Регіональні проблеми лісозбереження та лісовідтворення в європейських країнах: екологічні особливості та відмінності
У Бельгії встановлена державна винагорода за заліснення низькопродуктивних сільськогосподарських земель (за кожні 3 га заліснених земель уряд виплачує 2000 бельґійських франків). Із збільшенням площі залісненої землі ставка державної винагороди за 1 га зменшується. Держава компенсує витрати на догляд лісових культур упродовж перших 5 років. Крім того, передбачена державна компенсація сільськогосподарським виробникам за неотримані прибутки в сільському господарстві, яка становить 25000 бельґійських франків за один гектар заліснених сільськогосподарських угідь і виплачується упродовж 5 років.
У багатьох країнах ЄС лісовласники отримують державну допомогу у разі використання їхніх лісів для суспільних потреб. Зокрема, лісова національна політика в Німеччині спрямована на заохочення використання лісів для рекреації, захисту та інших суспільних потреб. Законодавство цієї країни передбачає надання державної допомоги лісовласникам в обсязі, що забезпечує рентабельну роботу лісового господарства впродовж тривалого часу. Державна допомога надається, як звичайно, лісогосподарським об’єднанням, що створені на базі приватних і комунальних лісів. Вона може надаватися також сільсько- і лісогосподарським підприємствам і приватним власникам лісових ділянок у випадках, коли вони не отримують її від лісогосподарських об’єднань.
У Швейцарії за рахунок державного бюджету покривають частину витрат на проведення рубок догляду, здійснення заходів, спрямованих на попередження пожеж та боротьбу зі шкідниками, та будівництво доріг у випадках, коли ліси лісовласників використовуються для суспільних потреб. Державна фінансова підтримка лісового господарства Швейцарії з роками посилюється.
Чинне законодавство багатьох європейських країн передбачає податкові пільги для лісового господарства. Ці податкові пільги розглядалися в нашій газеті (див.: “Деревообробник”. - № 7). Крім податкових пільг, передбачено багато інших видів державної підтримки лісового господарства. Зокрема, дуже поширеними є безплатні консультації спеціальних державних служб щодо організації лісового менеджменту. Так, у Німеччині такі консультації надає Лісова служба, у Швеції - Окружна лісова рада. Як звичайно, їх надають лісовим менеджерам, лісовласникам, працівникам громадських організацій.
В окремих європейських країнах працюють спеціальні консультаційні пункти, які надають населенню послуги в царині “тихого” полювання. Фахівці консультаційних пунктів не тільки надають консультації. Вони можуть, крім того, переглянути зібрані в лісі гриби і відібрати непридатні для споживання. Мережу таких консультаційних пунктів варто створити в Україні, оскільки від отруєння непридатними для споживання грибами щорічно гине багато людей.
Підтримання біологічної різноманітності залишається суттєвою проблемою для лісів Європи у порівнянні із іншими частинами світу. І якщо деякі види знаходяться під загрозою сьогодні, то це є наслідком радикальних змін ландшафту впродовж тисячоліть. Більша частина Європи зазнала обезліснення у минулому внаслідок аграрного освоєння, індустріалізації, воєн, однак впродовж століть ліси самовідновились або ж були відновлені людиною.
Цікаві статті з розділу
Гідрологічні характеристики річки
Територією
Сумської області протікає 165 річок довжиною понад 10 км кожна, які належати,
до басейну Дніпра. Найбільші з них: Десна з притокою Сеймом, Ворскла, Сула,
Псел. Хорол. Густота річкової сі ...
Еколого-економічна оцінка впливу мисливської фауни на агроценози Центрального Придніпров`я
Об’єкти
досліджень - мисливська видів птахів, агроценози.
Мета
роботи - дослідити сучасний стан мисливських видів
птахів Центрального Придніпров’я на прикладі Черкаської області: динамік ...
Моніторинг атмосферного повітря
Атмосфера - це повітряна оболонка Землі, значення якої важко переоцінити. Збереження теплоти і захист живих організмів від згубних доз космічного випромінювання, джерело кисню для дихання, вуглекислог ...