Екотоксикологічна оцінка процесів міграції та трансформації залишків трифлураліну в системі ґрунт лікарські рослини
Для досліджень в 2009-2010 рр. відбирали зразки лікарської сировини валеріани лікарської від 1-го до 3-го років вегетації (р.в.), подорожника великого (1-го р.в.), чорнобривців, лофанту анісового (2-го р.в.) та зразки ґрунту (шар 0-20 см) з ділянок, на яких для хімічного захисту рослин від засміченості промислових ділянок бур’янами застосовували гербіцид трефлан. Відбір зразків проводили у третій декаді серпня (табл. 3.1).
Таблиця 3.1 Умови відбору зразків ґрунту і лікарських рослин, що досліджували на вміст залишкових кількостей трифлураліну
Варіант, рік вегетації |
Внесення пестициду трефлан (48%), 2 л/га (за останні 5-7 років) |
Контроль |
- |
Лофант анісовий, 2 р. в. (посів 2007 р.) |
2005 р. |
Подорожник великий, 1 р.в. (посів 2008 р.) |
2005, 2008 рр. |
Чорнобривці (посів 2008 р.) |
2005, 2008 рр. |
Валеріана лікарська, 1 р.в. (посів 2008 р.) |
2008 р. |
Валеріана лікарська, 3.р.в. (посів 2006 р.) |
2002, 2006 рр. |
Валеріана лікарська, 3.р.в. (посів 2006 р.) |
2002 р. |
Валеріана лікарська - багаторічна трав’яниста рослина родини валеріанових (Valerianaceae). Лікарською сировиною є корені і кореневища. В перший рік вегетації виростає розетка прикореневого листя, на другий рік рослини зацвітають, дають насіння і розвинену кореневу систему, яка є лікарською сировиною. Препарати валеріани лікарської мають дуже широке застосування у медичній практиці. Подорожник великий (Plantago major L.) - багаторічна рослина. У науковій, народній медицині та гомеопатії використовують наземну частину рослини. Чорнобривці (Tagetes signota Barti) - однорічна рослина висотою 50 см роду айстрових (Asteraceae). Має тривалий період вегетації та цвітіння, що дозволяє проводити багаторазовий збір урожаю суцвіть. В медицині використовується надземна частина рослини, що містить ефірну олію, якої найбільше у фазу цвітіння у суцвіттях. Лофант анісовий або анісовий багатоколосник (Lophanthus anisatus Benth) - багаторічна трав’яниста рослина родини губоцвітих (Lamiaceae) висотою до 1 м. В медицині, як лікарська сировина, використовується надземна частина рослини. Ефірні олії застосовують у медицині, харчовій та парфумерно-косметичній промисловості.
За даними Дослідної станції лікарських рослин фітосанітарний стан більшості агроценозів залишається критичним. Більше 85 % посівних площ станції розміщені на сильно та дуже сильно забур’янених полях. Рівень забур’яненості орного шару під посівами лікарських культур в агротехнічній сівозміні рівна 5-ти балам засміченості. Внаслідок значного забур’янення продуктивність лікарських культур знижується в середньому на 46-90%. Чистоту посівів лікарських культур на дослідній станції забезпечують, застосовуючи гербіциди з діючою речовиною трифлуралін, використовують переважно гербіцид трефлан (48 %) у нормі 2 л/га. Таке обмеження пов’язане з тим, що серед гербіцидів, що дозволені до використання для боротьби з бур’янами на посівах лікарських рослин на сьогодні до «Переліку пестицидів та агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» зареєстровано лише гербіциди трефлан та трифлурекс, діючою речовиною яких є трифлуралін. За санітарно-гігієнічними показниками трефлан належить до IV класу токсичності, характеризується довгостроковою захисною дією (3-4 місяці), добре поглинається ґрунтом після внесення під передпосівну культивацію, діє незалежно від наявності вологи в ґрунті, знищує бур’яни у фазі проростання.
Цікаві статті з розділу
Екологічне обґрунтування кореляційних особливостей зв'язків між організмами та середовищем їх існування
Кореляцією називається неповний зв'язок між досліджуваними явищами. Це
така залежність, коли будь-якому значенню однієї змінної величини може
відповідати декілька різноманітних значень іншої ...
Екологічна оцінка природних умов басейну річки Рудка (Волинська область)
Значення водних артерій важко переоцінити.
Річки, наприклад, забезпечують водою господарську діяльність людини, її
повсякденний попит, відіграють важливу роль у функціонуванні суспільства. ...
Поняття про біосферу та атмосферу
Найхарактернішою істотною рисою планети Земля є існування на
ній життя. Усю сукупність живих організмів та ту частину речовини планети, що
перебуває в постійному обміні речовиною і енергією ...