Вплив лісових ресурсів європейських країн на формування галузей спеціалізації: зовнішні та внутрішні відмінності ресурсами та продукцією
Збір НДЛП, хоча і не входить до числа основних видів діяльності, є тим не менш поширеною формою відпочинку. До ключових комерційним продуктів відносяться різдвяні ялинки, м'ясо диких тварин, кора коркового дерева, гриби (включаючи трюфелі), мед, горіхи і ягоди (малюнок 3). Найбільша частина з них має обмежені, але стійкі (а іноді і високорентабельні) ринки. Слід відзначити два явища, що відбуваються останнім часом: зниження життєздатності виробництва пробки (через витіснення її сурогатними матеріалами) та підвищення інтересу до харчових продуктів лісу в якості одного з аспектів зростаючого споживчого попиту на органічну продукцію.Як і у випадку з деревиною, європейські виробники постійно адаптують свої методи для одержання вигоди з мінливої кон'юнктури ринку. Наприклад, виробники пробки оптимізували систему маркетингу і ввели більш суворий контроль якості, стандарти і сертифікацію для отримання конкурентних переваг перед виробниками сурогатних матеріалів. Виробники харчових продуктів лісу в Східній Європі скористалися перевагою низької вартості робочої сили для обслуговування ринкового сегменту екологічно чистих харчових продуктів. У Західній Європі лісовиробники отримують доходи від НДЛП, наприклад, шляхом видачі дозволів на аматорський збір грибів або продаж різдвяних ялинок.
Внесок лісового господарства в забезпечення доходів та зайнятостіПісля радикального занепаду, який супроводжував політичні та економічні зміни на початку 1990-х років, валова додана вартість лісового сектора до середини десятиліття в деякій мірі відновилася, але починаючи з 2000 року вона продовжує неухильно знижуватися (рисунок 4). Основний спад викликаний скороченням целюлозно-паперового виробництва.Зайнятість у лісовому секторі також знизилася в абсолютному та відносному вираженні (рисунок 5).
Високий рівень освіченості і доступ до інформації сприяють підвищенню заклопотаність проблемами охорони навколишнього середовища в Європі, а високі доходи обумовлюють готовність платити за екологічні послуги. Землекористування строго регулюється, і в більшості країн регіону, особливо в Західній Європі, вирубка лісу фактично заборонена.
Найважливішою екологічної завданням є боротьба зі зміною клімату. Крім посилюється ролі щодо забезпечення біомаси для відновлюваної енергії (див. вище розділ про деревному паливі) ліси Європи високо цінуються у якості стоку вуглецю. У цілому по Європі землекористування, зміна характеру землекористування та лісове господарство скорочують обсяг чистих викидів в атмосферу майже на 6 відсотків, і, можливо, майже все це скорочення відбувається виключно за рахунок лісів (таблиця 13). Цей внесок особливо значний в Східній Європі, де спостерігається високий приріст і низький рівень викидів від інших секторів. У регіоні діють численні ініціативи щодо збереження біорізноманіття, хоча більшість заходів, спрямованих на підтримку біорізноманіття в лісах, спеціально не заявлені як такі. У методах управління все більша увага приділяється захисту біорізноманіття за допомогою природного лісовідновлення, змішаного за складом деревостану, залишення сухостою в лісах і захисту малих «ключових середовищ існування» у керованих лісах (UNECE, MCPFE and FAO, 2007). Посилення економічної акцент на «лісівництві, близькому до природи» (UNECE, FAO and ILO, 2003), дозволить зберегти біорізноманіття в більшості керованих лісів.
Комплексне управління гірськими вододілами і зв'язку між лісами та водоймами приваблює в регіоні все більш пильну увагу. У 2006 році Конвенцією про охорону та використання транскордонних водотоків та міжнародних озер (також відома як Водна конвенція) Європейської економічної комісії ООН (ЄЕК ООН) була затверджена концепція ОЕП, що включає збереження та розвиток лісового покриву. У 2007 році була прийнята резолюція по лісах і водойм, яка крім іншого це стосується координації політики та економічної оцінки лісогосподарських служб, пов'язаних з водою. На Європейському тижню лісу Римі в жовтні 2008 року ФАО, ЄЕК ООН, МКЗЛЕ і Європейська комісія підкреслили зв'язку між лісом і водою (UNECE and FAO, 2008).Більш ніж 90 відсотків європейських лісів відкриті для громадськості, і площа лісу, доступного для проведення в ньому відпочинку, постійно збільшується.Придбав популярність екотуризм. Очікується збільшення попиту на ліси в якості зон відпочинку, проте характер цього попиту приблизно буде змінюватися під впливом змін, пов'язаних з демографією і доходами (Bell et al., 2009).Перехід до зеленої економіки вимагає високого попиту і готовності платити за екологічні послуги лісів. Характерні для Європи високі доходи, збільшення площі лісів і концентрація на багатоцільовий управлінні з посиленням уваги до екологічних цінностей вказують на поступальний рух у даному напрямку. Багатоцільове лісівництво з великим акцентом на надання екологічних послуг вимагає поліпшення координації міжсекторальної політики; тим часом у деяких районах ця проблема залишається невирішеною.
Цікаві статті з розділу
Моніторинг земель поблизу ВАТ Рівнеазот
Актуальність теми.
Постійно зростаючий негативний вплив діяльності людини нерідко призводить до катастрофічного стану довкілля, що визначається насамперед руйнуванням і навіть розривом сталих взаємо ...
Екологічна оцінка стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела
Метою даної роботи є обґрунтування теоретико-методологічних засад та набуття практичних навичок екологічної оцінки стану атмосферного повітря в зоні впливу викидів стаціонарного техногенного джерела.
...
Стан захисту лісів Чернігівської області
Лісова промисловість – одна з найстаріших галузей, яка,
займаючись заготівлею, механічною обробкою та хімічною переробкою деревини,
виробляє конструкційні матеріали: круглий ліс, вироби з де ...