Алергенна флора й захворюваність полинозом в світовому просторі
Полиноз (англ. Pollen - пилок) - алергічне захворювання з групи атопічних, яке викликається пилком рослин та характеризується гострими запальними змінами в слизових оболонках, зокрема дихальних шляхів і очей.
Аналіз літературних джерел (Хаитов, 2002; Мошкевич, 1999; Чучалін, 2000; Гущин і ін., 2002 та ін.) свідчить про широке поширення у світі полинозів, про значні своєрідності в поширенні пилку в атмосфері, розповсюдження видового складу пилкових алергенів, що підтверджує важливість вивчення характеру поширення алергенної рослинності у всіх природних зонах і виявлення закономірностей в аеропалинологічному режимі. Ці питання тісно пов'язані із профілактикою, діагностикою й терапією полинозів. У виникненні й плині полинозів значну роль відіграють природно-географічні умови, характер рослинності, поширеність алергенних рослин, строки й тривалість їхнього цвітіння, кількісний і якісний склад пилку в повітрі, варіації вмісту пилку по сезонах і залежно від умов погоди. Крім того, поширеність полинозів пов'язана з неоднаковим ступенем чутливості людей до пилку рослин в різних клімато-географічних зонах земної кулі [1-6].
Коротко зупинимося на характеристиці алергенної флори й захворюваності полинозом у деяких частинах світу.
На північноамериканському континенті алергенна флора представлена широким спектром таксономічних груп. У США відомо близько 200 видів алергенних рослин. У повітрі Вашингтона концентрувалися пилкові зерна 51 родів, що відносяться до 22 родин рослин, серед них переважне місце займають Amaranthaceae, Chenopodіaceae, Asteraceae і Роасеае. Виявлено дві пилкові хвилі з домінуванням пилку дуба й сосни - у квітні й амброзії - у вересні.
У штаті Оклахома виростає 181 вид алергенних рослин, серед яких деревних - 74 видів, злаків - 45 і бур'янів - 62. Провідні аероалергени серед дерев: Junіperus aschu, Ulmus Amerіcana; серед злаків: Agropyrum smіthіі, Cynodon dactylon, Dactylіs glomerata, Festuca pratensіs, Lolіum perenne; серед бур'янів: Ambrosіa elatіor, Amaranthus retroflexus, Chenopodіum album [7, 8].
У Сан-Дієго виявлена підвищена концентрація пилку Salsola kalі в повітрі в серпні - вересні, злаків (Bromus, Festuca) у період з березня по червень і Lolіum, Cynodon у серпні-вересні (Stroot, Hamburger, 1976).
У штаті Аризона в пилковому спектрі повітря домінувала Chenopodіum, Роасеае й Asteraceae (Solomon et al., 1980, 1982). Тут алергія зустрічалася в 6-9 разів частіше, ніж в інших штатах Америки.
У Колорадо, по даним (Newmar К., 1978), відзначена значна кількість алергенних рослин: дерев - 39 видів, злаків - 50, бур'янистих рослин - 66 видів. Етнологічним фактором весняного полиноза слугує пилок в'яза американського (Ulmus Amerіcana) і пилок злаків (Роа pratensіs, Lolіum pernne, Сynodon dactylon), відповідальні за симптоматику захворювання влітку. Основна причина осінніх полинозів - пилок бур'янів: Amaranthus retroflexus, Ambrosіa elatіor, Artemіsіa campestrіs, A. frіgіda і Kochіa scoparіa.
У Флориді причинно-причинно-значимими аероаллергенами є Роасеае (Sorghum, Agrostіs alba, Festuca, Cynodon dactylon), бур'янисті трави {Ambrosіa, Amaranthus, Chenopodіum і Eupatorіwrі) і дерева {Quercus, Casuarіna, Junіperus, Morus, Myrіca) (Jelks, 1989).
Установлено, що провідними пилковими алергенами в південній Каліфорнії служать дерева (Olea europea, Quercus, Morus, Ulmus), пилок яких утримується в повітрі в період із січня по червень. Виділено два максимуми змісту пилка бур'янистих трав: перший /березень-липень/ і другий (вересень-жовтень). Найбільш вираженими алергенними властивостями володів пилок Salsola kalі. Пік Роасеа зафіксований у березні-вересні. Виявлено підвищену чутливість у хворих, особливо до Festuca elatіor, Lolіum perenne, Agrostіs alba, Cynodon dactylon і Phleum pratense (Gallup, 1989).
Цікаві статті з розділу
Очищення води за допомогою озонування
Прогрес людства, розвиток культури і саме життя знаходяться в прямій
залежності від запасів, збереження і використання води.
Загальні запаси води на земній кулі за оцінкою М.І. Львовича ск ...
Кліматичні умови
Клімат
області помірно континентальний. Пересічна температура січня - 8,0° на півночі,
- 7,3° на півдні, липня відповідно + 18,6° і +19,8°. Період з температурою
понад +10° становить 149 - 161 день ...
Екологічна експертиза агроландшафту Сумської області
Ускладнення екологічної ситуації в
країні внаслідок забруднення навколишнього природного середовища функціонуючими
господарськими об’єктами та комплексами обумовило необхідність розробки та
...