Вплив лісових ресурсів європейських країн на формування галузей спеціалізації: зовнішні та внутрішні відмінності ресурсами та продукцією
За прогнозами, чисельність населення Європи буде знижуватися: з 725 мільйона осіб у 2009 році до 715 мільйонів у 2020 році (малюнок 1). Це зниження поряд зі старінням населення буде мати важливі прямі і непрямі наслідки для лісів та лісового господарства. Зниження чисельності трудових ресурсів обумовить необхідність підтримки зусиль з розвитку трудосберігаючих технологій і послужить стимулом до збільшення імміграції та перенесення виробництва до країн з низькою заробітною платою. Імміграція з одних країн регіону в інші, цілком ймовірно, припиниться, оскільки ставки заробітної плати в них вирівнюються.
Домашніх господарств в Європі стають менше, а їх число в 2030 році, як очікується, буде на 20 відсотків більше, ніж у 2009 році, що означає збереження попиту на будівельні лісоматеріали, меблі та іншу продукцію з деревини.Щільність населення в регіоні падає по градієнту в міру просування з південного заходу на північний схід, причому найбільша частина лісів розташована в менш густонаселених північних країнах. Щільність населення в Російській Федерації складає всього лише 9 чоловік на квадратний кілометр.Західна Європа є надзвичайно урбанізованим регіонах; більше 75 відсотків її населення проживає в містах. У деяких країнах урбанізація перевищує 90 відсотків. Однак у міру старіння населення і зниження якості життя в містах можливе збільшення відтоку населення в сільську місцевість (особливо в гірські і прибережні райони), і це може призвести до посилення тиску на ліси. Збільшення кількості здорових і заможних людей пенсійного віку, швидше за все, призведе до підвищення попиту на туризм, можливо, і в лісові райони.У цілому країни Східної Європи та Співдружності Незалежних Держав (СНД) порівняно менш урбанізовані, проте відбуваються там політичні та економічні зміни прискорюють темпи їх урбанізації.
Незважаючи на відмінності між країнами, Європа в цілому характеризується відносною економічною стабільністю і високими доходами. Дохід на душу населення в усіх країнах Західної Європи перевищує 10 000 доларів США, а в деяких - і 35 000 доларів США. У країнах СНД доходи на душу населення, навпаки, становлять менше 10 000 доларів США. Європейський союз посилив зростання конкурентної ринкової економіки шляхом встановлення загальної політики та налагодження вільного потоку інвестицій, технологій, трудових ресурсів і товарів, включаючи лісову продукцію.
За економічними прогнозами, східноєвропейські країни та Російська Федерація розвиватимуться значно швидше, ніж Західна Європа, хоча і з більш низьких вихідних показників (таблиця 7). Частка сільського господарства в структурі ВВП в Західній Європі дуже низька, вона знижується і в країнах Східної Європи та СНД (FAO, 2005b) через що спостерігається в них більш швидкого зростання секторів обробної промисловості та послуг. Як наслідок, зменшується кількість конфліктів у сфері землекористування.
Таблиця 7 Прогнози приросту ВВП в 2000-2015 рр
Субрегіон |
Прирост ВВПрирост ВВП (в %) |
Країни СНД |
4,9 |
Східна Європа |
4,4 |
Західна Європа |
2,9 |
Всього по Європі |
3,4 |
Високі доходи відображаються у відносно високому споживанні лісової продукції і збільшення попиту на більш широкий асортимент товарів і послуг, забезпечуваних лісами, - з сильним акцентом на якість.
Європа займає передові позиції в області розвитку науки і технології, причому основні зусилля зосереджуються на найважливішому джерелі доходів у Європі - високотехнологічному виробництві. Більшість західноєвропейських країн витрачають на науково-дослідні та дослідно-конструкторські розробки (НДДКР) більше 2 відсотків ВВП (European Commission, 2007). Хоча частка сільського і лісового господарства в бюджеті НДДКР порівняно мала, дані області отримують вигоду від технологічних розробок в інших секторах; особливо це стосується вдосконалення промислової практики та підвищення продуктивності праці. Технологія дистанційного зондування, інформаційні та комунікаційні технології, а також вдосконалені операційні технології принесли істотну користь лісового сектору. Майбутні технологічні зміни в лісовому секторі будуть обумовлені наступними чинниками:
Цікаві статті з розділу
Гідрологічний нарис басейну річки Дністер
Вода є джерелом життя
на Землі. Ріки і озера дають воду для зрошення та обводнення земель, служать
цілям транспорту, водопостачання та джерелом утримання енергії. Окрім того, що
вода – вели ...
Основні напрямки розвитку неоекології
Екологія як окремий
розділ біологічної науки склалася наприкінці XIX ст. і розвивається швидкими
темпами. Особливо значний інтерес до екології людське суспільство почало
виявляти в середині ...
Проблема знешкодження або часткової утилізації твердих побутових відходів
Відходи — залишки сировини, матеріалів,
напівфабрикатів, що утворилися при виробництві продукції або виконанні робіт і
вихідні споживчі властивості, що втратили повністю або частково; попутн ...