Сутність, цілі, функції екологічного менеджменту на промислових підприємствах
Еколого-економічне управління - діяльність державних органів і економічних суб’єктів, що, головним чином, спрямована на дотримання обов'язкових вимог природоохоронного законодавства, а також на розробку й реалізацію відповідних цілей, проектів і програм.
Екологічний менеджмент - добровільна, ініціативна й результативна частина загальної системи управління промислового підприємства, орієнтована на реалізацію його власних екологічних цілей і проектів, розроблених на основі принципів економічної ефективності й екологічної безпеки.
Екологічний менеджмент спрямований на мінімізацію витрат і зміцнення ринкових позицій підприємства. Таким чином, основні цілі екологічного менеджменту та критерії їх досягнення пов’язані з процесами постійного поліпшення й удосконалювання економічної та екологічної діяльності підприємства. Імітація і фальсифікація результатів такої діяльності практично неможлива, тому що підприємство зацікавлене саме в досягненні результатів, а результати, у свою чергу, створюють необхідну основу для оцінки екологічного добробуту підприємств. Екологічний менеджмент спрямований на забезпечення економічної ефективності від здійснення екологічної діяльності та забезпечення державних норм екологічної безпеки підприємствами. Екологічний менеджмент забезпечує підприємству кредит довіри у відносинах із усіма контактними аудиторіями. Екологічний менеджмент порівняно з формальним екологічним управлінням, що існує сьогодні, полягає в досягненні одночасно й економічних, і екологічних результатів діяльності підприємства та забезпеченості його екологічної безпеки.
Характерною рисою сучасного стану екологічного менеджменту на вітчизняних підприємствах є роз’єднаність елементів, цілей, функцій екологічного менеджменту, що зумовлює відсутність організаційна. механізму екологічного менеджменту на промислових підприємствах. У практиці вітчизняних підприємств існують екологічні підрозділи, що займаються природоохоронною діяльністю. Тому найчастіше термін «природоохоронна діяльність підприємства» й «екологічний менеджмент» на підприємствах ототожнюються, що відбувається при зміні підрозділів, реорганізації підприємств тощо. Однак ототожнення цих понять є некоректним, оскільки вони різні.
На окремих українських промислових підприємства сьогодні здійснюється первинна природоохоронна діяльність, тобто виконання первинних природоохоронних заходів: установка фільтрів, витяжок та іншого устаткування для поліпшення екологічних показників підприємства. Взагалі на підприємствах під природоохоронною діяльністю розуміють «заходи, що мають бути проведені для дотримання державних вимог за природоохоронними нормативами та зменшення штрафних санкцій», що зумовлює підхід до її проведення й організації.
Можна стверджувати, що сучасний підхід підприємств до природоохоронної діяльності та її визначення має розбіжність з науковою теорією у цій сфері. Природоохоронна діяльність на промислових підприємствах визначається вітчизняними вченими також неоднозначно.
Узагальнюючи аналіз літератури з проблеми визначення терміна «природоохоронна діяльність», можна відзначити, що більшість авторів практично не приділяють уваги повному запобіганню антропогенному забрудненню, використанню ресурсозберігаючих технологій, вторинному використанню та утилізації продукції і плануванню її життєвого циклу. Тому через вузьку спрямованість природоохоронної діяльності некоректно зіставляти це визначення з визначенням екологічного менеджменту.
Природоохоронну діяльність на промисловому підприємстві варто розуміти як координуюче начало, що формує політику й напрями рішень підприємства для досягнення державних екологічних нормативів і природоохоронних цілей підприємства. Таким чином, природоохоронна діяльність орієнтована на визначений об’єкт. Об’єктом управління в цьому випадку стають викиди в атмосферу й скидання у водойми, споживання сировини, енергії й екологічні наслідки від вироблених підприємством продуктів. Для такого підходу характерні технології знешкодження забруднення на останньому етапі промислового циклу, так звані технології «кінця груби». Природоохоронна діяльність підприємств не враховує багатьох сфер діяльності підприємства, що є важливими для успішної реалізації цілей підприємства у сфері раціонального природокористування й екологічної безпеки.
Екологічний менеджмент є більш широким поняттям, містить багато сфер діяльності підприємства, зокрема і його природоохоронну діяльність. Екологічний менеджмент, на відміну від поняття природоохоронної діяльності, формує і надає рух ресурсам підприємства для досягнення економічних цілей, запобігання антропогенного впливу підприємства на навколишнє середовище, що в цьому випадку взаємопов'язано з цілями раціонального природокористування. У такому розумінні екологічний менеджмент стає підсистемою загальної системи управління підприємством, поряд з кадровим, виробничим, фінансовим менеджментом, і ґрунтується на принципах раціонального природокористування, охорони навколишнього природного середовища й екологічної безпеки.
Цікаві статті з розділу
Заходи щодо покращення якості води в річці
Для
збереження високоякісного стану природних вод необхідно їх охороняти. Під
охороною водних ресурсів розуміють сукупність технічних, організаційних,
правових і економічних заходів, направлених на ...
Аналіз впливу діяльності станції вулканізації і зміни масел Буран на повітряний басейн та медико-екологічну безпеку
Екологічний аудит - підприємницька діяльність екологічних аудиторів
по здійсненню перевірок господарської діяльності, що здійснює вплив на навколишнє
середовище, а також надання рекомендації ...
Оцінка стану міської системи м. Рівного
Що являє
собою місто? Передусім, місто уже на початку свого існування являло собою факт
концентрації населення, знарядь виробництва, капіталу, тоді як для села
характерним і донині є протил ...