили 67,6 м2, але після закріплення вони помітно зменшились і становлять 11,5 м2. Щорічно у великому обсязі в долину річки Берестової виносились продукти ерозії (дрібнозем), що завдавало великої шкоди прибережним насадженням.
Закріплення досліджуваних ярів проводилося не тільки працівниками Красноградського держлісгоспу механізованим способом, а й за участі гуртківців РЦДЮТ екологічного спрямування.
Навколо вершин і крутих відкосів діючих ярів, водотоків, днищ і конусів виносу руйнується грунт, тому було вирішено створювати на водотоках більш щільні лісові насадження. Через це яри, розташовані на правому крутому березі р. Берестової, заліснювалися.
Районування буде основою для розробки схеми протиерозійних заходів на території України й використовуватиметься при розробці загальнодержавних і регіональних програм використання та охорони земель, екологічних і природоохоронних об’єктів.
За матеріалами районування встановлюватимуться вимоги щодо раціонального використання земель, визначення територій, які потребують особливого захисту від антропогенного впливу, регламентації необхідних видів екологічних обмежень у використанні еродованих земель і відновлення їхньої продуктивності. Це стане науковою основою для розробки конкретних прийомів землеробства стосовно опрацювання протиерозійних заходів.
В основу наукових засад щодо здійснення районування земель покладено ступінь еродованості грунтів, інтенсивність ерозійності процесів, їхню динаміку, природні та антропогенні фактори ерозії грунтів.
Районування передбачає узагальнення знань про фактори ерозії та їхню просторову диференціацію і є одним із методів комплексних ерозійних досліджень, результати якого враховують для забезпечення раціонального й збалансованого природокористування, а також при розробці протиерозійних заходів.
Висновки
В результаті проведеного дослідження та з аналізу матеріалів, наданих Красноградським держлісгоспом та персонально головним лісничим Сахновщинського лісництва Красноградського держлісгоспу Обихвістом Сергієм Миколаєвичем можна зробити такі висновки:
1. Ґрунти - органо-мінеральний продукт багаторічної спільної діяльності живих організмів, води, повітря, сонячного тепла й світла.
2. Красноградський район розташований у двох агрокліматичних зонах: Лісостеповій та Степовій.
Клімат території помірно-континентальний з достатньою кількістю світла, тепла, опадів.
3. На території району розповсюджені такі ґрунти: чорноземи типові потужні, чорноземи типові потужні карбонатні, чорноземи опідзолені й реградовані, темно-сірі опідзолені ґрунти, дернові піщані, алювіальні лучні та чорноземно-лучні ґрунти, гумусовий горизонт - 40-60 см в середньому.
4. Чергування річкових долин і водойм сприяє формуванню хвилястого рельєфу та розвитку ерозійно-денудаційних процесів.
5. На території району природна рослинність збереглася на площі 186,550 га, тобто 12,2% загальної. З них:
8100 га - ліси,
га - сінокоси, луки.
Проте 1,32% становлять незакріплені піски, яри, болота.
6. Середня еродованість земель району становить 32,9%.
7. Красноградщина має невиправдано високу ступінь розорюваності - 64,6% всієї площі.
10.Річний змив ґрунту становить в середньому 14,7 т/га.
. Протидеградаційні заходи майже не використовуються і не проводяться, але було проведено закріплення досліджуваних ярів на крутому правому березі і в долині р. Берестової працівниками Красноградського держлісгоспу за участі гуртківцівРЦДЮТ.
. Були проведені дослідження і відвідані еродовані ґрунти міста Краснограда, встановили причини таких процесів.
. Запропоновані заходи щодо боротьби з ерозією на небезпечно ерозійних ділянках.
. Рекомендації щодо загальної боротьби з ерозією у Красноградському районі: необхідно проводити ерозійне районування земель, що викликано розмаїттям природних умов. Це зумовлює диференціацію підходів до протиерозійного захисту земель, їхньої охорони та здійснення заходів щодо підвищення продуктивності еродованих земель. Доведено, що незадовільна ґрунтозахисна ефективність впроваджуваних протиерозійних заходів значною мірою пов’язана з обмеженістю диференціації комплексу цих заходів стосовно різноманітних природних умов.
Цікаві статті з розділу
Екологічна безпека мастильно-охолоджувальних рідин
Актуальність. Промисловість
спричиняє значний негативний вплив на довкілля, що характеризується викидом
небезпечних речовин, накопиченням як рідких так і твердих токсичних відходів. Необхідн ...
Екологічна оцінка впливу діяльності ЗАТ Юрія м. Черкаси на довкілля
Молочна промисловість належить до провідних у харчовій і переробній
промисловості та формує достатньо привабливий за обсягами ринок. Це пов'язано з
тим, що продукція молочної галузі займає в ...
Екологічний стан водних ресурсів озера Світязь
Мета дослідження: проведення аналізу екологічної ситуації на озері Світязь для встановлення основних закономірностей сучасного розвитку та комплексної оцінки стану гідроекосистеми і виявлення їх склад ...