Екопротекторна здатність органічної частини ґрунту
Мобільність мікроелементів і ксенобіотиків у гемеробних екосистемах лімітується здатністю ґрунту зв’язувати токсичні для біологічних систем елементи й сполуки. Зокрема, Pb, Ni, Cd та Hg є органофільними елементами й здатні утворювати стійкі комплекси з гумусовими сполуками. Ризики накопичення й міграції токсикантів у межах екосистеми характеризуються екопротекторною ємністю ґрунту, як інтегральним показником, що включає кількісні (валовий вміст Карбону органічних сполук, потужність досліджуваного шару чи горизонту) та якісні (індекс стабільності) параметри органічної частини ґрунту (Hargitai, 1995).
На рис. 6.5 зображено особливості профільних змін екопротекторної здатності ґрунту. В активній зоні ґрунту варіанту СВГ, порівняно із контролем, вона зменшилась у 2,64 рази - від 15,07 до 5,69. Встановлено, що до глибини 35-40 см вона зменшилась більш, ніж на половину, причому наймасштабніші зміни відбулись саме в активній зоні - шарі 0-5 см. Отримані дані свідчать, що процес знеліснення супроводжується не лише значними втратами енергії та поживних речовин, зафіксованих в органічній частині ґрунту, а й суттєвим погіршенням екологічних функцій ґрунту.
Рис. 6.5 Профільні зміни екопротекторної здатності ґрунту внаслідок суцільної вирубки граба (жовтень 2009 року)
Значення індексу ЕЗҐ у верхньому 0-5 см шарі (рис. 6.6) суттєво відрізняється за варіантами досліду. На ділянках першої трансекти, найвище
значення (9,34) виявлено у контрольному варіанті (К). Зі збільшенням рівня антропопресії, ЕЗЕ поступово зменшувалась до 6,5 на варіанті РПВГ, 5,62 - ГВВГ й 2,89 у варіанті СВГ. В ґрунтах агроекосистем значення коефіцієнту ЕЗЕ змінювалось від 2,76 на сінокосу до 3,41 на ріллі.
Рис. 6.6 Зміни екопротекторної здатності ґрунту в шарі 0-5 см (квітень 2009 року)
Отже, проведення лісогосподарських й сільськогосподарських заходів різної інтенсивності суттєво погіршує екопротекторну здатність ґрунту непорушених старовікових лісів, що підвищує ризик урухомлення ксенобіотиків, зокрема важких металів, й надходження цих полютантів не тільки у трофічні ланцюги й мережі, а й у суміжні природні середовища - атмосферу і природні води. Додатково, зменшення екопротекторної здатності ґрунту пов’язано із втратою цим біокосним тілом здатності утримувати воду і, як наслідок, її відтоком, разом із розчиненими в ній поживними речовинами.
Традиційний оптичний критерій якості ОЧҐ Е4/Е6 є недостатньо інформативним для оцінки ступеня конденсації органічних макромолекул. Аналіз світлопропускання розчинів у ближньому ультрафіолеті дозволяє підвищити інформативність критерію (ЕЗ/Е4), а проведення досліджень у видимому спектрі і середньому ультрафіолеті забезпечує комплексний підхід до оцінки оптичних параметрів якості ОЧҐ і може бути рекомендований до впровадження у лабораторну практику.
Ступінь конденсованості гумусових макромолекул і та їхні маси збільшуються у послідовності: контроль - поступова вирубка граба - суцільна вирубка граба,зокрема у розчині гідроксиду натрію - від 18% (1409 а.о.м) у контролі до 33% (2592 а.о.м.) у варіанті РПВГ й 39% (3082 а.о.м.) - ГВВГ; у флуориді натрію, відповідно, 22% (1746 а.о.м.), 33% (2623 а.о.м.) і 52% (4098 а.о.м.). У ґрунті після суцільної вирубки граба вміст ароматичних компонентів й маси макромолекул зменшуються, порівняно із варіантом ГВВГ, вдвічі й досягають рівня контрольного варіанту.
Цікаві статті з розділу
Вплив теплових електростанції на навколишнє середовище. Шляхи зниження негативного впливу на навколишнє середовище
Споживання
енергії є обов'язковою умовою існування людства. Наявність доступною для
споживання енергії завжди було необхідно для задоволення потреб людини,
збільшення тривалості та поліпшен ...
Екологічна оцінка стану навколишнього середовища в басейні річки Дніпро
До найактуальніших проблем сьогодення, що торкаються кожного жителя планети, й від яких залежить майбутнє людства слід віднести проблеми екологічні - проблеми раціонального використання природних ресу ...
Регіональні особливості природно-заповідного фонду Корюківського району
За останній час ПЗФ (природно-заповідний
фонд) держави суттєво змінився, зокрема, більше ніж у двічі зросла його площа.
Це сталося не тільки завдяки створенню багатьох нових об'єктів, в тому ...