Екотоксикологічна оцінка процесів міграції та трансформації залишків трифлураліну в системі ґрунт лікарські рослини
За нашими розрахунками, порівняно з попереднім роком, коли концентрація трифлураліну сягала 1121,2 мкг/кг, його вміст знизився у 10,3 рази. Можна зробити припущення, що існує позитивна динаміка зниження вмісту трифлураліну в лікарській сировині валеріани лікарської на третій рік вегетації, проте, як вже згадувалося вище, за критеріями ДержСанПіН 8.8.1.2.3.4-000-2001, вміст пестицидів у лікарських рослинах не допускається.
Таким чином, порівняно з результатами попередніх років, відмічено позитивну динаміку зниження вмісту трифлураліну у ґрунті у 15,8-30,2 рази та в лікарській сировині валеріани третього року вегетації до 10,3 разів. Результати екотоксикологічних досліджень системи хімічного захисту валеріани лікарської від бур’янів вказують на необхідність розробки концепції щодо зменшення ступеня забруднення лікарської сировини і ґрунту залишками гербіциду трефлан, що надасть можливість ще на етапі планування цих заходів зменшити екологічний ризик пестицидів, які застосовуються в технологіях вирощування лікарських рослин.
Було встановлено, що надземна частина лікарських рослин лофанту анісового, подорожника великого і чорнобривців не накопичує трифлуралін з ґрунту, тоді як у кореневій системі валеріани лікарської даний пестицид може концентруватися у значних кількостях.
Висунуто гіпотезу про здатність валеріани лікарської до накопичення трифлураліну кореневою системою, яке базується на певних властивостях ліпофільних пестицидів накопичуватися в рослинних тканинах з підвищеним вмістом жирів, а основною лікарською сировиною валеріани є ефірна олія.
Результати оцінки екологічно оптимального рівня навантаження агроекосистеми гербіцидом трефлан, який застосовують для хімічного захисту при вирощуванні лікарських рослин, вказують на необхідність розробки методичних підходів щодо зменшення ступеня забруднення лікарської сировини і ґрунту залишками пестицидів шляхом мінімізації їх застосування. Розробка таких заходів надасть можливість покращання якості лікарської сировини та зменшить екологічний ризик пестицидів, які застосовуються в технологіях вирощування лікарських рослин.
Враховуючи отримані дані, було прийнято рішення продовжити дослідження з метою вивчення процесів міграції в системі ґрунт-лікарські рослини. Подальші дослідження з метою виявлення залишків трифлураліну у ґрунті (чорнозем малогумусний легкосуглинковий) та у біомасі лікарських рослин (нагідки лікарські (Calendula officinalis L.), астрагал шерстистоквітковий (Astragalus dasyanthus Pall.), ехінацея пурпурова (Echinacea purpurea L.), розторопша плямиста (Sіlybum marіanum L.), валеріана лікарська (Valeriana officinalis L.), оман високий (Inula helenium L.), шоломниця байкальська (Scutellaria baicalensis Georgi)) проводили так само на базі Інституту агроекології і природокористування НААН та Дослідної станції лікарських рослин НААН.
Відбір зразків ґрунту (шар ґрунту 0-20 см) та вищезгаданих лікарських рослин проводили в 2 етапи: 1-й відбір - в останній декаді червня і 2-й відбір у першій декаді вересня. Відбір зразків для аналізу проводили згідно усталених нормативів [166, 30]. Визначення залишків діючої речовини проводили методом газової хроматографії на приладі «Кристалл 2000» у відділі екотоксикології Інституту агроекології і прородокористування НААН.
З метою дослідження накопичення діючої речовини (д.р.) трифлураліну лікарською сировиною проведено аналіз вмісту залишків даного пестициду в різних органах однорічних і багаторічних лікарських рослин. Досліджували такі рослини, у яких як лікарська сировина використовується надземна частина (нагідки лікарські, ехінацея пурпурова, астрагал шерстисто-квітковий, розторопша плямиста) та коренева система (оман високий, ехінацея пурпурова, валеріана лікарська, шоломниця байкальська). Результати досліджень на (табл. 3.4).
Цікаві статті з розділу
Моніторинг навколишнього середовища
Моніторинг навколишнього середовища - це система спостережень і контролю, що проводяться регулярно, за певною програмою для оцінки стану навколишнього середовища, аналізу що відбуваються в ній процесі ...
Харчові ресурси Землі
Харчові ресурси - основа життя для людини. Людина успішно вміє
створювати і збільшувати для себе запаси їжі. Історія людства - пошук усе нових
і нових харчових ресурсів. Сотні тисяч років пе ...
Ліс як об'єкт правової охорони
В
Україні прийнято чимало нормативно правових актів щодо використання лісових
ресурсів та цінних властивостей лісу, а також щодо його охорони. На жаль на
практиці застосування цієї норматив ...