Охорона ґрунтів Красноградщини
Організаційно-господарські заходи передбачають вирощування на крутосхилах лісів, які їх надійно захищають, або садів. Вздовж водних артерій виділяються спеціальні захисні ліси водорегулюючого значення. На схилах з малопотужним грунтом, що легко руйнується, не можна вирощувати просапні культури, не допускається випас худоби на легких, слабко закріплених дерниною грунтах.
Агротехнічні заходи визначаються видом ерозії грунтів і типом ландшафту. Так, на землях, які зазнають водної ерозії, оранку, сівбу, культивацію грунту проводять поперек схилу. Така оранка зменшує в 3-4 і більше раз поверхневий стік.
Довгострокове застосування різних способів обробітку і удобрення істотно впливає на перерозподіл негуміфікованих рослинних решток і кореневої маси в орному шарі ґрунту. При безполицевих обробітках більше 50% рослинних решток концентрується у верхньому шарі (0-10 см) грунту. При плоскорізних обробітках у верхньому шарі збільшується вміст водотривких агрегатів на 21,2-22,4% порівняно з оранкою. Під впливом безполицевих обробітків формується верхній ерозійно стійкий шар, який гасить кінетичну енергію падаючих дощових крапель та служить бар’єром для інтенсивного проходження поверхневого стоку. Підкреслюю, що при цьому збільшується пористість грунту, підвищується інфільтраційна здатність, що порівняно з оранкою призводить до зменшення втрат грунту у результаті змиву у 1,8-2,1 раза.
Ефективним способом боротьби з водною ерозією є розміщення борозен і рядів рослин під прямим кутом до поверхневого стоку. З цією метою в умовах слабо-розсіченого рельєфу застосовують контурний обробіток грунту. Добрі протиерозійні результати дають ґрунтозахисні сівозміни, розміщення сільськогосподарських культур смугами, поперек схилу, залуження грунтів на схилах.
Велике значення має впровадження безплужної системи землеробства, що захищає ґрунт. Тільки перехід від відвальної оранки до безплужної обробки зменшує змив ґрунту в 2-4 рази. А доповнення її щілюванням на схилах крутіше 1° зменшує змив ґрунту в 18-23 рази. Безплужна обробка запобігає появі курних бур, у значній мірі знижує потенційну засміченість орного шару насіннями бур'янистих рослин, очищає ґрунт від бур'янів, що, у свою чергу, дозволяє зменшити пестицидне навантаження.
Безплужна обробка, сповільнюючи нітріфікаційні процеси в ґрунті, зменшує вміст вільних нітратів у сільськогосподарській продукції, тобто дозволяє виростити екологічно чисту продукцію.
Безплужна обробка ґрунту - високоефективний агромеліоративний прийом. Річний влагонакопичувальний ефект її дорівнює 30-50 мм, що стабілізує землеробство, особливо під час сильних посух. Таким чином, безплужна система землеробства, що захищає ґрунт - альтернатива загрозливої екологічної ситуації, що створилася в сільськогосподарському виробництві.
Дуже еродовані землі треба переводити з орних на луки. Вже доведено, що інтенсивна форма луківництва, створення довгострокових культурних пасовищ раціональних розмірів ефективніші. ніж використання природних угідь під ріллю.
Істотне значення для боротьби з вітровою ерозією має поліпшення структури грунту. Щоб захистити ґрунти від руйнування, необхідно правильно визначити склад оброблюваних культур, їхнє чергування. При сівозмінах, що захищають ґрунт виключають просапні культури (тому що вони слабко захищають ґрунт від змиву, особливо навесні і на початку літа) і збільшують посіви багаторічних трав, проміжних підсівних культур, що добре захищають ґрунт від руйнування в ерозійне небезпечні періоди і служать одним із кращих способів окультурення еродованих ґрунтів.
На схилах крутістю до 3-5° із слабко - і середньо - змитими ґрунтами, де з'являється небезпека прояву ерозії, перевагу в сівозмінах віддають травам і однолітнім культурам суцільної сівби. На більш крутих схилах (крутість 5-10°), в основному із середньо - і сильно змитими ґрунтами, у сівозмінах збільшують посіви багаторічних трав і проміжних культур, що добре захищають ґрунт від ерозії.
Необхідністю є розширення посівів багаторічних трав. Дослідження науковців показують, якщо в структурі посівних площ багаторічні трави займають не менше 20 відсотків, а зернові - 50 і більше, то там баланс гумусу в грунті буде позитивний.
Посіви конюшини, люцерни залишають у грунті і значну кількість азоту. Такий біологічний азот бобових культур є даровим, так як практично всі витрати сповна компенсуються тваринництвом.
Для боротьби з водною або вітровою ерозіями з успіхом застосовують мульчування грунтів. Матеріалом для мульчі може бути стерня, післяжнивні та післязбиральні рештки, стружка, тирса, спеціальний папір, пластмасова плівка тощо.
Для охорони грунтів від вітрової ерозії останнім часом застосовують і хімічні методи, які полягають у захисті поверхневого шару спеціальними хімічними речовинами.
Цікаві статті з розділу
Аналіз ефективності використання антрацит-фільтрату в очисних спорудженнях систем комунального господарства
При мінімальній забезпеченості водними ресурсами необхідної якості
Україна займає провідне місце у світі по питомій кількості стічних вод, що
утворяться, (більше 2 м3/чол. у добу). Недостатн ...
Основні типи забруднювачів повітряного басейну та методи його очищення
Атмосферне повітря – це газова
оболонка Землі зі своїм певним відсотковим складом газів в повітряному
середовищі, з основними складовими, такими як азот – 78%, і кисень – 20%. Але
добре від ...
Розрахунок розсіювання шкідливих речовин
Розподіл в атмосфері забруднюючих
речовин, що викликаються з промислових джерел забруднення, підкоряється законам
турбулентної дифузії. На процес розсіювання викидів суттєво впливає стан
атмосфери, ...