Регіональні проблеми лісозбереження та лісовідтворення в європейських країнах: екологічні особливості та відмінності
Тільки 4 % Європейських лісів відноситься до категорії пралісів, у порівнянні із 27 % лісів у світі в цілому. Площа пралісів (або ж лісів, які умовно можна віднести до цієї категорії) хоч і повільно, але зростає у Європі. В Росії ж, яка володіє 97 % загальноєвропейських пралісів їх площа зростала в 1990-х рр., але зменшилась на 0,2 % з 2000 до 2005 р. [6].
Іншим важливим фактором збереження біологічної різноманітності є розширення територій, на яких лісові екосистеми призначені насамперед для природоохоронних функцій. Позитивною тенденцією глобального виміру характерною для 1990-х і збереженою протягом 2000-2005 рр. є зростання площі лісів природоохоронного призначення, що склало 100 млн. га за 15 років, тобто 32 %. У Європі площа лісів природоохоронного призначення зросла на 100 % за цей же самий період, в основному це сталося на початку 1990-х рр., але впродовж 2000-2005 рр. зростання залишалось суттєвим, майже 3 % у рік.
Близько 10,5 % лісових земель у Європі відведені під природоохоронні об'єкти, що наближається до середнього світового показника, який складає 10 %. В цілому кількість видів, які знаходяться під загрозою, є значно нижчою ніж у інших частинах світу, що пояснюється, зокрема, нижчою видовою різноманітністю лісових екосистем помірної і біореальної зон, а також відносною стабільністю лісових площ. Порівняно із деякими іншими регіонами світу у Європі ведуться більш детальні обстеження лісів щодо впливу негативних факторів на їх стан. Відсутність достовірних даних за попередні роки не дає підстав, щоб робити висновки щодо того, чи покращується або погіршується здоров' я лісових екосистем у Європі. Однак те, що від 2 до 6 % лісів стають ураженими щороку, у кумулятивному ефекті створює довготермінові наслідки, що мають суттєве еколого-економічне значення.
У зв`язку з відсутністю достовірної інформації про доходи, оподаткування та фінансування лісового господарства, не можна зробити глибокий порівняльний аналіз державної підтримки лісовирощування в європейських країнах, порівняти її з ситуацією в Україні. Наявна інформація дає змогу уявляти лише масштаби такої підтримки. Так, за даними ФАО, загальна сума державних субсидій у лісове господарство Норвегії еквівалентна 4-5 доларам на кубометр заготовленої деревини, що її використовують для промислового споживання (6-25 доларів на гектар продуктивної лісової землі). Державні субсидії на розвиток лісового господарства Швейцарії у 1991 році становили 270 млн. швейцарських франків (245 швейцарських франків на один гектар лісів). Ці цифри дають підставу твердити, що державна фінансова підтримка лісового господарства в багатьох європейських країнах є суттєвіша, ніж в Україні.
Висновки
Позитивними тенденціями, спрямованими на досягнення сталого лісового господарства в Європі є зростання площі лісів за рахунок заліснення сільськогосподарських земель, подвоєння площі лісів природоохоронного призначення, збільшення загального запасу лісів, нижчі за приріст лісів обсяги лісозаготівель, дотримання принципів багатоцільового лісокористування.
Європа - світовий лідер за показниками експорту лісової продукції, яка має тенденцію до зростання. Круглі лісоматеріали становлять тільки 16 % від загальної доданої вартості, яку дає продукція лісового сектору економіки у порівнянні із 34 % для деревообробної промисловості і 50 % для паперової промисловості. Для торгівлі європейською лісопродукцією на міжнародних ринках характерні тенденції зростання імпорту та експорту із позитивним балансом. Тобто можна зробити висновок, що країни Європи є не лише причетними до багатьох ініціатив міжнародної політики, спрямованих на досягнення сталого лісового господарства, але й втілюють їх на практиці.
Цікаві статті з розділу
Екологічні проблеми водоспоживання і водовідведення та шляхи їх подолання
Кожна свідома людина повинна обов'язково мати загальне уявлення про особливості сучасного екологічного стану, а також про основні напрями державної політики в галузі охорони довкілля, використання при ...
Оцінка міграції цезію і стронцію на радіоактивно забруднених агроландшафтах приватних господарств та присадибних ділянок південної частини Київської області
Актуальність теми. Масштаб Чорнобильської
катастрофи, найтяжчої за всю історію людства техногенної катастрофи, добре
відомий як вченим, так і політикам всього світу. В навколишнє середовище
...
Аналіз виробничих відходів підприємств Луганської області
Все те, що проводиться, здобувається і споживається, рано чи пізно
перетворюється на відходи. Відходи, що все утворюються, ділять на відходи
виробництва і споживання, які можуть знаходитися ...