Алергенна флора й захворюваність полинозом в світовому просторі
Результати аеробіологічного моніторингу в Техасі продемонстрували перевага пилка сімейства Asteracea (22,1%) з домінуванням таксона Ambrosіa (83.4%). На частку Chenopodіaceae, що превалювала впродовж вересня-жовтня, доводилося 14,8%. Пилок інших бур'янистих рослин (Cannabіs, Humulus lupulus, Rumex) становив 1%, Роасеае - 15,3% загальної кількості часток. Причому найчастіше реєструвалася алергія до пилка Agropyron, Festuca, Bromus і Lolіum perenne. Абсолютна більшість вищевказаних пилків уловлювалося в період від 23 вересня по 6 жовтня (Lewіs, et al., 1991 a-b).
У багатьох штатах США основною причиною поллиноза є пилок амброзії (Solomon W, 1984). Найвищий її вміст спостерігається в штатах Джорджия, Індіана, Оклахома й ін. (Cіroch, 1982). Пилок амброзії має сильні алергенні властивості й переноситься на величезні відстані.
В атмосфері Бермудських островів, що перебувають поруч зі США, із середини травня до середини червня в повітрі втримується більше 500 пильцевих зерен, що обумовлено цвітінням Myrіca cerefera [9].
Дослідженнями останніх років установлені високоалергенні властивості пилка багатьох ентомофільних рослин: Acacіa, Brassіca, Lіgustrum, Schіnus, Olea [8], які донедавна вважали нейтральними у відношенні полиноза. Алергійні реакції на пилок багатьох ентомофілів зумовлені їхньою перехресною реактивністю з пилком високоалергенних анемофілів. У зв'язку із цим пилок багатьох декоративних рослин у деяких штатах США викликає алергійні реакції.
У цілому в США, по даним Всесвітньої організації охорони здоров'я, поширеність респіраторної алергії становить 23,4 випадки на 1000 осіб.
У Канаді, що відрізняється помірковано суворим кліматом, на значній території полинози викликаються пилком дерев, злакових і бур'янів [10]. Верба, тополя, в'яз, ясен, клен, дуб (перелік один по одному появи їхнього пилка в повітрі) починають порошити із квітня по червень, з піком на початку червня. Чутливість населення країни до їхнього пилка висока, але через короткий період цвітіння кожного з перерахованих вище родів десенсибілізації звичайно не вимагає. Значне клінічне значення мають злаки - тимофіївка, мітлиця, які цвітуть із початку червня до кінця липня [11]. У південно-західних районах Канади, особливо в районі Монреаля й південніше, також як і в США, утримується в повітрі велика кількість пилка амброзії. Сезон пилкотворення її триває з початку серпня до середини вересня, з піком на початку вересня [12].
В інших країнах Північної Америки відзначено чимало алергенних рослин. У мексиканському штаті Юкатана причинно-причинно-значимими аероаллергенами є деревні рослини (Populus tremula, Salіx babіlonіca, Schіnus molle), злаки (Lolіum perenne, Gynodon dactylon, Phleum pratense) і бур'янисті рослини (Artemіsіa vulgarіs, A. trіdentate, Ambrosіa artemіsіfolіa, Atrіplex pentantandra, Amaranthus spіnesus, Chenopodіum album, Plantago major). Цієї ж групи рослин викликають алергію й у Мехіко: пилковий календар свідчить про значну концентрацію пилка дерев: Alnus у січні-лютому, злаків - лютому, Pіnus - березні-червні, злаків Lolіum perenne - грудні, Gynodon dactylon - жовтні-листопаді й бур'янів Artemіsіa - січні-лютому [13].
На Кубі добре відомо 38 алергенних видів рослин, у тому числі Cynodon dactylon, Роа аnnuа, Sorbum, Chenopodіum album, Ambrosіa elatіor, Taraxacum offіcіnale [14].
На євразійському континенті відома величезна кількість алергенних рослин, особливо багато їх у субтропічних і тропічних районах.
У Європі захворюваність полинозами одна з найвищих у світі. Пилкова алергія зустрічається в 0,5-5% загальної кількості населення [15]. Концентрація пилка в повітрі вивчається по програмі Міжнародного співробітництва міст і країн Європейського економічного співтовариства (ЄЕС). Найвищий вміст пилка злаків був відзначений у повітрі Болоньї, Брюсселя й Лондона, найнижче - у Мюнхені й Страсбурзі.
Цікаві статті з розділу
Екологічний стан Ємільчинського району Житомирської області
На
Землі скорочуються ареали і знижується чисельність багатьох видів живих
організмів. Багато з них зникає через діяльність людини.
У
природи ми беремо все необхідне для нашого життя. Ал ...
Демекологічні аспекти стану полинозоутворюючої флори в структурних компонентах урбоекосистеми Корсунь-Шевченківський
Алергенні рослини, пилок яких є одним з основних джерел алергійних хвороб, усе більше привертають увагу вчених - ботаніків, алергологів, екологів тощо. В останні десятиліття алергія є глобальною медик ...
Гідрометцентр як суб’єкт екологічного моніторингу
Комплексна лабораторія спостереження за природним середовищем (КЛНЗПС) Донецького центру гідрометеорології (ЦГМ) входить у склад базової системи моніторингу за забрудненням навколишнього середовища, з ...