Сутність, цілі, функції екологічного менеджменту на промислових підприємствах
Незважаючи на досить великий обсяг інформації та досвід функціонування закордонних промислових підприємств, економічні, соціальні та правові розходження між розвинутими країнами й Україною не дозволяють повною мірою застосовувати досвід реалізації екологічного менеджменту на українські підприємства за зразком закордонних країн. Необхідна його відповідна адаптація та вдосконалення, а головне - об’єктивне розуміння суспільством і промисловими колами необхідності економічних витрат на природоохоронні заходи.
Глобальна мета екологічного менеджменту - це досягнення підприємством природоохоронних норм, стандартів і вимог поліпшення пану навколишнього природного середовища, заощадження і раціональне використання природних ресурсів, запобігання антропогенного впливу на навколишнє середовище. Поставлена глобальна мета структурується на конкретні цілі екологічного менеджменту.
Поняття «екологічна мета» у Державному стандарті ДСТУ ISO 14001-04-97 визначено як загальна екологічно значиму мету діяльності, установлену підприємством, що є наслідком його екологічної місії й описана кількісно в тих випадках, коли це можливо. До найбільш важливих цілей екологічного менеджменту підприємства належить: досягнення внутрішніх і державних норм у природоохоронній сфері, зменшення споживання природних ресурсів, запобігання антропогенному впливу на навколишнє природне середовище, досягнення економічної ефективності виробництва. Виходячи з цього, головне завдання екологічного менеджменту полягає у реалізації екологічної місії промислового підприємства. досягнення внутрішніх природоохоронних стандартів і показників промислового підприємства. Досягнення головного завдання екологічного менеджменту промислового підприємства відбувається на основі виконання державних вимог, реалізації екологічної місії, екологічного ціанування та раціоналізації процесу виробництва, постійного вдосконалення промислових процесів і продукції на всіх стадіях життєвого пишу виробів (ЖЦВ), зменшення споживання ресурсів та кількості відходів. покращення конкурентного статусу підприємства та його стійкості. Упровадження цілей екологічного менеджменту на промислових підприємствах вимагає використання наукових методів. На підставі проведення аналізу загальнонаукових методів організації процесів до методів екологічного менеджменту віднесено такі, табл. 3.
Таблиця 3
Методи екологічного менеджменту
Метод |
Компоненти |
Інформаційний |
Моніторинг. Дослідження. Освіта. Пропаганда. Прогнозування. |
Попереджувальний |
Удосконалення промислових процесів. Екологічне планування процесу виробництва. Екологічне планування продукції та послуг. Установлення власних екологічних стандартів. Установлення власних технічних стандартів. Здійснення екологічного аудиту. |
Інженерний |
Технічне забезпечення. |
Екологічному менеджменту притаманні не тільки визначені методи, але й функції. Аналіз сучасної літератури й досвід промислових підприємств у галузі управління дозволив виділити функції екологічного менеджменту промислового підприємства:
· Планування діяльності промислового підприємства з урахуванням державних і формуванням власних екологічних норм і вимог.
· Організація екологічно чистого й економічно ефективного виробництва товарів та послуг.
· Координація підрозділів підприємства.
· Регулювання.
· Мотивація персоналу й контактних аудиторій до екологічної діяльності.
· Контроль та облік досягнень відповідності екологічних норм, стандартів, вимог.
· Аналіз екологічної діяльності підприємства.
До функції планування належить комплекс робіт із розробки, оцінки та прийняття варіантів рішень для досягнення екологічних цілей промислового підприємства, державних екологічних норм і власних програм з метою зменшення антропогенного впливу підприємства на навколишнє середовище.
Функція організації складається з комплексу управлінських і промислових процесів, що спрямовані на реалізацію планів підприємства. Промислові процеси повинні бути екологічно чистими й безпечними, а також організовані з максимальною економічною ефективністю за рахунок раціонального розміщення виробництва, технологічних процесів, використання ресурсів тощо.
Координація є функцією зі встановлення зв’язків на підприємстві, взаємодії роботи підрозділів підприємства, оперативної диспетчеризації виконання промислових і природоохоронних планів і завдань.
Цікаві статті з розділу
Засоби метрології в екологічній стандартизації
Екологія
як комплексна наука оперує інформацією, яку можна одержати тільки шляхом
вимірювань. Вони дають змогу отримати різноманітні кількісні та якісні дані,
необхідні для загальної характ ...
Розробка системи очищення забрудненого газу промисловим підприємством
У
данній дипломній роботі розглядається приватне підприємство «Гранд», що
спеціалізується на виготовленні залізобетонних фасонних виробів (тротуарних
плит, заборів, декоративних виробів та ...
Ефективність заходів по покращенню якості води
Вода - найцінніший природний ресурс. Вона відіграє виняткову
роль у процесах обміну речовин, що складають основу життя. Величезне значення
вода має в промисловому і сільськогосподарському ви ...